Ztracený potok, Lví hora a Vysoký hřbet

V severních svazích Lví hory (1040 m) pramení Ztracený potok. Často si pokládáme otázku, proč dané místo, potok či hora nese konkrétní název. V případě Lví hory ale nebudeme předpokládat, že na vrcholu a v okolí žijí lvi. A Ztracený potok se přece nemůže jen tak ztratit. Může! Žíznivý Jerry nadšeně přiběhl ke korytu potoka zjistíce, že v něm není ani kapka vody. Oba velice překvapení jsme pokračovali dál a po sto metrech se najednou ozývalo zurčení potoka. „Co jsou tohle za žerty!“ vykřikl by i pes, kdyby mohl. Název přesně vystihuje povahu tohoto toku. Jeho vody se postupně ztrácí v několika ponorech do podzemí a část koryta (asi 700 metrů) před řekou Vidnávkou je většinu roku suchá. Díky stopovací látce (neškodnému barvivu) bylo zjištěno, že ponorné vody vyvěrají jednak v několika pramenech na levém břehu Vidnávky, ale také v asi 900 metrů vzdáleném prameni Štola za nádražím ve Vápenné. Na pravobřežním přítoku Ztraceného potoka, asi 1 kilometr za obcí Polka ve výšce 710 metrů, se nachází téměř 4 metrový vodopád.

Ztracený vodopád a jeho okolí.

Procházka podél toku k vodopádu se dá propojit s výstupem na Lví horu. Údolím Ztraceného potoka od Vápenné vede naučný chodník zvaný Krajem Rychlebských hor, který kousek pod vodopádem (asi 400 metrů) odbočuje po lesní cestě pod Lví horu. Z chodníku vede na vrchol odbočka. Lví hora je výrazný vrchol nacházející se asi 5 kilometrů severozápadně od Horní Lipové. Naučný chodník pak dále pokračuje do Lesní čtvrti, ze které se dá po zelené vrátit zpět na Vápennou.

Nabízí se i zajímavá varianta sestupu ze Lví hory přes Vysoký hřbet, což je hřeben vybíhající na sever z vrcholu Studený (1042 m). Studený je od Lví hory vzdálen jen 500 metrů severozápadně a nachází se na žluté značce. Z vrcholu Studeného vede výrazný chodník mezi smrky na sever. Asi po 1 kilometru se z lesa vynoří mohutnější skalisko zvané Skála smrti nebo též Sluneční skála. Proč nese název Skála smrti se mi nepodařilo dohledat. Nicméně Sluneční skála jí sluší víc, neboť se do jejích stěn po celý den opírá slunce. Ze skály jsou výhledy směrem na Studniční vrch (992 m) nad Jeseníkem nebo na hřeben Rychlebských hor. Chodník se dále proplétá mezi několika dalšími skalkami a pokračuje na vrchol Kopřivníku (925 m). Z něj sestupuje přes menší suťoviště na výraznou lesní cestu, která se ostře stáčí doprava za hřeben – zahněte tedy také doprava. Po této cestě lze dojít zpět na naučný chodník, který přichází z údolí Ztraceného potoka.

Úvodní foto je pohled na hřeben Vysokého hřbetu – přesný popis viz foto dole.

Ztracený potok – zde ještě tekoucí.
Suché koryto o kousek dál. Tudy potok proudí jen v některých obdobích.
Ztracený potok protéká obci Polka. Asfaltová cesta dole vede až téměř k vodopádu.
Pod tímto krmelcem je odbočka ke Ztracenému vodopádu. Naučný chodník je třeba opustit v místě, kde odbočuje vzhůru a ujít rovně k tomuto místu asi 300 metrů.
Ztracený vodopád.
Vrchol Lví hory… tak přece jen zde jeden lev pobíhal.
Starší hraniční kámen.
Ještě jeden pohled na vrchol Lví hory.
Vrchol Studeného. Pěšina přes Vysoký hřbet začíná mezi smrky.
Cestou po pěšině.
Sluneční skála nebo také Skála smrti.
Výhled ze skály směrem na Studniční vrch.
Výhled na opačnou stranu – hřeben Rychlebských hor.
Skála má mnoho tváři.
Na hřebeni je ještě několik skalek.
Další historický hraniční kámen na hřebeni.
Výhled kousek od vrcholu Kopřivníku. Uprostřed vyčnívá Šerák (1351 m).
Vrchol Kopřivníku. Chodník vede přes něj a dostanete se tak na cestu zobrazenou níž – přesněji k její zatáčce a tam zahněte doprava. Rovně byste sešli do údolí Stříbrného potoka.
Cesta vedoucí zpět na naučný chodník.
Pohled na Vysoký hřbet z luk nad obcí Polka.
Hřeben Vysokého hřbetu (foceno ze stromu 😀 ). Vlevo je Lví hora a vpravo od ní Studený, ze kterého tento hřeben vybíhá. Vpravo je masív nejvyššího vrcholu Rychleb – Smrk.
Na naučném chodníku je ještě jedna zajímavost – stará vápenka z 1. poloviny 19. století. Nachází se kousek za vlakovým nádražím ve Vápenné.

Na závěr přidávám několik tipů na okruh. První vede od vodopádu po naučném chodníku a kopíruje ve svazích Vysoký hřbet až pod Lví horu. Ve druhém případě se nemusíte vracet od vodopádu zpět a můžete pokračovat dál po asfaltce pod Lví horu. Třetí varianta je prodloužená o úsek k Lesní čtvrti. Úsek za Kopřivníkem není v mapě přesně vyznačený – chodník je naznačen, že schází před vrcholem doleva. Vy ale můžete pokračovat rovně přes něj. Vzdálenost záleží na tom, odkud začnete, ale v Polce není moc možností na zaparkování auta. Po rozkliknutí loga Mapy.cz v pravém dolním rohu mapy se trasa načte podrobněji.

2 komentáře: „Ztracený potok, Lví hora a Vysoký hřbet

 • 7 června, 2023 (1:42 pm)
  Trvalý odkaz

  Nám bylo řečeno, že k té Skále smrti se traduje pověst, že na tu skálu chodívala sedávat sama Smrt. Jednou za ní přišla dívka z nedaleké vesnice, kterou chtěl otec provdat proti její vůli, aby jí poprosila o pomoc. Chtěla, aby si ji vzal s sebou do podsvětí. Smrt jí ale řekla, že jen ona rozhoduje, kdy si koho odvede, ale protože dívka plakala, tak jí řekla, že jí pomůže a může se vrátit domů. Když pak přišla dívka domů, zjistila, že zemřel její otec. Ona se poté na skálu vrátila a skokem ze skály se zabila. Smrt se pak již na skále nikdy neobjevila, asi se naštvala, že jí dívka přece jen přechytračila a ona sama si rozhodla, kdy odejde do podsvětí.

  Jinak Rychlebky jsou opravdu nádherný kout, kde ještě je možné vychutnat si poklidnou přírodu 🙂

  Reagovat
  • 7 června, 2023 (3:20 pm)
   Trvalý odkaz

   Super, moc Vám děkuji za doplnění a objasnění původu názvu skály. Říkal jsem si tehdy, že za tím názvem musí něco stát, nějaká pověst či tragédie. Zajímavé je, že i např. v knize Mlžnou krásou Rychlebských hor autor uvádí, že také nedokázal k této skále nic dohledat. O to víc jsem rád, že jste se ozvala! 🙂

   To máte pravdu. Jen je smutné vidět ty mýtiny na místech, kde bývaly pěkné lesy.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.