Středa, 30 října, 2024
Oderské vrchy a Moravská brána

Hrad Puchart a Potštátské skalní město

Na skalním ostrohu, pod kterým se sbíhají údolí Kouteckého potoku a Veličky, stával ve středověku hrad zvaný Puchart. Kdysi asi nejspíš nesl název Potštát, jako stejnojmenné městečko v horské kotlině, o tři kilometry dál na severozápad. Toho, kolik z hradu zbylo by se dalo přirovnat k tomu, co o něm dodnes víme. V obou případech tedy velmi málo. Tím, čím se Puchart odlišoval od okolních hradů široko daleko, je fakt, že to nebyl jeden hrad, ale dvojice funkčních pevností nijak nespojených. Tyto dva hradní celky byly od sebe vzdálené přibližně 100 metrů. Poprvé je Puchart zmiňován okolo roku 1320. Hradní komplex se stal centrem kolonizace Oderských vrchů a navíc chránil cestu ze Slezska k Hranicím.

K Puchartu vede žlutá značka od osady Boňkov. Chodníček se klikatí a prudce stoupá po kamenitém hřebínku až k zadnímu hradu, kde nalezneme nejzachovalejší torzo. Od hřebene vedoucího k přednímu hradu je oddělený hlubokým a 12 metrů širokým příkopem. Chodníček žluté sestupuje pod příkop ze strany a následně stoupá pod hřebenem k přednímu hradu. Skalnatý a úzký hřeben byl pro stavitele nejspíš tvrdým oříškem, proto se nijak nesnažili oba hrady propojit. Z předního hradu se dochovaly zejména terénní úpravy. Na přístupové západní straně je mohutný příkop až 25 metrů široký. Za ním, na vyvýšeném místě, stával obytný palác s lichoběžníkovým půdorysem o rozměrech 37 x 28 metrů. Hrad nejspíš zanikl v roce 1394, kdy byl dobyt markrabětem Prokopem. Další zajímavostí je, že přímo pod hradem v údolí stojí hostinec U Tlustého Jana. Jan, jeden z bývalých hostinských, byl údajně tak tlustý, že musel sedět na speciálně upravené židli, ze které se zvedal pomoci kladkostroje.


Rozložení dvojhradu Puchart, zvaného také jako Potštát, Pustý zámek nebo Sudetský zámek. Přední hrad (vlevo) nejspíš plnil funkci předsunutého opevnění, zároveň byl i prostornější a vetší než zadní hrad. Přístup od západu byl chráněn valem a mohutným příkopem. Zadní hrad byl od skalnatého hřebínku oddělený hlubokým příkopem. Zdroj obrázku: hrady.cz, modelace Jan štěpánek.

Kam dál?

Od Puchartu pokračuje žlutá značka do horské obce Potštát (asi 6 km). Žlutá prochází lesy a loukami a míjí ještě jednu zříceninu, tentokrát rozhledny. Ta byla postavena v roce 1929 místním hrabětem Zikmundem Desfours – Walderode, který ji používal pro své potřeby pozorování. Na dnešních pozůstalých kamenných základech stávala kovová konstrukce a vyhlídková plošina se nacházela ve 28 metrech. Údajně bylo možné spatřit za dobré viditelnosti hřeben Nízkých Tater. Stržena byla v roce 1972. Městečko Potštát bylo založeno na přelomu 13. a 14. století. Za navštívení stojí Bočkovo náměstí. V jižní části se nachází zámek, který se nachází na místě původního hradu. Přestavba na zámek byla zahájena kolem roku 1600 v renesančním slohu. Poté, co zámek v roce 1813 vyhořel, byl přestavěn v empíru. Dnes v zámku sídlí obecní úřad, mateřská škola, knihovna a stála expozice dějin Potštátu. Nejvíc ovšem zaujme tzv. Hodinová věž uprostřed náměstí. Původně se jednalo o hlásku postavenou v roce 1700. Později byla přestavěna na hodinovou věž, jelikož ve věži kostela sv. Bartoloměje hodiny nejsou.

Z Potštátu není nutné se vracet zpět po stejné žluté, ale lze vyrazit po červené do malé osady Michalov, odkud sestupuje zelená značka do údolí Veličky. Celé údolí potoku Veličky se vyznačuje četnými útesy a skalními stěnami z vrstevnaté břidlice. Celek se nazývá Potštátské skalní město a nejvýraznější jsou Horní a Dolní (Staré a Nové) skály. Tyto dvě skály jsou využívané horolezci. Zelená vede údolím po hlavní silnici zpět k Boňkovu pod hrad Puchart. V zimě můžeme obdivovat několik menších ledopádů tvořících se na skalních stěnách podél cesty. U některých skalních útvarů je jasně viditelné, jak vrásy břidlice mění svůj tvar i směr. Po celé délce údolí jsou ve skálách četné dutiny, které místní nazývali jako Trpasličí domečky. Lokalita je opředena i mnoha pověstmi o skrytých pokladech, které se otevírají na Velký pátek. Dávejte ale pozor, vaší chamtivost bude zkoušet skřítek Apella.

Tip na okruh, který začíná v osadě Boňkov a jde po žluté ke zřícenině hradu Puchart a dále pokračuje do obce Potštát. Z Potštátu se po červené a zelené značce dostanete do údolí Veličky, kde se nachází mnoho zajímavě tvarovaných skal. Po zelené se údolím vrátíte zpět do Boňkova.

Rozcestí u cesty pod Puchartem.
Žlutá nejdřív prochází kolem chat a následně začne stoupat ke hradu po hřebeni.
Vzhůru na hrad!
Nejzachovalejší zbytky hradu – zadní hrad.
O kousek dál jsou další ruiny.
Zřetelný roh.
Pohled shora. Bez listí lze částečně vidět do okolí.
Hluboký příkop, který odděloval zadní hrad od skalnatého hřebene.
Cestou od zadního hradu k přednímu. Vpravo je vidět skalnatý hřeben, který odděloval oba hrady – stavitelé si je asi netroufli propojit.
Za rohem na vyvýšeném místě se kdysi rozkládal horní hrad.
Nejvýraznějším pozůstalým prvkem po horním hradu je mohutný příkop s valem. Vpravo nahoře se rozkládala obytná část. Dnes tam naleznete několik nevysokých zdí.
Mohu potvrdit, úsek mezi hrady je kluzký.
Od hradu pokračuje žlutá značka do obce Potštát. po cestě natrefíte na základy zříceniny rozhledny, která byla postavena soukromě místním hrabětem v roce 1929. kovová konstrukce byla stržena v roce 1972.
Přes lesy, louky a pole po žluté k Potštátu.
Příchod k Potštátu.
Malebné náměstí v Potštátě s Hodinovou věží uprostřed. Najdeme tady několik soch, kříž a kašnu.
Potštátský empírový zámek. Nyní tady sídlí obecní úřad, školka, knihovna a stála expozice znázorňující historii Potštátu.
Cestou po červené z Potštátu do osady Michalov.
Rozcestí v Michalově – zelená (na fotce poněkud černá) se odpojuje a schází do údolí ke skalnímu městu.
Dole v údolí Veličky. V pozadí jsou Dolní nebo také Nové skály.
Dolní skály v celé své kráse.
Horní neboli Staré skály – nevede k nim zelená značka, od rozcestí Skalní město je nutné ujít po cestě cca 100 metrů. Na Spodních i Horních skalách se nalézá mnoho lezeckých cest spíše těžšího charakteru (mnoho z nich osobně přelezeno).
Cestou k Tlustému Janu narazíte podél cesty na další skály, některé jsou dál ve svazích. Mnoho z nich je v zimě ozdobeno ledopády.
Hostinec U Tlustého Jana. Tady kdysi čepoval pivo hostinský tak tlustý, že se musel ze židle zvedat pomocí lana a kladky. Hrad Puchard je přímo nad hostincem.

Jeden myslel na “Hrad Puchart a Potštátské skalní město

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *