Sobota, 27 července, 2024
Polské Tatry

Středním žebrem na Skrajny Granat

Skupina Granatů se skládá ze tří vrcholů: Zadni Granat (2240 m), Pośredni Granat (2234 m) a Skrajny Granat (2225). Poslední jmenovaný je sice nejnižší z nich, ale zato je nejvýraznější a lze jej identifikovat i z poměrně větší dálky. Všechny tři jsou turisticky dostupné a to zejména po populární červené Orlí stezce, která vede od sedla Zawrat do sedla Krzyżne. Dále jde na tyto vrcholy vystoupat od plesa Czarny Staw Gąsienicowy po žluté nebo zelené značce. Během výstupu po žluté na Skrajny Granat se nabízí zpestření v podobě snadného výstupu lezeckou cestou.

V západním svahu Skrajneho Granatu najdeme několik skalních žeber. Środkové Żebro (Střední žebro), které si níže představíme, je hodnoceno úrovní III – IV UIAA. Čtyřková obtížnost se vyskytuje jen ve dvou nebo třech případech a jedná se o velmi krátké úseky nebo spíš kroky. Tato trasa je proto vhodná zejména pro začátečníky, kteří by si rádi vyzkoušeli lezení ve vysokohorském prostředí. Pro začínající je vhodná také z důvodu, že oko lezce není zatížené velkou expozicí, po cestě narazíme na několik borháků a hlavně je orientačně jednoduchá. Snadný je jak přístup, tak i sestup, jelikož cesta začíná nedaleko žluté turistické značky a také na ní končí. Z popisů průvodců můžeme vyčíst 5 – 6 délek. V pohodě se dá cesta vytáhnout na pěti délkách, protože v průvodcích tu poslední uvádějí velmi krátkou (asi 10 – 15 metrů). Nevýhodou může být, jak to tak bývá u lehkých cest, že je velmi často lezená. Ideální je vyhnout se víkendům nebo si přivstat.

Skrajny Granat směrem od chaty Murowaniec. Výrazná špička je Kościelec (2155 m) a mohutný štít vpravo od něho je Swinica (2301 m).
Pohled na Granaty od ples aCzarny Staw Gąsienicowy.
Granaty ze Zamarle Turnie. Hřeben za Granaty zakončuje vlevo Żółta Turnia (2087 m).
Popis výstupu po žebru

Přístup je orientačně velmi snadný. K plesu Czarny Staw Gąsienicowy se dostaneme po modré značce z Kuźnic (část Zakopaného) a od plesa pak odbočuje žlutá na vrchol Skrajneho Granatu. Po několika malých serpentinách se tato žlutá přiblíží ke spodní části žebra – v jednom zákrutu značky se odpojuje pěšina vedoucí přímo k nástupu cesty. Ze značky je to k nástupu přibližně 80 – 100 metrů.

První délka je krátká a na hranu žebra vede z levé strany. Po lehkém dvojkovém výstupu končí pod výraznějším úskokem hřebene, kde se nacházejí dvě skoby. Druhá délka jde přímo po hraně žebra. Jedná se o velmi příjemné lezení a terén je zde spíše ukloněný. Po cestě po hřebínku narazíme na dva borháky. Druhá délka končí pod výraznějším výšvihem – štand tvoří několik smyček a lan. Třetí délka následuje stále po hřebeni, jen v jednom úseku za starším borhákem se mírně odbočuje doprava a zase se vrací na hřeben. Pokud byste zašli až moc doprava, tak narazíte na výraznější kout, který je jen další variantou přelezu a za ním se opět napojíte na hřeben. Konec třetí délky se nachází v sedélku s výrazným balvanem, na kterém najdeme řetěz.

Čtvrtá délka pokračuje prvně přes stěnku s borhákem a následně se z levé strany přechází do koutu hodnoceného za IV (kout Kusiona) – jedná se jen o úvodní krok, který je pojištěný nýtem nad hlavou. Dále je kout jednoduchý a za ním se nachází úzká plošinka se třemi nýty. Tuto délku můžete rozdělit na dvě části a udělat štand pod koutem, což je myslím zbytečné, pokud máte dlouhé lano. Pátá délka prochází vhloubením v převisu. Na obrázcích to může vypadat těžce, ale opět je to za IV a přes dobré chyty. Za přelezením převisu zbývá na značku po balvanovitém hřebenu asi 10 – 15 metrů. Pár metrů od pěšiny žluté narazíme mezi kameny na schovaný řetěz.

Pohled na žebro ze žluté značky. Trasa výstupu je orientačně jednoduchá a není kde na žebru zabloudit. Zeleně jsem vyznačil stanoviště – zvládli jsme to přelézt na pět délek, ale záleží na každém, na kolik úseků si poslední dvě délky rozdělí.
Pokračování na vrchol a vybavení

Po přelezu žebra by to byla určitě škoda zabalit vybavení a sejít dolů bez zdolání vrcholu. Z nejvyššího bodu žebra je to po chodníku žluté značky na vrchol přibližně 20 – 30 minut. Za dobrého počasí se totiž Skrajny Granat odmění krásným výhledem. Směrem na jih a východ se otevírá panorama Tater s velikány jako je např. Ľadový štít (2627 m). Pokud se nechcete vracet po stejné cestě dolů, tak lze přejít po červené přes zbylé dva vrcholy Granatů a za Zadnim Granatem slézt po zelené dolů zpět ke Gasienicowemu plesu nebo se vydat ze Skrajneho Granatu po Orlí stezce do sedla Krzyżne.

A nyní k tomu, co stačí k přelezení žebra. Díky charakteru terénu není nutné sebou tahat dvojčata lana, ale klidně postačí jednoduché (jedničkové) lano dlouhé 50 – 60 metrů. Z klasické výbavy několik expresek, šroubovacích karabin a smyček. Pro dojištění některých úseků stačí sada vklíněnců a menší velikosti friendů (přelézt lze i bez nich). Na zvážení jsou i vysílačky, jelikož tři délky končí za hranou a proto vás jistič dole nemusí slyšet. Znalosti zakládání stanovišť a jištění druholezce ze stanoviště určitě sebou!

V tomto místě se opouští žlutá – k nástupu je to kousek.
Pod nástupem. Na cestě jsou před námi dva lezci – vrchní leze druhou délku a spodní se nachází na prvním stanovišti.
Pohled z prvního stanoviště. Tady jsou dvě skoby a pohodlně se zde stojí.
Pohled na druhou délku z prvního stanoviště. Příjemné lezení po hřebínku.
Na druhé délce narazíme na dva borháky.
Konec druhé délky u stanoviště ze smyc a lan.
Za druhým stanovištěm lehkým terénem ke staršímu borháku – od něho kousek doprava a po hřebeni nebo víc doprava do koutu.
Když od borháku teda zahnete víc doprava (jako já), dostanete se do tohoto koutu, podle některých schémat hodnoceného za V-, nicméně je to opět o jednom či dvou krocích.
Pohled na čtvrtou délku ze třetího stanoviště (balvan s řetězem). Prvně přes úvodní stěnku s borhákem a následně se přechází do koutu. Další stanoviště se nachází za koutem pod převisem (je tam lezec v červené bundě).
Pohled zpět na třetí stanoviště, v pozadí pleso Czarny Staw Gąsienicowy.
Pohled na kout Kusiona. Úvodní krok je za IV. Za koutem následuje stanoviště ze tří nýtů.
Poslední délka přes převis. Nic těžkého, opět nějaký ten krok za IV. Pod převisem je starší borhák.
Pohled zpět, je pěkně vidět téměř celé žebro.
Konec výstupu po žebru se nachází na žluté značce. Tady můžete sejít dolů nebo se vydat na vrchol Skrajneho Granatu, na který je to ještě asi 20 – 30 minut.
Na vrcholu Skrajneho Granatu.
Výhled směrem na Zakopané. Úplně vlevo je Giewont (1894 m) -národní hora Poláků. Uprostřed v dáli se pyšní Babí hora (1722 m).
Výhled na panorama Vysokých Tater. V údolí je Dolina pěti polských ples.
Vedlejší Pośredni Granat (Prostřední Granat).
Pohled na Skrajny Granat z Pośredniho.
A poslední Zadni Granat. Za ním lze slézt po zelené zpět do údolí. V pozadí je Kozi Wierch (2291 m). A úplně vpravo nižší věžička je Zamarla Turnia.

Jeden myslel na “Středním žebrem na Skrajny Granat

  • Kdo umí ten umí 👍👍👍 krásné 👏👍

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *