Pátek, 14 června, 2024
Slezské a Malé Beskydy

Hora Blatnia

Blatnia nebo též Góra Blotna (česky Blatná, 917 m) je vyhlídkový vrchol v severní časti Slezských Beskyd, asi 4 kilometry severozápadně od významnějšího vrcholu Klimczok (1117 m), se kterým je spojena hřebenem procházejícím přes vrcholy Trzy Kopce (1082 m) a Stolów (1035 m). Z Blatnie dále vybíhá hřeben na západ k Wielke Cisowe (878 m) a na sever k Przykre (824 m). Pod vrcholem, v nadmořské výšce 891 metrů, se nachází stejnojmenná horská turistická chata. Postavená byla v roce 1926 německým spolkem Naturfreunde – Přátelé přírody. Nejedná se o původní chatu, protože tu ke konci druhé světové války Němci rozebrali a materiál použili na místní opevnění. Polákům se podařilo chatu obnovit ještě v roce 1945.

Název vrcholu je zmiňovaný v německých dokumentech již od roku 1571 jako Berg Blatin. Vrcholové partie a část jižních svahů tohoto kopce zabírají travnaté louky, které byly až do druhé světové války obhospodařovány tradičním pastevectvím. Další zajímavostí je, že v severních svazích bylo roztroušeno několik stavení dřevorubců, kteří se zde usadili počátkem 19. století. Poblíž míst, kde stály jejich domovy, jsou umístěné kameny s popisy, kdo a kdy tady žil. Z některých staveb se dochovaly zdi, z jiných jen sklepy a nebo také vůbec nic.

Vrcholové partie Blatnie směrem od Stólowa.
Tip na okruh

Okruh začíná v jihozápadním cípu obce Jaworze v údolí říčky Jasionky, kde se za kostelem sv. Jana Nepomucena nachází prostorné parkoviště. Kousek za mostem odbočuje červená značka pod vrchol Lazek (713 m) a pokračuje dál na Czupel (746 m), Maly Cisowy (829 m) a Wielkou Cisowou (878 m). V sedle mezi vrcholy Wielka Cisowa a Blatnia je rekreační středisko Ranczo Blatnia a o kousek výš je turistická chata Blatnia. Na vrchol pak zbývá asi 200 metrů. Směrem na sever sestoupíte z vrcholu po chodníku na modrou a dostanete se do sedla pod kopcem Przykra, kde se na chvíli napojíte na žlutou. Po necelých 500 metrech odbočuje do údolí modrá značka, která je značená modrým písmenem „S“ – jedná se o místní značení sklářské stezky. V údolí se totiž nacházely sklářské pece a jedna byla rekonstruována – nalezneme ji u řeky kousek od kostela.

Výše popsaný okruh je ideální na zimní měsíce. Není moc dlouhý a cesta sněhem by měla být vždy prošlápnuta. V chatě si navíc i v těchto časech můžete objednat u okénka polskou specialitu na zahřátí „grzane piwo“ – svařené pivo. Opravdu není špatné, jak se nám může podle názvu zdát. A pokud budete mít pěkné počasí, tak se vrchol Blatnie odmění pěknými výhledy.

Náročnější okruh vedoucí také přes vrchol Blatnie je popsán v článku zde.

Kostel sv. Jana Nepomucena v údolí řeky Jasionky. Hned za kostelem je parkoviště.
Odbočka červené značky kousek od parkoviště.
Prvním vrcholem po cestě je Czupel.
Za vrcholem Male Cisowe se prochází přes menší louky.
Kaplička po cestě na Wielkou Cisowou.
Vrchol Wielke Cisowe (Velké Tisové) býval také hojně využíván pastevci.
Rozcestí na Wielke Cisowe.
Kousek od vrcholu Wielke Cisowe je pomník devíti padlým členům národních ozbrojených sil, kteří zde 13. května 1946 bojovali s důstojníky občanské milice.
Bližší pohled.
V sedle za pomníkem je rekreační středisko Ranczo Blatnia.
A o kousek výš chata Blatnia.
Na tomto místě stojí od roku 1926.
Nejvyšší bod Blatnie – nachází se zde studna.
Výhled z vrcholu Blatnie. Vlevo je vidět nejvyšší vrchol Slezských Beskyd Skrzyczne…
… dobře, tak znovu. Kousek vlevo od středu snímku v dálce je vidět nejvyšší vrchol Slezských Beskyd Skrzyczne a napravo od něj se táhne hřeben směrem na Barani Góru. Foto poskytl Wieslaw Mróz, děkuji :).
Základy asi nejvýše položeného domu dřevorubce kousek pod vrcholem Blatnie. Po jiných domech se zachovalo jen sklepení nebo torza nevysokých zdí.
Po dalším domě cestou do sedla pod kopec Przykra nezbylo nic. Každé místo je označené kamenem s tabulkou. Celkem je takto označených 14 míst.
Zpět po modré v údolí. Vpravo na stromě je místní značení této trasy – „S“ jako sklářská.
Rekonstruována sklářská pec u řeky Jasionka. K peci navádí ukazatel u kostela sv. Jana Nepomucena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *