Pátek, 14 června, 2024
Slezské a Malé Beskydy

Skrzyczne

Skrzyczne je nejvyšším a nejvýraznějším vrcholem ve Slezských Beskydech. Vypíná se do výšky 1257 metrů nad mořem a nachází se 3,5 kilometru jižně od rekreačního města Szczyrk*. Hřeben pásma Baranie Góry, jak se nazývá tato část Slezských Beskyd východně za údolím řeky Visly, je hodně rozvětvený. Masív Skrzryczneho vybíhá z pomyslného hlavního hřebene od vrcholu Malinowska Skala (1152 m) na severovýchod. Tato rozsocha je ještě tvořena nevýrazným vrcholem Kopa Skrzyczenska (1189 m) a Male Skrzyczne (1211 m). Samotný vrchol Skrzyczne se nachází na konci rozsochy a jeho východní prudce spadající svahy vytváří charakteristickou siluetu hory. Skrzyczne také poznáte podle 87 metrů vysokého televizního vysílače. A odkud se vzal název této hory? Podle jedné pověsti existovalo jezero v sedle mezi vrcholy Skrzyczne a Male Skrzyczne. Jezero obývaly ve velkém počtu žáby, jejichž zvukové projevy, tedy skřeky, se nesly do dalekého okolí.

*Tento pro nás zvláštně znějící název má nejspíš původ od slova szczyrkania, tedy zvuků, které vydávají zvonečky pasoucích se oveček na loukách ve svazích hor. Dále může být odvozen od slova štěrk, který se hojně nachází v údolí.

Skrzyczne bude turisticky vytíženo nejspíš v každém ročním období. Asi podobně jako naše Lysá hora. Navíc vede až na vrchol lanovka. V létě můžete využít síť stezek tzv. bike parku a v zimě zase lyžařské sjezdovky. Těsně pod vrcholem nechybí turistická chata a malá vyhlídková plošina. Skrzyczne je totiž velmi dobrým vyhlídkovým místem. Za pěkného počasí se otevírají výhledy zejména na Babí horu a polskou část Tater.

Na vrchol vede mnoho značených turistických tras. Především je to modrá značka ze Sczcyrku, která dále pokračuje do obce Ostre. Od Baranie Góry vede hřebenová zelená značka a pod vrchol můžete vystoupit po červené z Buczkowic.

Výrazný masív Skrzyczneho (vpravo) z Klimczoku (1117 m). Jeho východní svahy prudce spadají do údolí.

Tip na okruh

Pokud pohlédneme do mapy, tak se nám hned jako první padne do oka okruh, který začíná v obci Ostre v údolí potoka Leśnianka. Pro místní turisty to bude klasika. Před zákazem vjezdu do údolí jsou dvě prostorná a bezplatná parkoviště. Buď se vydáte po modré hned na vrchol a veškeré stoupání si odbydete na začátku, nebo můžete zvolit mírnější průběh s konstantním stoupáním po žluté a zelené značce přes Malinowskou Skalu. Okruh má 16 kilometrů s převýšením cca 850 metrů.

Rozcestí u prvního parkoviště v obci Ostre na začátku údolí potoka Leśnianka.
Cestou po modré na vrchol přes bukový les.
Pomník informující, že zdejší louka nese název Jaskowa. Mikołaj Jasek byl vojvoda z nedaleké vsi Lipowa, který ubránil město Żywiec před Švédy v roce 1657. Král Jan II. Kazimierz za tyto zásluhy osvobodil celý kraj od nevolnictví.
Vymýcený les kousek pod vrcholem.
Turistická chata a televizní stožár pod vrcholem Skrzyczneho.
Turistická chata pod vrcholem. Přes týden ráno je tady i na vrcholu mrtvo.
Vrchol – výš by znamenalo vylézt na vysílač.
Pod vysílačem se nachází horní stanice lanovky…
…a malá vyhlídková plošina.
Výhled z plošiny. Vlevo je Babí hora a vpravo naproti je masív Pilska. Mezi nimi v dáli vykukují Tatry.
Cestou z vrcholu Skrzyczneho na Male Skrzyczne.
Male Skrzyczne. I tady pod vrchol vedou lyžařské vleky.
Hřebenem k vrcholu Malinowska Skala. Vrchol před námi je Kopa Skrzyczeńska.
Pod horou Malinowska Skala.
Zmrzlé vrcholové skalisko.
Výhled z Malinowske Skaly na Skrzyczne.
Vrchol je holý a nabízí výhled na všechny strany (opět směrem na Babí horu). Na opačné straně šlo zahlédnou vykukující špičku Lysé hory.
Sestup po žluté do údolí. V tomto místě se žlutá značka napojuje/odpojuje od asfaltové silnice. K parkovišti to jsou ještě 4 kilometry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *