Pátek, 23 února, 2024
Slezské a Malé Beskydy

Okruh Szyndzielnia – Klimczok – Blatnia

Z údolí říčky Wapienica se nabízí středně náročný okruh vedoucí přes tyto vrcholy: Szyndzielnia (1028 m), Klimczok (1117 m), Trzy Kopce (1082 m), Stolów (1035 m), Blatnia (917 m), Przykra (824 m) Wysokie (756 m) a Palenica (688 m). Na začátku údolí je prostorné parkoviště. Z něj společně se čtyřnohým parťákem Jerrym začínáme túru. Na Szyndzielniu se vydáváme po žluté turistické značce. Ta nás prvně vede po asfaltové cestě až k přehradě Jezioro Wapienickie. Hráz byla budována v letech 1929 – 1932. Okolí přehrady je chráněno, protože se jedná o pitnou vodu pro Bielsko. Od hráze odbočuje žlutá doleva po lesní cestě, která vede až na vrchol Szyndzielnie neboli Šindelnou. Jak název napovídá, kdysi pod horou vyráběli místní horalé šindele. Pod vrcholem se nachází horní stanice lanovky s chatou a rozhlednou. Ještě o něco blíž vrcholu byla postavena turistická chata v roce 1897 spolkem Beskidenverein. Od této chaty se nabízejí výhledy na část Bielska a Babí horu.

Od vrcholu Szyndzielnie pokračuje žlutá značka (jiná než výstupová) na vrchol Klimczoku. Tento vrchol vypadá vcelku nenápadně ze severní strany. Poté, co jsme vystoupili z lesa, se před námi otevřel daleký výhled. Vyšla i dobrá viditelnost, a tak lze v dáli zahlédnou zasněžené štíty Vysokých Tater. Ještě před nimi pyšně stojí Babí hora s Pilskem. Pod vrcholem je zřízeno jakési horalské tábořiště s vlaječkami z poloviny světa. Od stožáru nás žlutá značka vede dál po skoro nekonečném hřebeni přes Trzy Kopce a nevýrazný Stólow. Za Stolówem se krajina začíná otevírat a stezka nás dovádí přes louky na vrchol Blatnie. Po levé straně máme neustále výhledy na Moravskoslezské Beskydy společně s Lysou horou. Z Blatnie již nesestupujeme k turistické chatě, ale doprava dolů na modrou značku. Modrou už nespustíme z očí, protože za zalesněnými vrcholy Przykre, Wysokie a Palenici sestupuje dolů k hrázi a zpět k parkovišti. Ze svahů jde krásně pozorovat betonové dílo.

Rozcestí na parkovišti. Na Szyndzelniu je to cca 1h 55 min.
Cestou po žluté na vrchol.
Po hřebeni v bukovém lese.
Horní stanice lanovky.
Rozhledna u chaty.
Nad horní stanicí lanovky, směrem k druhé chatě.
Stará, ale krásna chata Szyndzelnia.
Výhled od chaty.
Vrchol Szyndzelnie.
Cestou ke Klimczoku jsou výhledy na Moravskoslezské Beskydy. Nejvyšší špička je Lysá hora.
Na vrcholu Klimczoku – tabule s fotografiemi z různých koutů hor.
Vrcholový vysílač.
Výhedy z Klimczoku směrem na Vysoké Tatry. Vlevo od Vysokých Tater je Babí hora a vpravo Pilsko. Hora vpravo s vysílačem je nejvyšší vrchol Slezských Beskyd Skrzyczne.
I Jerry si užívá výhledy.
Posezení pod Klimczokem.
Kopec naproti Klimczoku je Magura (1109 m).
Cestou po hřebeni po žluté. Výhled z Trzy Kopcu na Klimczok.
Zdlouhavý, ale nenáročný hřeben na Stólow.
Stolów.
Výhledy na Moravskoslezské Beskydy pod Stólowem.
Louky u Blatnie.
Vrchol Blatnie.
Cestou po modré po hřebeni k parkovišti. Výhled na masív Szyndzielnie.
Přehrada Jezioro Wapenickie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *