Neděle, 8 září, 2024
Javorníky - CZJavorníky - SK

Veľký Javorník

Veľký Javorník se nachází na hlavním hřebeni Javorníků a se svou výškou 1072 metrů nad mořem je nejvyšším vrcholem tohoto rozsáhlého pohoří, které se z velké časti rozkládá na Slovensku. Hlavní hřeben Javorníků tvoří hranici mezi Českem a Slovenskem. V průběhu státní hranice narazíme na jednu nezvyklost – v nejvyšší části pohoří, u Malého Javorníku (1019 m), se hranice stáčí z hřebene na sever a poté prochází nějakých 400 – 500 metrů pod hřebenem. Veľký Javorník a ostatní tisícimetrové vrcholy tak zůstávají na Slovensku, což činí z Malého Javorníku jedinou tisícovku a nejvyšší vrchol v naší části Javorníků. Na severovýchodním svahu Veľkého Javorníku se rozkládá stejnojmenná přírodní rezervace s rozlohou 14 hektarů, chránící společenstva jedlo – bučin pralesovitého charakteru.

Veľký Javorník sousedí na západě se Stratencem (1055 m) a tato část hřebene mezi těmito vrcholy tvoří louky s výhledy zejména na českou stranu. Za pěkného počasí se otevírá jedinečný pohled na všechny velikány Moravskoslezských Beskyd a to od Radhoště (1129 m) až po Travný (1203 m). Pozornější poznají na plochém hřebeni Vsetínských vrchů nejvyšší Vysokou (1024 m). Na opačné straně lze občas zahlédnout zpoza stromů Malou Fatru. Na samotném vrcholu se nachází lavičky s dřevěným křížem a o kousek dál je schránka s vrcholovou knihou.

Tip na pěší okruh vedoucí z Velkých Karlovic na Veľký Javorník přes Lemešnou (950 m) a kolem pramene Kysuce, s návratem zpět po zelené přes Malé Karlovice. Délka je 21 kilometrů a převýšení cca 750 metrů. Přes Veľký Javorník prochází červená hřebenovka, jinak se pod vrchol do sedla Gežov dostanete po zelené z Malých Karlovic nebo po žluté od Kasárne. Ze Slovenska vede pod vrchol žlutá nebo zelená z horního konce Štiavniku.

Vrchol Veľkého Javorníku. Z něj jsou výhledy pouze tímto směrem. Pro pohled na Beskydy je třeba sejít kousek níž k sedlu Gežov.
Vrcholová kniha.
Pokračování hřebene z Javorníku na Stratenec.
Pohled na Veľký Javorník od sedla Gežov.
Beskydští velikáni. Zleva doprava vidíme mírně se zvedající se hřeben na Radhošť (1129 m), dvojhrb je Čertův Mlýn (1206 m) a Kněhyně (1257 m), dále je Smrk (1276 m), Lysá hora (1323 m) a Travný (1203 m).
Sedlo Gežov.
Sousední Stratenec

Stratenec je o necelých 20 metrů nižší a vzdálený 2,5 kilometru východně od Veľkého Javorníku. Tady na vrcholu najdeme dřevěný přístřešek, nízkou dřevěnou rozhlednu, pomník padlým v roce 1945 a tři kříže. Místo je samo o sobě výhledové, hlavně směrem na sever, a tato rozhledna nenabízí o nic větší rozhled. Na jihu totiž výšku rozhledny přerůstají stromy. Jen přes malý průsek jde z rozhledny vidět malý úsek Malé Fatry a Súľovských vrchů.

Cestou ze sedla Gežov na Stratenec.
Stratenec s rozhlednou.
Tři kříže.
Pomník padlým. „Dne 3. května 1945 při osvobozování Velkých Karlovic zde na Ztracenci padli dva neznámí příslušníci 1. Čs. armádního sboru a Andrej Rabčan, narozen 9.11.1922 v Drabsku.“
Pohled z rozhledny.
Výjezd na Javorník na kole s pokračováním po hřebeni

Téměř celý úsek hlavního hraničního hřebene je dobře zvládnutelný na kole. Pod Veľký Javorník až do sedla Butorky se lze dostat po asfaltových silnicích a to od Velkých Karlovic výjezdem přes Kasárne, nebo o něco delší variantou přes sedlo pod Lemešnou. Od sedla Butorky až do Papajského sedla (až na krátké výjimky) je to stále po široké lesní cestě. Velká část se projíždí v lesích. Občas se vyskytne výhled, jako například na Kohútce. Od Veľkého Javorníku má hřeben směrem na východ mírně sestupnou tendenci. To v případě takového horského hřebene ale neznamená jen jízda terénem z kopce. Detailnější výškový profil je klesající vlnovka, protože se projíždí přes mnoho sedel a vrcholů. Nejprudší stoupání po cestě jsou na Malý Javorník a Stolečný vrch (962 m). Na Krkostěně (867 m) spadají svahy prudce do Papajského sedla, kde se lze odpojit a sjet po asfaltce do Huslenek. Z Papajského sedla hřeben dále pokračuje na Makytu (923 m) s velmi prudkým stoupáním.

Tip na okruh na kole s výjezdem od Velkých Karlovic přes Butorky na Veľký Javorník, s pokračováním po hřebeni až do Papajského sedla. Po cestě přejedete přes Stratenec, Malý Javorník, Kohútku a Krkostěnu. Z Krkostěny můžete sjet do Huslenek přes Papajské sedlo nebo po modré značce. V údolí podél Vsetínské Bečvy vede hezká asfaltová cyklostezka. Délka je 57 kilometrů s převýšením okolo 1000 – 1100 metrů.

Sedlo Butorky pod Veľkým Javorníkem.
Sjezd z Veľkého Javorníku do sedla Gežov. Další vrchol po cestě je Stratenec. Tento krátký úsek je po pěšince, od sedla dál pokračuje lesní cesta.
Charakter cest na hřebeni Javorníků.
Na hřebeni minete mnoho vrcholů. Malý Javorník je z nich nejvýznamnější, protože je nejvyšší v české části Javorníků.
Sjezd k chatě Portáš.
Cestou ke Kohútce.
Od Kohútky cesta dál uhání ke Krkostěně (zbývají 4 kilometry).
Poslední úsek je po pěšince.
Na vrcholu Krkostěny. Podél hranice je to prudký sjezd do Papajského sedla.
Vrcholové rozcestí. Z vrcholu Krkostěny lze sjet do Huslenek i po modré značce, vede také po lesní cestě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *