Sobota, 14 září, 2024
Ostatní - Česko

Na Lázek se sjezdem údolím Březné

Lázek s nadmořskou výškou 715 metrů je nejvyšším bodem malebné Zábřežské vrchoviny a najdeme ho přibližně 7 kilometrů východně od Lanškrouna. Vrchol vyčnívá z okolního zvlněného terénu jen nepatrně. Lehce jej ale poznáme podle vysokého telekomunikačního vysílače. Mimo vysílače stojí přímo na vrcholu Reichlova chata, která byla postavena v roce 1933. Součástí chaty je opláštěná dřevěná rozhledna vysoká 20 metrů. Chata s rozhlednou je v soukromých rukou a prozatím jsou tyto objekty veřejnosti nepřístupné. Dále se tady nachází pomník věnovaný obětem 2 sv. války. V okolí převažuje otevřená krajina, takže o krásné výhledy není nouze. Směrem na sever upoutá pozornost výrazná Buková hora (958 m), která patří pod Orlické hory. Hned za Bukovou horou se pyšní masív Králického Sněžníku, na severovýchodě Jeseníky a na západě Svitavská vrchovina. Východní svahy Lázku spadají do údolí řeky Březné a západní do údolí Hraničního potoka.

Úzké údolí řeky Březné si ponechává svůj původní přírodní ráz, za který kupodivu vděčíme neuskutečněnému projektu na vybudování přehradní hráze u Hoštejnu. Projekt vznikl v během minulého století a souvisel se stavbou kanálu Odra – Labe – Dunaj. Územní plán se stavbou stále ještě počítá, a tak je na celé údolí uvalena stavební uzávěra znemožňující výstavbu a paradoxně chránící celou oblast. Údolí Březné je tak díky tomu domovem mnoha živočišných a rostlinných druhů. Na podmáčených loukách zjara rozkvétá spousta zajímavých rostlin. Například tady můžete spatřit tisíce rozkvetlých bledulí. Hlavně ale dávejte pozor na žáby, údolí je doslova zaplavené skokany!

Vrchol Lázku je dostupný po červené značce vedoucí od Hoštejnu směrem k městečku Štíty. Z východu se dá vystoupit údolím Šumvaláku po žluté z Drozdovské Pily a ze západu vede na vrchol zelená značka z Lanškrouna. Na vrchol lze také snadno vyjet po silnici od Štítů a Cotkytle nebo z Tatenice.

Pohled na Lázek ze Strážné.
Tip na cyklo okruh

Trasa startuje ze Starého Města nebo z Moravské Třebové. Výjezdem ze Starého města začíná prvních 15 kilometrů velmi zlehka – celý tento úsek je totiž mírně z kopce. Projíždí se Radišovem se zajímavou kapličkou, Rychnovem na Moravě, Korunou se zříceninou kláštera a nakonec Tatenici. V Tatenici odbočíme po cyklotrase č. 4224 na Strážnici a Cotkytli a tady začne stoupání až na vrchol Lázku. Sice je to po silnici II. třídy, nicméně provoz je tady velmi řídký i přes týden. Stoupání je vcelku mírné, silnice se klikatí mezi loukami a lesíky. Vrchol Lázku se ukáže v půli obce Strážná. Asfaltová odbočka na Lázek je o dva kilometry dál. Že je chata zavřená nevadí, protože vrcholová loučka je ideálním místem na svačinu s výhledem směrem na sever.

Zřícenina kláštera v Koruně.

Dobytím Lázku stoupaní na delší dobu opět končí. Trasa se dál ubírá z kopce do Cotkytle a do Štítů – tedy do malebného horského městečka, ve kterém stojí za navštívení malé náměstí Míru. Ze Štítů se vjíždí do zařezaného údolí řeky Březné, kterou následujeme asi 13 kilometrů až po soutok s Moravskou Sázavou. Divoký ráz údolí podtrhují občasné vyčnívající skály ze svahů a krásné nivní louky. V jednom místě si můžete všimnout odbočky na mlýnský náhon.

U soutoku s Moravskou Sázavou stojí za to učinit krátkou odbočku do Hoštejnu. V této malé obci, nad kostelem sv. Anny, ční holý pahorek. Určitě jste si ho všimli z okna vlaku, pokud jste jeli z Olomouce do Prahy nebo opačně. Na vrcholu totiž stojí kamenný obelisk, který zde umístili v roce 1847, připomínající dokončení této železniční tratě. Mimo jiné se tady rozkládají zbytky středověkého hradu. Z vrcholu je pěkný výhled na údolí Moravské Sázavy. Zpět do Starého Města nebo do Moravské Třebové vás dovede cyklotrasa č. 521, vedoucí přes Slovácké údolí.

Výše znázorněna trasa je dlouhá přibližně 65 kilometrů. Já jsem vyjel z Moravské Třebové, což přidalo nějakých 6 – 8 kilometrů navíc. Převýšení na trase je okolo 650 metrů.

Příjemný výjezd po silnici k obci Strážná a na Lázek.
Kostel sv. Izidora ve Strážné.
Za Strážnou je to na Lázek kousek. Silnice II. třídy je velmi klidná.
U odbočky na Lázek je pomník připomínající popravu tři lidí, kteří podporovali protifašistický odboj.
Na odbočce na Lázek.
Vrchol Lázku s vysílačem.
Výhled od Lázku směrem na sever. V popředí je Buková hora nacházející se již v Orlických horách.
Pomník věnovaný obětem II. světové války na vrcholu Lázku.
Chata s rozhlednou na vrcholu. Prozatím je vše veřejnosti nepřístupné.
Silnice od Lázku dál uhání k zajímavě znějící Cotkytli. Název je německého původu a skládá se ze dvou části – zott (chlupatý) a kittel (halena nebo kytlice). Takže jsem projel Chlupatouhalenou.
Silnice vedoucí k městečku Štíty.
Štíty.
Malebné náměstí s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.
Začátek sjezdu ze Štítů je prudší.
Tady jde vidět odbočku mlýnského náhonu.
Je dobře, že se stavba přehrady neuskutečnila. Vlastně celý projekt kanálu Odra – Dunaj – Labe je nesmyslný – víc devastující než prospěšný.
Krásné nivní louky.
Opravdu pozor. Mnoho jich bylo přejeto, ale spíš koly automobilů.
Hoštejn a pohled na pahorek s památníkem.
Památník dostavby železnice mezi Olomoucí a Prahou.
Ve středověku zde stál hrad Hoštejn.
Výhled od památníku na údolí Moravské Sázavy.
Místní správkyně pahorku a údržba trávníku.
Po 521 zpět do Moravské Třebové. Pokud vyjedete z Třebové, tak se okruh prodlužuje o cca 6 – 8 kilometrů.
Krátké zastavení na náměstí v Moravské Třebové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *