Čtvrtek, 28 září, 2023
Javorníky - CZJavorníky - SK

Makyta

Makyta (923 m) leží v jihozápadní části Javorníků na hlavním a zároveň hraničním hřebeni mezi Českem a Slovenskem. Podíváme-li se do mapy, tak zjistíme, že v této části za Papajským sedlem se jedná o nejvyšší a nejvýraznější vrchol. Celý vrchol je skrytý v lese a proto z něj nejsou výhledy. Tento les ale není ledajaký. Kvůli němu byla velká část severního svahu zahrnuta do PR Makyta, která byla vyhlášena v roce 2008. Rozloha rezervace je necelých 187 hektarů a předmětem ochrany jsou zachovalé horské bukové lesy s hojným zastoupením jedle bělokoré a javoru klenu. Ve vyšších partiích je les suťového charakteru, kde se velmi hojně daří měsíčnici vytrvalé. V jihozápadních svazích, ve výšce 840 metrů, pramení řeka Senice.

Pohled na Makytu směrem od Krkostěny.
Měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva). Vyskytuje se ve zastíněných a vlhkých místech. Roste do výšky od 30 do 100 centimetrů. Řídce se vyskytuje i v Pyrenejích nebo na jihu Skandinávie. Směrem na východ se s měsíčnicí můžeme setkat až po řeku Volhu. U nás je chráněným a ohroženým druhem.

Na vrchol Makyty vede mnoho značených tras. Především je to červená značka, která prochází po celém hřebeni Javorníků. Zajímavý je výstup po této značce od Papajského sedla, které se nachází severovýchodně o 232 výškovým metrů níž. Zajímavostí je, že po tomto tříkilometrovém úseku je souběžně vedena slovenská cyklotrasa 053 – Javornícka magistrála. Ta vede od Kohútky přes Krkostěnu (880 m), ze které prudce spadá do Papajského sedla. Výjezd na kole ze sedla na Makytu nebo Krkostěnu se asi neobejde bez tlačení. S takovým prudkým stoupáním se na značené cyklotrase jen tak nesetkáte. Necelý kilometr východně od Makyty, těšně pod chodníkem červené značky, je pramen Brtíšky. Pokud půjdete vícedenní pochod, tak je to ideální místo na doplnění zásob vody. Není ale nijak označený a snadno jej přehlédnete.

Dále vede na vrchol modrá značka od Francovy Lhoty a zelená z Huslenek, která se napojuje na červenou asi jeden kilometr od Makyty v sedle pod Vašskou Kyčerou. Ze Slovenska je to žlutá značka z Lysé pod Makytou nebo zelená z Lazů pod Makytou.

Zachovalý je (prozatím) i smrkový les.
Vrchol Makyty. Kdysi tady stával i dřevěný přístřešek. V okolí je opravdu zachovalý les.
Vrcholové rozcestí.
Schránka na vrcholovou knihu.
Hranice rezervace, která jde souběžně se státní hranicí. V pozadí triangulační tyč, vedle které je vrcholový kámen.
Vedení červené značky a cyklotrasy těsně pod vrcholem směrem od Papajského sedla.
Několik metrů pod chodníkem červené značky na slovenské straně je pramen Brtíška.
Stoupák červené značky po hranici směrem od Papajského sedla.
Papajské sedlo.
Rozcestí v sedle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *