Pátek, 14 června, 2024
Jeseníky

Karliny kameny

Vrchol Karliny kameny s výškou 1079 metrů nad mořem se ukrývá v lesích Medvědské hornatiny jihovýchodně od Černého vrchu (1202 m), asi 5 kilometrů západně od Vrbna pod Pradědem. Jedná se o nenápadný vrcholek, který vystupuje jen několik desítek výškových metrů z hřebene, který směřuje ze zmiňovaného Černého vrchu směrem k osadě Bílý Potok. Na panoramatech z ostatních kopců jej tedy lehce přehlédnete. Na vrcholu Karliných kamenů se nachází přibližně 100 metrů dlouhá řada samostatných skalních útvarů z krystalické břidlice, které jsou od sebe oddělené puklinovými průrvami. Celá tato skalní oblast vyniká svou členitostí. Zvětráváním břidlice v průběhu věků vznikly nejrůznější vyhloubeniny, především dlouhé převisy, pukliny a menší skalní okna. Skály dosahují výšky až 15 metrů.

Výhled z Pytláka. Označený je nenápadný vrchol Karliných kamenů. Vpravo nad Karlinými kameny je Černý vrch.

Lesy v okolí Karliných kamenů jsou velmi zachovalé a proto má místo působivou atmosféru divočiny – temný smrkový les s početnými členitými skalními výchozy. Pokud se vám podaří nalézt nejvyšší bod na skále, tak se vám najednou otevřou krásné výhledy na všechny světové strany. Celému výhledu dominuje nejvyšší Praděd a dále nejbližší Černý vrch. Směrem na východ můžete obdivovat Medvědí vrch a Orlík. S dobrou viditelností dohlédnete až na Moravskoslezské Beskydy. Na Karliny kameny nevede žádný chodník, proto se výstup řadí mezi orientačně náročnější. Lze doporučit vystoupat průsekem z Černohorské cesty z jihu nebo po hřebeni směrem od Jeleního kamene (928 m). Z Karliných kamenů se nabízí možnost pokračovat dál na Černý vrch (opět lesem téměř bez cest).

Pohled na začátek hřebene od osady Bílý Potok. Výraznější vrchol je Jelení kámen (928 m), Karliny kameny jsou dál na severozápad. Na konci osady začíná Černohorská cesta (od údolní asfaltky s modrou značkou se odpojuje vlevo).
Směrem po hřebeni od Jeleního kamene lze narazit na mnoho samostatných skalních výchozů.
Jsou velmi členité…
… s výraznými převisy.
Zmrzlé skály.
Pod vrcholovou plotnou.
Nejvyšší bod Karliných kamenů.
Výhled směrem na Praděd (1491 m).
Pohled na Černý vrch (1202 m)
A velmi působivý je výhled na Medvědí vrch (1216 m, vpravo) a Orlík (1204 m, vlevo).
Od Černohorské cesty, která vede v jižních svazích, jde až pod vrchol průsek (tohle není pohled od cesty).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *