Sobota, 13 dubna, 2024
Moravskoslezské Beskydy

Příslop – tak trochu jiné Beskydy

Příslop (782 m) je nenápadný vrchol nacházející se cca 2 kilometry jihovýchodně od Starých Hamrů. Donedávna vedla pod vrcholem modrá turistická značka od osady Černá k vrcholu Janikula (832 m). Pod vrcholem je louka se dvěma staveními. A čím je tedy Příslop výjimečný?

Moravskoslezské Beskydy jsou chudé na skalní výchozy. Bývají osamocené a jejich výška je většinou jen několik metrů. Tím se právě odlišují zejména západní svahy Příslopu. Nachází se zde přibližně 12 samostatných pískovcových tzv. mrazových srubů v délce 800 metrů. Ty nejmenší mají 5 metrů a nejvyšší přes 20 metrů. Skály jsou velmi členité a tvarově různorodé. Od mohutných balvanů, ploten, koutů, dutin až po vysoké rovné stěny. Přístup ke skalám je trošku obtížnější, protože se všechny nacházejí v prudkých svazích. Celou divokost dokreslují velmi staré jedle a buky. To vše se jako celek liší od Beskyd, na jaké jsme zvyklí. Za zmínku určitě stojí i nedaleké louky severně od Příslopu. Uprostřed je situována malebná osada Školeny.

A na závěr krátká definice mrazového srubu z wikipedie: mrazový srub je geomorfologický tvar, který je definován jako skalní stupeň ve svahu, vzniklý mrazovým zvětráváním a následným odnosem. Je součástí tzv. kryoplanační terasy, kde se kromě mrazového srubu odlišuje kryoplanační plošina, často překrývaná sutí. Stěny takovýchto srubů bývají většinou svislé či téměř svislé, případně i převislé, což odvisí od struktury hornin.

Na začátku hřebene – menší kamenné moře.
Jeden z menších mrazových srubů.
Výška narůstá postupně.
Výhled z jedné ze skal směrem na Javořinku.
Asi nejvyšší stěna pod Příslopem.
Nejvyšší stěna pohledem shora.
Je to fakt výška!
Najdi psa!
Skály jsou vysoké, nízké, dlouhé, krátké… Mezi nimi rostou staré jedle a buky.
Většina z nich je situována v prudkých svazích.
Strmost svahů.
Louka pod vrcholem Příslopu. Vypadá to, jako obyčejný kopec. Stačí se však přesunout na opačnou stranu a rázem jste ve stínu skal.
Louka u osady Školeny severně od Příslopu.
Stará stavení v osadě Školeny.
Na mapě je vyznačené pásmo mrazových srubů pod Příslopem. Nejsou tedy jen přímo pod vrcholem, ale táhnou se směrem na jih v délce cca 800 metrů. Zdroj obrázku: mapy.cz

Odkaz přímo na mapu: https://mapy.cz/s/3tGqP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *