Pátek, 23 února, 2024
Živecké Beskydy

Romanka

Romanka je nejvyšším vrcholem ve střední části Živeckých Beskyd, která je pojmenovaná jako Grupa Lipowskiego Wierchu i Romanki. Její nadmořská výška je 1366 metrů a nalezneme ji 14 kilometrů jižně od města Żywiec. V krajině tvoří výraznou dominantu společně s Pilskem (1557 m). Nepřehlédnutelná je např. z Beraní hory. Převýšení od paty k vrcholu je okolo 700 metrů. Vrchol je zalesněn a neposkytuje výhledy do krajiny. Celý masív je od sousední Rysianky (1322 m) oddělen sedlem Pawlusia (1176 m), ze kterého je výhled zejména na západ. Občerstvit se můžete v chatě Rysianka. Ze sedla se jde k chatě po kamenité cestě přibližně 15 minut.

Romanka ze sedla Pawlusia.

Celá vrcholová část patří pod přírodní rezervaci Romanka, která byla založena v roce 1963. Chrání se především pralesovitý charakter a staré smrkové porosty. Nejstarší smrky mají okolo 250 – 300 let. Lesy zde patří mezi jedny z nejzachovalejších v celých Živeckých Beskydech.

Vstup do rezervace.

Hora byla i útočištěm pro místní oddíl partyzánů během druhé světové války. Jejich největší akcí bylo obsazení chaty na Rysiance, která tehdy sloužila jako rekreační středisko pro německé důstojníky.

Romanka se stala jedním z prvních turisticky navštěvovaných vrcholů v Živeckých Beskydech. Německá turistická organizace Beskidenverein vyznačila v letech 1894 – 1899 trasu z obce Jeleśnia přes Romanku do Węgierskiej Górki. V letech 1913 až 1915 byla na vrcholu postavena turistická chata, která patřila lyžařskému spolku z Bielska. Nicméně chata zde dlouho nepobyla. Byla zničena a rozebrána před koncem první světové války.

Na vrcholu Romanky. Za rozcestníkem lze spatřit nejspíš zbytky po bývalé turistické chatě.

Dostupnost

  • po modré z obce Sopotnia Mala
  • po černé z obce Sopotnia Wielka a pak za vrcholem Kotarnica po modré (v Sopotni je možnost navštívit největší vodopád v celých polských Beskydech).
  • po žluté od chaty Rysianka
  • po zelené z obce Skalka do sedla Pawlusia a pak po žluté na vrchol
Na černé značce z obce Sopotnia Wielka. Ve spodních partiích hory občas narazíte na polomy.
Cestou k vrcholu po modré vedoucí ze Sopotni Male.
Úsek kousek za vrcholem po žluté značce směrem do sedla Pawlusia.
Výhled na Pilsko (1557 m). Tento výhled je snad jediným a nachází se na žluté značce cca 100 metrů od vrcholu.
Cestou po žluté značce do sedla Pawlusia. Hora za sedlem se jmenuje Rysianka.
Chata Rysianka. Před chatou se nachází tábořiště pro tuláky se stany. Od chaty je výhled na Pilsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *