Pátek, 14 června, 2024
Lužické hory

Zřícenina hradu Tolštejn

Tojlštejn je poměrně rozsáhlá a nejlépe zachovalá zřícena hradu v Lužických horách, kterou najdeme přibližně 6 kilometrů jihozápadně od Varnsdorfu. Skalní masív, nacházející se ve výšce 671 metrů nad mořem, je tvořen znělcem a břidlicí. Což naznačuje, že skála je sopečného původu, jelikož sousední Jedlová (774 m) byla činnou sopkou. Název Tolštejn (Tollenstein, pův. Dohlenstein) je odvozen od německého názvu die Dohle – kavka, tedy Kavčí skála. Přesné datum vzniku hradu nelze vypátrat ze žádných písemných pramenů. Pouze se odhaduje, že byl postaven někdy po roce 1319. Jeho hlavní funkcí byla ochrana Pražské cesty, významné obchodní cesty spojující vnitrozemí Čech s Lužicí.

Je velká škoda, že se Tolštejn nezachoval v jeho původní podobě, jestliže vypadal nějak takto. Zdroj obrázku: http://rozhled.bubileg.cz/kapitoly-hrad

Majitelů hradu se v průběhu 14. – 16. století vystřídalo mnoho. Z těch významnějších to byli Vartenberkové (prvními vlastníky), páni z Dubé nebo Šlejnicové ze Saska. Jiří Šlejnic v roce 1548 založil hornické město St. Georgenthal, tedy dnešní Jiřetín pod Jedlovou, který se nachází severně pod hradem. V období třicetileté války v roce 1642 Tolštejn oblehla švédská vojska. Hrad nejen že dobyli, ale i vypálili pomocí zápalných koulí. Po této události již nebyl Tolštejn obnoven. V pozdějších konfliktech sloužil jen jako pozorovací místo. Značnou část hradu poté rozebrali obyvatelé z blízkých vsí. Zříceninu hradu zviditelnil místní rodák Johann Josef Münzberg. Ten nechal v roce 1865 postavit hradní restauraci. Provoz živnosti byl podmíněn ochranou zbytků zdiva před krádežemi. Rod Münzbergů vlastnil restauraci až do roku 1992. V roce 1996 začala postupná oprava hradu, která pokračuje až do dnešních dnů.

Na Tolštejn vede červená značka z obce Lesné (1,5 km). Červená pak pokračuje na Jedlovou (2,5 km) – výlet tak můžete prodloužit o výstup na kopec. Pod hradem vede cyklotrasa č. 3015 a na kole jde vyjet až k hradní restauraci. Přímo pod hradem je i parkoviště. Přístupová cesta na hrad je lemována zachovalými zdmi a torzy věží. Vstup na hrad se platí o kousek dál v restauraci (30 Kč). Od restaurace vede na hlavní vyhlídku strmé železné schodiště. Pěkný výhled je zejména na Jedlovou a okolní vrcholy Lužických hor.

Skalisko s vyhlídkou – zbytky hradu jsou pod skálou.
Lesklé bílé zdi hradu nad přístupovou cestou.
Nejzachovalejší části hradu jsou nad vstupem.
Cesta až k hradní restauraci.
Pozůstatky opevnění.
Hradní restaurace, která zde slouží od roku 1865.
Věž naproti restaurace složí jako rozhledna.
Restaurace s terasou.
Vyhlídková věž.
Münzberg nechal zřídit malou hladomornu v roce 1899 jako připomínku starých časů.
Pohled z věže na hlavní skalisko s vyhlídkou.
Vrchol je nyní osazen novým schodištěm.
Vyhlídková plošina. Vlevo je Jedlová.
Výhled směrem na Varnsdorf.
Malebné okolí hradu.
A na závěr pohled, když hrad opouštíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *