Sobota, 14 září, 2024
Lužické hory

Jedlová

Jedlová (774 m) je třetí nejvyšší horou Lužických hor (po Luži a Pěnkavčím vrchu). Tento výrazný kuželovitý vrch se vypíná přes 200 metrů nad okolní krajinou a najdeme ho asi 7 kilometrů jihozápadně od Varnsdorfu. Pojmenován byl podle mohutných a vysokých jedlí, které pokrývaly celý vrchol ještě začátkem 20. století. Masivní poškození původních lesních porostů bylo způsobeno v 70. letech 20 století, zejména v letech 1977 – 1979. Zkázu lesa zapříčinily mimořádně nízké teploty a masivní imise přicházející z polské elektrárny Turów a německých elektráren Hirschfelde a Hagenwerder. Dnes je vrchol opět zalesněn a podle nejvíce zastoupeného stromu by hora mohla nést název Buková. Přímo přes vrchol vede hranice dvou rozvodí – ze severních svahů odtéká voda do Baltského moře a z jižních do Severního moře. Spodní část Jedlové je tvořena křídovým pískovcem, který byl v minulosti těžen a používán v okolí na stavby. Zbylou část hory tvoří znělec obsahující krystaly živce. Podle radiometrické analýzy byla zjištěna vulkanická činnost před 31 až 4,8 miliony lety. Rozpadající se živec v určitých místech vytváří suťová pole, která můžeme spatřit po cestě k vrcholu po červené značce.

Jedlová (uprostřed) pohledem z Klíče (759 m).

Jedlovou začali aktivně navštěvovat turisté ve druhé polovině 19. století. V roce 1877 místní horský spolek Gebirgsverein vytyčil na vrchol značenou trasu. Jelikož přes hustý jedlový les nebylo vidět do okolí, tak nechali postavit v roce 1890 kamennou rozhlednu vysokou 23 metrů. Na zdi válcové rozhledny byl použit místní znělec. Ochoz vyhlídkové plošiny zdobí cimbuří a vyústění schodiště chrání 6 metrů vysoká věžička. V téže době nechal kníže Ferdinand Kinský vystavět restauraci hned vedle rozhledny. Oba objekty sloužily ještě během 2. světové války. Po válce byly opuštěné a začaly chátrat. Teprve až v roce 1992 se započalo s rekonstrukcí rozhledny a slavnostně byla znovuotevřená v roce 1993. O dva roky později obnovili i restauraci. Na vrcholu dále stojí stožár televizního převaděče a 49 metrů vysoká radiokomunikační věž. V severovýchodních svazích se nachází lyžařský vlek.

Jedlová je dostupná po červené turistické značce směrem od hradu Tolštejn nebo Rybniště. Na červenou značku pod Jedlovou se napojuje zelená vedoucí z Jiřetína pod Jedlovou nebo přímo od vlakové stanice Jedlová. Na vrchol lze vyjet i na kole po asfaltové cestě také od Tolštejnu nebo Jiřetína.

Červená značka prochází pod vrcholem – na Jedlovou vede její odbočka z toho místa.
Suťoviště v jihozápadních svazích s výhledy na Lužické hory.
Chata a rozhledna na Jedlové.
Turistická chata.
Zděná válcová rozhledna. Vstup se platí v chatě a cena je 30 Kč.
Před hostincem se nachází památník německého básníka  Friedricha Schillera (1759–1805).
Schodiště na rozhlednu.
Výhled z rozhledny na Lužické hory v popředí – přímo uprostřed vykukuje nejvyšší vrchol Luž. Za Lužickými horami jsou vidět Jizerské hory a Krkonoše. V pravé části vzadu je Ještěd.
Cimbuří a výhled na jih.
Pohled směrem na Varnsdorf zastíněny stožárem.
Pohled stejným směrem na Varnsdorf a Německo ze sjezdovky.
Před chatou je i lanový park.
Úvodní foto – pohled na Jedlovou z hradu Tolštejn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *