Pátek, 14 června, 2024
Orlické hory

Velká Deštná

Velká Deštná, dříve nazývaná Sedmihradská hora, se svou výškou 1115 metrů nad mořem je královnou Orlických hor. Vypíná se 3,5 kilometru východně od Deštné v Orlických horách. Velká Deštná je velmi výrazný plochý a široký hřbet, který je asymetrický s příkřejšími severovýchodními svahy. Sesterským vrcholem je Malá Deštná (1090 m), která je vzdálena 1,5 kilometru severním směrem – těsně pod vrcholem prochází červená po asfaltce ze Šerlichu. Mezi nimi se rozprostírá rašeliniště s jezírky spadající pod rezervaci Jelení lázeň. Vrchol Deštné je z části zarostlý kosodřevinou a smrčinou.

Pohled na Velkou Deštnou od Dříše nad Deštnou v Orlických horách.

Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám podlehlo již několik rozhleden. První malá dřevěná vyhlídka je zmiňována v roce 1875 v publikaci Krajina Orlická. Tuto vyhlídku pobořil silný vítr. Následně zde stála rozhledna, která byla obnovována v různých podobách až do konce 70. let. Další dřevěná rozhledna byla vztyčena v roce 1992 a sloužila až do roku 2004. Téhož roku byla nahrazena novou, která odolávala drsným podmínkám jen krátce – do roku 2010. V roce 2019 byla dokončená nová rozhledna a tentokrát snad trvalejší. Samotný název hory napovídá, že častým klimatickým jevem je zde déšť. A déšť často doprovází vítr. Výtvarně – estetickým motivem pro ocelovou konstrukci obloženou dřevem byl tedy déšť unášený větrem. Proudy deště byly transformovány do tyčových prvků rozhledny. Spatřit lze celý hřeben Orlických hor, Králický Sněžník nebo polské Stolové, Soví a Bystřické hory.

Velká Deštná je dostupná po hlavní červené hřebenovce, zvané Jirásková cesta, ze Šerlichu (3,5 km) nebo od rozcestí Pod Jelenkou či Pod Homolí. Z obou těchto směrů lze vyjet na kole. Dále je možno vystoupat pěšky na vrchol po zelené z Luisina údolí (2 km).

Šerlich, vzadu vyčnívá Masaryková chata.
Občerstvení Srub pod vrcholem Velké Deštné.
Vrchol Velké Deštné s rozhlednou.
Rozhledna je pětiboká.
Inspirováno proudy deště, které jsou unášeny větrem.
Plochý vrchol Deštné.
Výhled na jih – hřeben Orlických hor.
Pohled na Králický Sněžník.
Asfaltka vedoucí z vrcholu k Jelence.
Předchozí malá dřevěná rozhledna. Zdroj. orlickehory.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *