Sobota, 27 července, 2024
Orlické hory

Anenský vrch – bývalé poutní místo a součást obranné linie

Anenský vrch (992 m) leží na hlavním hřebeni Orlických hor a nachází se 6 kilometrů severovýchodně od Rokytnice v Orlických horách. Tento vcelku plochý vrchol byl v historii poutním místem a následně jedním z významnějších bodů obranné linie předválečného čs. opevnění. Poutním místem se stal Anenský vrch poté, co zde nechal hajný Johan Kastner v roce 1766 postavit kapli. Podle legendy hajný náhodou kousek od vrcholu zaslechl rozhovor tří mužů, kteří plánovali přepadnout jeho hájovnu. Tu noc raději strávil schovaný v lese na vrcholu. Z vděčnosti za záchranu svého života slíbil svaté Anně postavit kapli. Tato kaple byla přestavěna v letech 1820 a 1856. Okolí bylo vykáceno a později přibyl kamenný kříž a socha sv. Marie. Anenský vrch navštívil i Alois Jirásek. „Toho výhledu. Toho obrazu k nepopsání!“ uvedl v delším popisu výhledu v 80. letech 19. století.

Anenský vrch okolo roku 1910. Na této fotce si můžete všimnout sochy sv. Marie a vpravo kamenného kříže. Za kapli je vidět malá dřevěná rozhledna, na které se tísní několik lidí. Pod rozhlednou je malá dřevěná bouda, která sloužila jako úkryt před nepříznivým počasím. Zdroj obrázku: regiony.rozhlas.cz

Někdy před rokem 1910 byla vztyčena jednoduchá a nízká dřevěná vyhlídková věž. Tak nízká, že kaple vadila ve výhledu na sever. Vyhlídka zanikla nejspíš po roce 1917. Později byla postavena nová a mnohem vyšší rozhledna. Turisticky atraktivní místo zaniklo v roce 1937 – mělo plnit důležitější úlohu a to obranu hranic před Třetí říši. Kaple byla rozebrána a přenesena o 2 kilometry jižně k osadě Hadinec. V nezměněné podobě ji tam naleznete dodnes. Přímo na vrcholu byly vybetonovány dva pěchotní sruby: severně R-S 85, pojmenován jako Anna (posádka 23 mužů), a jihovýchodně R-S 84 jako Arnošt (posádka 19 mužů). Na obě pevnosti bylo spotřebováno okolo 867 metrů krychlových betonu. Sruby mají tloušťku stropů 150 centimetrů a ohrožené stěny mají 175 centimetrů. Díky dobrému výhledu byly osazeny kovovými pozorovacími zvony, ze kterých měla být řízena dělostřelecká palba z nedaleké tvrze Hanička. Zvony byly vytrženy v roce 1956 podnikem Kovošrot a odvezeny k dalšímu zpracování. Směrem k sedlu Mezivrší se nacházejí další dva zachovalé sruby Průsek a Mezivrší, které jsou osazené i zvony. V Průseku nabízejí prohlídky s odborným výkladem.

Vrchol Anenského vrchu někdy okolo roku 1935. Vyhlídková věž byla zároveň i věží triangulační. Les v okolí povyrostl. Zdroj obrázku: orlickehory.net

Nová rozhledna byla na vrcholu postavena v roce 2010. Dřevěná konstrukce s kovovými prvky (schodiště a zábradlí) je 17 metrů vysoká. K vyhlídkové plošině, která je ve výšce 12 metrů a je vyrobená z dubu z Orlických hor, vede točité schodiště. Nicméně jak si kdysi lidé stěžovali, že ve výhledu stíní kaple, tak dnes by si mohli turisté stěžovat, že v určitých směrech nevidí přes vysoké smrky. Jedná se hlavně o severovýchodní stranu a nelze tak spatřit Bystřické hory v Polsku. Pěkný výhled se otevírá na Suchý vrch (995 m), hlavní hřeben Orlických hor a do Česka směrem na západ. Částečně lze spatřit Králický Sněžník.

Anenský vrch je dostupný z odbočky hlavní hřebenové červené značky, zvané Jirásková cesta, směrem od Haničky (4 km) nebo ze sedla Mezivrší (2,5 km). Dále vede pod vrchol modrá značka z Říček v Orlických horách (5 km) nebo zelená z Horní Rokytnice (5 km). Po hlavním hřebeni je vrch snadno dostupný i na kole.

Kaple sv. Anny přenesená v roce 1937 do lesů nedaleko osady Hadinec asi 2 kilometry jižně od Anenského vrchu. Fotografie převzata z galerie Mapy.cz, autor: Pavel Vašata.
Vrchol Anenského vrchu s rozhlednou, která je volně přístupná. Vrchol je vcelku prostorný, takže zde lidé i přespávají.
Výhled z rozhledny směrem na Suchý vrch (995 m, mezi smrky), který je také součástí Orlických hor.
Pohled do Čech.
A výhled na hřeben Orlických hor. Zdá se, že za pár let nepůjde vidět ani v tomto směru. Alois Jirásek se rozplýval nad výhledem na Králický Sněžník – dnes by z něj ale moc neviděl.
Pěchotní srub Anna je kousek (severně) od rozhledny.
Veřejnosti není přístupný.
Kvůli vytržení zvonu zdevastovali i část srubu.
Srub Arnošt.
Zde demontáž zvonu provedli civilizovaně.
Nedaleko vrcholu po červené směrem k Mezivrší je zrekonstruovaný srub Průsek. Tady nabízejí prohlídky s odborným výkladem.
Další srub přímo na vrcholu Mezivrší (949 m). Podobné zvony měly sruby na Anenském vrchu. V lesích okolo Anenského vrchu je srubů samozřejmě mnohem víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *