Sobota, 27 července, 2024
Strážovské a Súlovské vrchy

Ve stínu dvou tiesňav

Abychom si rozuměli, slovo tiesňava v překladu znamená soutěska. A hned dvě za sebou se nacházejí kousek od Považské Bystrice. První z nich je Manínská tiesňava. Naleznete ji na cestě mezi obcemi Považská Teplá a Záskalie. Manínský potok si tak dlouho razil cestu Manínským bradlem, až vytvořil úzkou soutěsku a vytvořil tak dvě výrazné dominanty – Velký (891 m) a Malý Manín (813 m). Od roku 1967 je tiesňava chráněná jako přírodní rezervace s výskytem horských živočichů a rostlin. Zdejší vlhké mikroklima zajišťuje horské podmínky v malé nadmořské výšce.  Nyní Manínskou tiesňavu projedete na kole či autem, ale ne vždy byl tento úsek tak snadno průchozí. V dávných dobách, aby se dostali na druhou stranu, museli sedláci a obchodníci své povozy rozebrat a přenést po částech přes nejužší místo. A v tomto místě pokoříte první NEJ – nejužší soutěsku na Slovensku. Ohromí vás i výška okolních stěn, které dosahují až 400 metrů. Uprostřed tiesňavy za potokem jsou na stěně umístěny pomníky obětem místních skal a milovníků hor. Pokud se chcete podívat na tiesňavu shora, vydejte se po chodníčku směřující od pomníků vpravo do kopce. Tento chodník je i vyznačen zelenou značkou ve tvaru trojúhelníku. Dostanete se nejen ke krásným výhledům na tiesňavu, ale také k Jeskyni pod Černokňažníkom. Mimo jiné se jedná o horolezeckou oblast. Lezení je v některých částech časově omezeno.

Skalní stěny v masívu Maleho Manína.

Pokořit druhé slovenské NEJ nebylo nikdy jednodušší. Stačí se přesunout o necelé dva kilometry dál na východ. Dorazíte ke Kostolecké tiesňavě. Zúžení jako v Manínské tiesňavě zde nenajdete. Nad vámi se ale objeví po levé straně silnice největší převis na Slovensku, tzv. Střecha Slovenska. Celá tiesňava má podobu trojúhelníku a vznikla podobně jako Manínská tiesňava. Zde se Maníský potok zařezával do vápencového bradla Drieňovka. Pod převis, i když jsou ve svahu znatelné pěšiny, se nedoporučuje chodit. Od převisu k silnici se nachází kuželovité suťoviště. Proto můžete ohrozit nejen sebe, ale i ostatní dole na silnici sesouvajícím se kamením. Navíc se jedná od roku 1970 o přírodní rezervaci s výskytem vzácných rostlinných druhů.

Kostolecká Tiesňava.

Tipy na výlety

Obě tiesňavy jsou velmi snadno dostupné po asfaltové silnici. Jen můžete mít problém se zaparkováním auta. V Manínské tiesňavě je místo cca na 3 – 4 auta. Pro menší procházku lze nechat auto na parkovišti před kempem Manínská Tiesňava za obcí Povážská Teplá. V Kostolecké je to horší, ale na podívání nejspíš najdete místo někde u krajnice.

Nad Manínskou tiesňavou.

Tiesňavy s výstupem na Velký Manín

Delší varianta – trasu můžete začít od zmiňovaného kempu. Provázet vás bude naučný chodník Maníská tiesňava – Kostolecká tiesňava. Délka trasy je okolo 15 – 16 kilometrů. Provede vás nejen oběma soutěskami, ale poznáte i další zajímavá místa – prohlédnete si mohutné skalisko v rezervaci Bosmany a z vrcholu Ostrenec (724 m) se vám naskytne výhled na krajinu tiesňav a obou Manínů.  Pod masívem Velkého Manína se naučný chodník napojuje na žlutou značku. Stezka vás vyvede téměř na vrchol Velkého Manína. Po cestě na žluté značce je nově odbočka k Partyzánské jeskyni. Od jeskyně si můžete prohlédnout Kostoleckou tiesňavu. Značka nevede až na vrchol Velkého Manína. Cca 700 metrů za rozcestím Vápencová jaskyňa odbočuje chodník vpravo dolů a mění se v serpentiny. Pokud se chcete dostat na vrchol, neodbočíte dolů, ale budete pokračovat rovně po hřebeni. Povede vás i chodníček. Vrchol je od značky přibližně 500 metrů. Na vrcholu vás uvítá hromádka kamení s dřevěnou cedulí. Pokoříte tak další NEJ – nejvyšší vrchol Súlovských vrchů. Zpět na značku musíte stejnou cestou. Žlutá vás dovede zpět ke kempu. Tato trasa je celodenním výletem a poznáte při něm mnoho krásných míst. A rada na závěr: na paměťové kartě ve fotoaparátu či telefonu mějte uvolněno dostatek místa na snímky!

Celá trasa: https://mapy.cz/s/3qmxY

Kratší varianta – trasu začnete podobně jako v předchozí variantě. Rozdíl je v tom, že v obci Záskalie se dáte na stejnojmenné rozcestí po zelené značce, která vás dovede na žlutou značku na rozcestí Pod Velkým Manínom. Dále pokračujete po žluté směrem ke kempu.

Celá trasa: https://mapy.cz/s/3qmy9

Na kole

Na začátek doporučuji snažit se dostat se na kole buď do Vrchteplé, nebo do Kostolce. Obě tiesňavy si užijete nejvíce během sjezdu dolů. Důvodů je několik. Neustále budete mít před sebou výhledy. Když totiž pojedete směrem od Považské Teplé, vždy budete otočení ke všemu zády. Přijezd do Manínské tíesňavy od Záskalie si užijete víc – najednou se před vámi vynoří úzký průjezd mezi vápencovými skalami, ve kterém nevidíte za roh. A nejdůležitější bod – pojedete z kopce – nemusíte nic dělat, jen si užívat sjezd a kochat se! Projížďku přes obě tiesňavy lze spojit i se Sulovskými skalami. Ze Sulova do Vrchteplé se dostanete po cyklotrasách č. 5311 (zelená) a 8407 (žlutá) – ale pozor, trochu si tam máknete.

Přehledová mapa oblasti

1 – Autocamp Manínská Tiesňava

2 – Manínská tiesňava

3 – Kostolecká tiesňava

4 – PP Bosmany

5 – vrchol Ostrenec

6 – Partyzánská jeskyně

7 – Velký Manín

8 – Vrchteplá – místo příjezdu na kole ze Súlova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *