Sobota, 27 července, 2024
Králický Sněžník

Přechod Králického Sněžníku

Králický Sněžník dosahující nadmořské výšky 1423 metrů je nejvyšším vrcholem stejnojmenného pohoří a také nejvyšším bodem Pardubického kraje a celého Kladska. Na první pohled se může zdát, že se svou výškou musí Králický Sněžník atakovat první příčky nebo top 10 velikánů Sudet. Nicméně Krkonoše a několik vrcholů z Hrubého Jeseníku sráží Králický Sněžník až na 17. místo. Samotný název hory měl a má několik podob. V Polsku je uváděn jen jako Śnieżnik nebo v delší verzi jako Śnieżnik Kłodzki – dřív Kładską Śnieżką. Německy název zněl Glatzer Schneeberg a pokud se vydáme dál do historie, tak se můžeme setkat s názvy Spieglitzer Schneeberg nebo Grosser Schneeberg. Název odráží jeho dlouho se držící sněhovou pokrývku ve vrcholových partiích – někdy až 8 měsíců v roce. V jižních svazích pod vrcholem pramení naše třetí největší řeka Morava. Králický Sněžník leží na hlavním evropském rozvodí a zatímco řeka Morava odvádí vodu do Černého moře, tak toky na opačné severní polské straně patří do rozvodí Baltského moře.

Pramen řeky Moravy, na který po cestě určitě neminete.
Nová rozhledna na Kralickém Sněžníku.

Hřeben Kralického Sněžníku je dlouhý a táhlý. Ideální na vícedenní přechody. Vede tudy i proslavená stezka Českem. Podle počtu turistů s karimatkami, řekla bych, že je na přespávání velmi oblíbeny. Stezka Českem vede od Bílé vody a poračuje směrem na Smrk a pokračuje po hřebeni a tedy hranici s Polskem. Když plánuju trasu, koukám na nejideálnější dostupnost veřejnou dopravou, abych nemusela půl dne trávit cestováním. Našla jsem dokonalou trasu z Prostřední lipky do Horní Lipové. Auto se nechalo u vlakového nádraží v Horní lipové. O víkendu jezdí vlaky o poznání méně a jediný možný je v sedm hodin ráno a za hodinku a půl jste v Prostřední lipce.

Výhledy na údolí Dolní Moravy.

V Prostřední Lipce je jediný obchod a zároveň sobotní lahváčová výčepna, kde začínal náš přechod. S přítelem jsme se ráno jednoduše nestihli nasnídat a museli jsme do toho jediného obchůdku. Takové místa mají zajímavou atmosféru a docela jsem si to užila. Najdete tady opravdu jen základ. Pro nás to bylo 10 deka turistického salámu a 4 krajíce chleba. Opravdu! Paní nám nakrájela a naúčtovala krajíce chleba. Salám byl náhodou velmi dobrý a navíc jsme pokecali s místním pánem pracujícím v kamenolomu pod Kraličákem, který si šel pro sobotní lahváče. Říkal, že nahoře nikdy nebyl a že jen jednou se tam pokoušel jet na motorce a naštěstí tam nevyjel.

Pohled z Klepáče směrem na Kralický Sněžník.

Cesta začíná táhlými loukami s výhledy na Hanušovickou vrchovinu a okolí. Jde vidět i Areál Dolní Moravy, ale odkud taky nejde vidět, že? První zastavení je na Klepáči, vrcholu s dřevěnou rozhlednou. Tam si poprvé vychutnáte pohled na Kraličák. Má 25 metrů a vystavěná byla v roce 2009. Odsud už máte jako na dlani celé okolí: Králický Sněžník, Stezku v oblacích, Orlické hory, Suchý vrch, Jeseníky, Krkonoše, Jeřáb, celou Polskou placku až k Baltu.

První půlka přechodu hřebene za námi. Tam někde v dáli je Klepáč.
Rozhledna Klepáč.

Pak už vás čeká jen výstup. Překvapila mě magistrála, která vede na vrchol. Za krásného počasí budou stoupat nahoru na rozhlednu davy, hlavně z Polska. Na Králičáku jsem byla poprvé v životě a v představách jsem měla kamennou ikonickou stavbu. Stále na mě takovým dojmem působí, ale uvnitř je to surová konstrukce ocele, betonu a skla. 33 metrová rozhledna budí celkem rozpaky. Byla vystavěná na místě bývalé kamenné věže stržené v roce 1974. Nová rozhledna byla otevřena v září 2022. Považuje se na naprosto zbytečný projekt škodící okolnímu prostředí, ale má i své zastánce.

Z Kralického Sněžníku se oterírají pohledy do všech stran.

Máme za sebou takových 18 kilometrů a teď kde přespat. Ne vždy to jde, ale snažím se spát mimo CHKO a NP, už jen z důvodu abych chránila přírodu, ale i svou peněženku. Podle map jsem si na polské straně vyhlédla ruinu staré ovčárny. Zůstaly po ní jen kamenné obvodové zdi. Podle map, je ruina v CHKO, ale polské značení chráněné krajinné oblasti je reálně v terénu zaznačené až nad ovčárnou, nad cestou. Tak nevím. V každém případě je to opravdu romantické místo na přespání. Ty kamenné zdi a navíc už založené bezpečné ohniště. Běžně mám sebou kartuši a vařím si svůj kus kus na tisíc způsobů, ale tentokrát jsme si pěkně táhli kotlík, brambory, cibuli, koření a vše potřebné na pořádný guláš. Mě by to ani nikdy nenapadlo. Co se mi nevleze do 20l batohu, to netáhnu, ale můj přítel je odrostlý v chlapeckém turistickém oddílu a to byl jediný způsob jak si kluci vařili. Celkem je obdivuji. Nikdy jsem takhle nezálesákovala, ale má to něco do sebe. Je to takové víc romantické a oproti dnešnímu světu pomalé. Musíte si vše připravit, včetně správného ohně a základu pod kotlíkem a i vaření je zdlouhavé. O to víc si takovou chvíli vychutnáte a následně i dva litry guláše.

Vydatná snídaně na ohni je základ!
Tohle je něco pro mě. Ráda vařím a vařit na ohni byla už jen třešnička na dortu.

Smrk. Poslední vrchol na trase. Je zajímavý a připomína mi severské země.

Naše rodina má tradici smažení vaječiny- smaženice venku na ohni. Je to zhruba 40 dní po velikonocích. S dědou jsme jezdívali s celou partou každoročně někam do hor splnit tuto tradici. Tento rok mám splněno taky a to skvělou snídaní. Smaženice na ohni chutná daleko více. Pak už jen pokračovat další kilometry po hřebeni. Tahle část je více zalesněná a výhledů už není tolik. Ani výškový profil není už tak exponovaný a zbývajících 26 km do Horní Lipové ubíhá celkem rychle. Po cestě je chata Paprsek s vyhlášenými borůvkovými knedlíky. Při svižnějším tempu sem dorazíte tak akorát na oběd. I když máte obrovský hlad, nedávejte si tři knedlíky. Jsou to opravdu poctivé a štědré buchty. Bublali jsme oba dva až na Smrk 1127m vysokou horu- poslední na trase. Teď už to je jen dolů, cestu si můžete zpříjemnit zastavením v Lesním baru, kde je vždy nějaké dobré občerstvení a chlazené pivo. Dokonalé zakončení.

Dokonalý závěr výletu- Lesní bar.
A ještě dokonalejší systém chlazení piva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *