Pátek, 14 června, 2024
Vysoké Tatry

Panoramatický podtatranský cyklovýlet

Až někdy budete trávit čas na Liptově s kolem a rádi byste vyrazili na něco méně náročného (v rámci Tater), tak se určitě vydejte krajinou pod Tatrami směrem na Podbanské. Z obce Hybe směřuje okružní cyklotrasa č. 2431 na Podbanské podél říčky Hybnica a zpět do Hybe se vrací přes Liptovskou Kokavu. Na délku má tento okruh 30 kilometrů s převýšením cca 420 metrů. Výjezd podél Hybnice působí velmi odlehle – žádné domy, všude jsou jen louky, lesy a hlavně se otevírají výhledy na Západní a Vysoké Tatry. Panoramatům dominuje zejména Kriváň (2494 m).

Okruh jsem trochu prodloužil a vyrazil z parkoviště vedle restaurace Červený kút. Do obce Hybe je pak třeba přetrpět nějaké 3 kilometry po hlavní cestě. Na tento úsek ale zapomenete v momentě, kdy se ocitnete na polních cestách za obcí. Cesta se vlní přes louky a občas se jede i po pěkném asfaltu. Má teorie zní, že zde museli položit nový asfalt, aby se lidé nepřizabili na nějakém výmolu – v těchto místech jsem koukal jen na panoramata Tater a ne na cestu. Před osadou Podbanské je třeba trošku máknout a z údolí Hybnice překonat přibližně 100 výškových metrů. V cíli se však můžete občerstvit v jedné z mnoha restaurací. Návrat zpět směrem na Liptovskou Kokavu je velmi pohodový – pořád je to mírně z kopce a z velké části po asfaltu. A o výhledy také není nouze. K Červenému kútu jsem dojel přes Liptovský Hrádok – Donovalovo, za kterým je třeba kousek máknout do kopce ke kapličce. Mé prodloužení má na délku necelých 40 kilometrů s převýšením cca 480 metrů.

Kostol Všetkých svätých v Hybe.
Za obcí Hybe se otevírají výhledy na Vysoké Tatry.
A na Roháče.
Část výjezdu na Podbanské je po asfaltu. A jak se má pak člověk koukat a soustředit na cestu?
Přístřešek po cestě s výhledem na Kriváň.
Kriváň je prostě všude. Tady je to mírně z kopce do údolí a následně před osadou Podbanské je třeba máknout trochu víc do kopce.
Když makáte do kopce a ohlídnete se za sebe, tak zjistíte, že na vás neustále dohlíží.
Konečně jiný výhled než na Kriváň 😀
Cíl výletu.
Podbanské – jsou tady restaurace, koliby, hotely…
Návrat zpět přes lesy a louky po lesní cestě.
Velká část trasy směrem na Liptovskou Kokavu je po asfaltu. V pozadí pro změnu Nízké Tatry. Celou dobu je to mírně z kopce.
Záleží odkud vyrazíte. Pokud z Hybe, tak za Liptovskou Kokavou odbočíte na Hybe. Já jsem pokračoval po cestě na Liptovský Hrádok – Donovalovo a pak k Červenému kútu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *