Sobota, 27 července, 2024
Lužické hory

Luž

Luž (něm. Lausche, 793 m) je výrazná hraniční hora vulkanického původu. Zároveň se jedná o nejvyšší vrchol Lužických hor a na německé straně Žitavských hor. Vypíná se 1,5 kilometru severně od obce Horní Světlá a při bližším pohledu zjistíme, že v této části pohoří stojí vcelku osamocená. První zmínky o Luži pocházejí z roku 1538, kde je uváděná jako Spitzberk (Špičák). Obyvatelé města Waltersdorf, jenž leží severně pod Luží, jí nazývali Mittagsberg – Polední hora. Z jejich pohledu je slunce v pravé poledne právě nad vrcholem. Současný název Lausche je zmiňován v roce 1631 a český název Luž až v roce 1909 v Kafkově průvodci po Čechách. Na české straně byla v roce 2011 vyhlášená PR Luž s rozlohou necelých 26 hektarů. Předmětem ochrany jsou původní horské bučiny.

Traduje se, že roku 1826 vrchol pokořil osmnáctiletý Josef Kajetán Tyl, který se tehdy zapsal do vrcholové knihy jako Josef Tyl Kutnohorský. Dalším významným návštěvníkem byl saský král Friedrich August.

Výrazná Luž. Prozatím vyčnívá nenápadný retranslační stožár. Letos by měla vyrůst i rozhledna. Zdroj obrázku: wikipedia.org
Historie turistické chaty na vrcholu a současnost

První skromná dřevěná chata stála na vrcholu Luže v roce 1823. O její výstavbu se zasloužil kramář a švec Karl Friedrich Matthes z Waltersdorfu. Stavbu postupně vylepšoval a přistavoval i další objekty – studnu, kamenný pavilón, taneční sál a malou rozhlednu. Vysoký zájem turistů nakonec podnítil výstavbu nové prostorné chaty Lausche Baude, která byla dokončena v roce 1882 zásluhou saských spolků. Přímo ze střechy vyčnívala 10 metrů vysoká vyhlídková věž. Kruhový výhled byl vyhlášený a často srovnávaný s výhledy ze Sněžky. Zvláštnosti bylo, že hranice mezi Německem a Rakouskem (později Českem) procházela přes chatu, přesněji její chodbou. Takto rozdělená chata měla díky tomu popisné číslo 334 (Waltersdorf) a 143 (Horní Světlá). Turisté mohli platit měnami obou států. Jen během posílání pohlednic museli dávat pozor, zda je vhazují do správné schránky. Chata fungovala až do konce 2. světové války. V roce 1946 byla nejspíš úmyslně zapálena a zcela lehla popelem.

Když vystoupáte na vrchol, tak vás jako první zaujme vyhlídková terasa. Ta byla zřízena na nejzachovalejších základech chaty. Z terasy je výhled hlavně na západní část Lužických hor a na sever směrem do Německa. V okolí se nachází několik laviček a na německé straně stojí retranslační stožár. Na vrcholu nyní probíhá stavba rozhledny, ze které bude kruhový výhled jako z bývalé vyhlídkové věže.

Rozsáhlá Lausche Baude se zabudovanou vyhlídkovou věží na vrcholu Luže. Zdroj: luzicke-hory.cz.

Na české straně nyní poskytuje turistické zázemí malá rekreační osada Myslivny na jihovýchodním úpatí Luže asi 1 kilometr severně od Horní Světlé. V původní dřevařské osadě se nyní nachází několik penzionů a restaurací, včetně chaty Luž. Osada může sloužit jako výchozí bod při výstupu na Luž – po červené je to kousek (1,5 km). Delší výstup po červené hřebenovce je od Dolní Světlé (3 km) přes hraniční přechod Waltersdorf a Myslivny nebo z obce Lesné (5,5 km). Luž lze pokořit i na kole. Z německé strany od hraničního přechodu Waltersdorf vede na vrchol kamenitá cesta (po zelené značce).

Na závěr přidávám krátké video znázorňující vulkanický vznik Luže.

Chata Luž v osadě Myslivny. Před chatou je i prostorné parkoviště.
Rekreační osada Myslivny.
Rozcestí pod Luží – k vrcholu vede odbočka červené značky.
Studánka Pod Luží cestou k vrcholu. Dříve studna sloužila pro obyvatele okolních osad. Po odsunu německých obyvatel po roce 1945 byla na nějakou zapomenuta. Místní obyvatelé později studnu vyzdili a vyčistili.
Vyhlídková terasa na pozůstatcích chaty.
Komín.
Pohled směrem na západ. Mírně vlevo od středu je Jedlová.
Pohled na sever – Waltersdorf.
Výhled jihozápadním směrem.
Lausche Baude.
Pěkná vyhlídka kousek severozápadním směrem (je vidět z vrcholové vyhlídky). V mapě je tento výstupek pojmenován jako Malá Luž.
Pohled od vyhlídky na Luž.
Stavba nové rozhledny.
Luž (mírně vpravo od středu snímku) pohledem z vrcholu Klíče.

Geologický vývoj Luže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *