Sobota, 13 dubna, 2024
Chřiby a Ždánický les

Komínky

Vrchol Komínky (521 m), uváděný jako střed Moravy, se nachází v lesích 1,5 kilometru východně od Bunče. Komínky jsou výsledkem složitého procesu zvětrávání v ledových obdobích. Vrchol tvoří 40 metrů dlouhý pás skalek, které spadají pod chráněné území. Ne vždy byl vrchol zalesněn. Traduje se, že v dobách minulých byly Komínky ohňovou horou – na vrcholu vzplál oheň vždy, když se blížilo nepřátelské vojsko. Později se stalo místo oblíbeným vyhlídkovým místem. Často se zde scházeli účastníci honů, na kterých byl občasným hostem i František Ferdinand D’Este. Před návštěvou následovníka trůnu v roce 1903 nechala zpráva panství zřídit na vrcholu vyhlídkovou plošinu. Na vrcholu se totiž nachází zajímavý pískovcový skalní hřbet vysoký 4 metry a dlouhý 20 metrů. Do skály vytesali schůdky a vyhloubili díry pro usazení kovového zábradlí. Během těchto prací vznikla mezi lidmi obava, že jsou Komínky aktivní sopkou. Olej do ohně přidal místní novinář, který zprávu o doutnající sopce doplnil o informaci, že se na úpatí vyskytuje sopečná flóra. Senzace byla rázem na světě a článek převzaly i Národní listy. Celý rozruch způsobili dělníci, kteří zalévali nosníky zábradlí roztavenou sírou, která se vždy vznítila a vytvořila oblak bílého kouře.

Pod vrcholem je křižovatka značených tras. Komínky jsou nejdostupnější od Bunče po červené značce, ze které vybíhá na vrchol krátká odbočka. Kruhový rozhled jako v dobách D’Esteho dnes už neuvidíte. Mezi stromy je ale menší okénko a díky němu je alespoň vidět na Buchlov a Barborku. Oba skalní bloky, horní i dolní, jsou využívány lezci. Cesty jsou spíše těžšího charakteru a dobře osazeny borháky.

Křižovatka značených cest po vrcholem.
Odbočka červené na vrchol.
Těsně pod vrcholem.
Horní skály.
Komínky.
Skalní blok dlouhý asi 20 metrů.
Vytesané schůdky.
Menší výhled z bloku. Dva výrazné kopce vzadu jsou Barborka (510 m) – vlevo a Buchlov (509 m), na němž stojí stejnojmenný hrad.
Zde kdysi bývala vyhlídka se zábradlím.
Na hřbetu.
Schůdky jsou i z druhé strany.
Další blok kousek dál.
Dolní blok.
Dolní blok.
Dolní blok.
Historické datum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *