Anenský vrch – bývalé poutní místo a součást obranné linie
Anenský vrch (992 m) leží na hlavním hřebeni Orlických hor a nachází se 6 kilometrů severovýchodně od Rokytnice v Orlických horách. Tento vcelku plochý vrchol byl v historii poutním místem a následně jedním z významnějších bodů obranné linie předválečného čs. opevnění. Poutním místem se stal Anenský vrch poté, co zde nechal hajný Johan Kastner v roce 1766 postavit kapli. Podle legendy hajný náhodou kousek od vrcholu zaslechl rozhovor tří mužů, kteří plánovali přepadnout jeho hájovnu. Tu noc raději strávil schovaný v lese na vrcholu. Z vděčnosti za záchranu svého života slíbil svaté Anně postavit kapli. Tato kaple byla přestavěna v letech 1820 a 1856. Okolí bylo vykáceno a později přibyl kamenný kříž a socha sv. Marie. Anenský vrch navštívil i Alois Jirásek. „Toho výhledu. Toho obrazu k nepopsání!“ uvedl v delším popisu výhledu v 80. letech 19. století.
Někdy před rokem 1910 byla vztyčena jednoduchá a nízká dřevěná vyhlídková věž. Tak nízká, že kaple vadila ve výhledu na sever. Vyhlídka zanikla nejspíš po roce 1917. Později byla postavena nová a mnohem vyšší rozhledna. Turisticky atraktivní místo zaniklo v roce 1937 – mělo plnit důležitější úlohu a to obranu hranic před Třetí říši. Kaple byla rozebrána a přenesena o 2 kilometry jižně k osadě Hadinec. V nezměněné podobě ji tam naleznete dodnes. Přímo na vrcholu byly vybetonovány dva pěchotní sruby: severně R-S 85, pojmenován jako Anna (posádka 23 mužů), a jihovýchodně R-S 84 jako Arnošt (posádka 19 mužů). Na obě pevnosti bylo spotřebováno okolo 867 metrů krychlových betonu. Sruby mají tloušťku stropů 150 centimetrů a ohrožené stěny mají 175 centimetrů. Díky dobrému výhledu byly osazeny kovovými pozorovacími zvony, ze kterých měla být řízena dělostřelecká palba z nedaleké tvrze Hanička. Zvony byly vytrženy v roce 1956 podnikem Kovošrot a odvezeny k dalšímu zpracování. Směrem k sedlu Mezivrší se nacházejí další dva zachovalé sruby Průsek a Mezivrší, které jsou osazené i zvony. V Průseku nabízejí prohlídky s odborným výkladem.
Nová rozhledna byla na vrcholu postavena v roce 2010. Dřevěná konstrukce s kovovými prvky (schodiště a zábradlí) je 17 metrů vysoká. K vyhlídkové plošině, která je ve výšce 12 metrů a je vyrobená z dubu z Orlických hor, vede točité schodiště. Nicméně jak si kdysi lidé stěžovali, že ve výhledu stíní kaple, tak dnes by si mohli turisté stěžovat, že v určitých směrech nevidí přes vysoké smrky. Jedná se hlavně o severovýchodní stranu a nelze tak spatřit Bystřické hory v Polsku. Pěkný výhled se otevírá na Suchý vrch (995 m), hlavní hřeben Orlických hor a do Česka směrem na západ. Částečně lze spatřit Králický Sněžník.
Anenský vrch je dostupný z odbočky hlavní hřebenové červené značky, zvané Jirásková cesta, směrem od Haničky (4 km) nebo ze sedla Mezivrší (2,5 km). Dále vede pod vrchol modrá značka z Říček v Orlických horách (5 km) nebo zelená z Horní Rokytnice (5 km). Po hlavním hřebeni je vrch snadno dostupný i na kole.