Sobota, 27 července, 2024
Ostatní - PolskoPolsko

Zoo Opole

Zoologická zahrada v Opoli zabírá plochu 30 hektarů a má více než 1500 zvířat představujících 227 druhů. Počátky zoo sahají až do roku 1912. Tehdy se ale jednalo o soukromý park s jeleny, pávy a bažanty. Ve třicátých letech minulého století park odkoupilo město Opole a vytvořilo zde zoo o rozloze 1,5 hektarů. V té době existovalo ještě jedno zoo ve Slezsku – v Bytomi. Bytomské zoo bylo uzavřeno v roce 1957 a tak se stalo opolské nejstarším ve Slezsku. Nejdřív byly vystavěny voliéry pro exotické a teplomilné ptáky jako jsou pelikáni, plameňáci, papoušci ap. Před druhou světovou válkou už zde byli kromě ptáků také pumy, antilopy, opice a lvi. Během války byla zvířata odvezena do Německa a zoo zchátralo. Obnovy se dočkalo až v roce 1952 a znovu otevřeno bylo o rok později v roce 1953. Zoo se od té doby pomalu rozrůstalo a výstavba pokračuje i dnes.

Zajímavostí je, že se zoo nachází na ostrově zvaném Bolko na řece Odře. K zoo se přijíždí přes most a pak po úzkých asfaltových silnicích podél Odry. Z neplaceného parkoviště je to k bráně zoo ještě asi pět minut chůze přes pěkný park. Směr je vyznačen na chodníku – nelze zabloudit (viz úvodní foto). Se vstupenkou dostane každý návštěvník i mapu zoo. Hned první věc za bránou, kterou nelze minout, je bazén lachtanů kalifornských. V určitých hodinách zde probíhá krmení a menší vystoupení s cvičitelem. Zpestřením je i blízké nahlédnutí do výběhu syslů. Pod jejich výběhem je podzemní tunel, ze kterého je možno přes skleněné kopule uprostřed výběhu nahlédnout tváří v tvář syslům. Sysel obecný patří mezi kriticky ohrožený druh. Proto je snaha zachránit jej a vrátit zpět do volné přírody (z polské přírody vymizel v 70. letech minulého století).

Mapa zoo. Stejná příruční se fasuje při vstupu.

Výběhy jsou velmi rozmanité a zelené. Snad každý obsahuje nějaké jezírko. V zoo nejsou zvířata rozházena náhodně, ale podle světadílu, ve kterém žijí spolu. Na první pohled to není znát, jako např. ve zlínské zoo. Jednotlivé kontinenty jsou od sebe rozlišeny barevně v mapce zoo – Amerika, Afrika, Eurasie atd. Nechybí tady ani skleník s exotickými rostlinami a několika jezírky. Dále je v zoo samostatná budova s terárky s bezobratlovci. Hned v první místnosti zaujme mraveniště. Mravenci z něj mohou několika skleněnými koridory prolézat přes celou místnost vedle vás i nad vámi. Další pavilón je vyhrazen obojživelníkům, zejména žábám. V areálu nejdeme restauraci, rychlé občerstvení a pizzerii.

Dalo by se říct, že je to malá zoo. Ale prohlédnutí všech koutů zabere minimálně 3 – 4 hodiny. Zoo se neustále rozrůstá a v budoucnu jsou naplánované pavilóny a výběhy se lvy, nosorožci indickými, orangutany, tučňáky a tygry ussurijskými. Která zvířata určitě neminout: gorily, gepardy, lachtany kalifornské, sysly, hrošíky liberijské, sněžného pantera, pavilón obojživelníků, vlky a servala.

Od českých hranic je to do zoo přibližně 100 kilometrů. Pokud se vydáte po dálnici od Bohumína, tak je to cca 140 kilometrů. Je to určitě rychlejší, ale úsek dálnice od Gliwic po Wroclaw je zpoplatněn (systém mýtných bran – platí se jen to, co projedete, úsek na Opole cca 8 PLN).

https://cz.zoo.opole.pl/ – odkaz na stránky zoo v češtině.

Vstup do zoo.
Lachtani kalifornští.
Podzemní tunely pod výběhy.
Po žebříku se leze do skleněné kopule ve výběhu.
Takhle zblízka lze sledovat sysla. Zdroj fotky: zoo.opole.pl
Rysi.
Gepard.
Procházka bambusovým lesem.
Miniaturní hroši neboli hrošíci liberijští.
Siesta u klokanů.
Jako v pralese.
Roustou zde i banány.
Krásný sněžný panter.
Podoba některých výběhů.
Pštrosi neboli sekačky anglického trávníku.
Małpy neboli opice.
Mají zde i gorily. Zdroj fotky: zoo.opole.pl
Žirafy nesmí chybět.
Pavilón věnovaný havěti jako jsou pavouci atd.
Mravenci lezoucí ve skleněných koridorech po celé místnosti.
Modré a bílé žáby.
Moderně pojaté terárka pro obojživelníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *