Sobota, 27 července, 2024
Moravskoslezské Beskydy

Zimní výstup na Travný

Travný je sedmý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd (1203 m). Společně se Smrkem a Lysou horou tvoří samostatný a velmi výrazný masív, který je z obou stran oddělený údolím Krásné (řeka Mohelnice) a údolím řeky Morávky. Vrchol je situován 3 kilometry jihovýchodně od obce Krásná a 4 kilometry jihozápadně od Morávky. Není však zcela izolován od ostatních kopců. Na jih vybíhá hřeben směrem k Bílému kříží a tímto je celý masív spojený s hraničním hřebenem . Nebýt vrcholu Obora (709 m) na severu, byl by Travný pohledem shora vcelku symetrickou podkovu. Od sedla Na Přelači (pod Oborou) vede 3 kilometry dlouhý hřeben na vrchol Travného. Tam se hřeben láme východním směrem a od Malého Travného (1100 m) směřuje přes tři kilometry dlouhý hřeben, téměř rovnoběžně s předchozím popisovaným, do údolí Morávky.

Travný uprostřed pohledem od hraničního hřebenu – od vrcholu Nad Kršlí (1002 m). Vlevo Lysá hora.
Mimo turistická značení

V Krásné byla v roce 2015 založena odchovna tetřevů, kteří jsou pak volně vypouštění v okolí vrcholu Travného. Od té doby opustilo stanici několik desítek těchto chráněných ptáků. Travný byl podle dobových záznamů vždy přirozeným prostředím tetřevů. Lesy ČR se proto rozhodly zrušit veškeré značky vedoucí k vrcholu. Odklon turistů má napomoct navrátit tetřevy hlušce zpět do Beskyd. Prozatím chtějí Lesy ČR společně s CHKO Beskydy a Klubem českých turistů zrušit značení na vrchol na dobu pěti let.

V západních svazích byla v roce 2000 vyhlášena PR Travný s rozlohou necelých 155 hektarů. Rozkládá se od vrcholu až po úpatí k říčce Mohelnici. Převýšení činí okolo 680 metrů, což je v rámci maloplošných chráněných území jedno z největších výškových rozpětí v České republice. Tyto místa byla historicky ušetřena od negativních lidských vlivů a proto rezervace dobře ilustruje proměnlivost lesů v závislosti na nadmořské výšce. Najdeme zde přirozené lesní porosty zastoupené buky, smrky nebo ojediněle i klečí.

Pokud se rozhodnete vyjít na vrchol Travného, tak buďte prosím ohleduplní a hlavně se vyhněte PR.

Foto níž pochází z doby před zrušením turistického značení na vrchol.

Oznámení uzavírky.
Horní stanice sjezdovky Sviňorky.
Pomník padlým partyzánům.
Před vstupem do klidového pásma tetřevů.
Tabule ve výšce cca 990 metrů.
Rovina za Malým Travným.
Rozcestí Velký Travný. V pravo se jde na vrchol a vlevo na Visalaje.
Vrcholový rozcestník s knihou.
Krásná zima na smrky zarostlém vrcholu Travného.
Výstup mezi smrky po modré značce.
Horní stanice bývalé sjezdovky.
Bývalá sjezdovka nad Přelačem.
Sedlo Přelač.
Travný v mlze z Vlaského.

2 komentáře: „Zimní výstup na Travný

  • Výstup na Travný není zakázán, došlo pouze ke zrušení značení (kvůli odklonu turistů, aby tam měl tetřev větší klid). Ze zákona je zákaz vstupu mimo značené cesty pouze v NPR a NPP, správa CHKO pak může omezit vstup do PR a PP (což je případ PR Travný). Mimo území rezervace se můžete pohybovat kudy chcete. Pokud nepřekročíte hranice PR Travný, nemůže Vás nikdo pokutovat. V červnu jsem se byl na Travném podívat, je to vážně nádherný vrchol a je tam božský klid, nikoho jsem tam nepotkal.

    Reagovat
    • Ano, máte pravdu, na vrchol lze legálně vystoupat, pokud se vyhnete PR. Tehdy jsem asi nabyl dojmu, že PR rozšíří. Poupravím to :). To věřím, bez značek určitě ubylo turistů. Pokud si dobře pamatuji, tak ne vždy byl vrchol zcela zalesněný (nebo smrky nebyly vzrostlé). Nyní je vrcholová část kus krásné beskydské divočiny.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *