Pondělí, 26 února, 2024
Kysucké Beskydy a Kysucká vrchovina

Přes Holý vrch na Ľadonhoru

Ľadonhora je druhým nejvyšším vrcholem Kysucké vrchoviny (první je Pupov – 1095 m). Výška hory je 999 metrů nad mořem, takže pokud měříte alespoň metr, tak hlavu budete mít v tisíci metrech. Vypíná se přímo nad Horným Vadičovem, který je vzdálen 8 kilometrů jihovýchodně od Kysuckého Nového Mesta. Ľadonhora je velmi výraznou horou a dominantou okolí. Součástí je také přibližně 3 kilometry dlouhý a velmi úzký hřeben, který ze sedla pod Ľadonhorou vybíhá na západ. Hned za sedlem je Holý vrch (912 m). Tento hřeben společně s Ľadonhorou je součástí přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1993. Její rozloha je 285,74 hektarů a předmětem ochrany jsou přirozené pestré vápencové lesní společenstva. V okolí pod horou se nachází moderní ubytování Residence pod Ľadonhorou (cestou po zelené značce) a Vadičov – horský hotel Hájnice s menším lyžařským střediskem.

Ladonhora z kopce Bizov vrch (623 m) ležicího na západ od
Ladonhory (v mapách nebývá pojmenovaný). Fotka: dědův archív.
Residence pod Ladonhorou. Vlevo od Ladonhory za sedlem je Holý vrch. Fotka: dědův archív.

Výstup západním hřebenem

Nejkratší výstup na vrchol vede z horního konce Horního Vadičova po modré značce. Jedná se ale o velmi prudký výstup – délka je cca 1,5 km a převýšení 450 metrů. O něco delší (4,5 km) a mírnější výstup (až na úsek po žluté) je z Dolního Vadičova po zelené a žluté do sedla pod Ľadonhorou a poté po modré na vrchol. Jelikož se nám líbil podlouhlý západní hřeben, tak jsme se se sestrou rozhodli pro delší okruh. Začínáme na konci Horního Vadičova na parkovišti pod sjezdovkou. Z parkoviště se napojujeme na zelenou značku vedoucí do sedla Skríželné severně od Ľadonhory. Z tohoto sedla musíme absolvovat pěti kilometrový úsek žluté značky po lesní cestě, klikatící se v úbočí Ľadonhory a celého hřebene. Tuto nudnější pasáž ukončuje až modrá směrovka na stromě ukazující směr doleva. Jen chvíli se jde mírně do kopce. Modrá se pak stáčí doleva a začíná prudší stoupání. Asi po 500 metrech se terén láme a ocitáme se na velmi úzkém hřebeni.

Hřeben je zvlněný a po nějaké době se stává monotónním. Stromy bez listí umožňují alespoň nějaké výhledy na okolní kopce. V létě jste absolutně bez výhledů. Míjí se nepojmenovaný bod s triangulační tyčí, několik vápencových skalek a rozcestník z roku 1992 udávající, že se nacházíte na místě zvaném Steny. Tady začíná být vidět v dáli i Malá Fatra. O kousek dál se konečně nacházíme na Holém vrchu. Je zde několik dřevěných laviček, mapka na stromě a pod ní schránka s knihou. Později zjistíme, že Holý vrch je jediným místem na trase s výhledem. Ten je přímo na jih. Je krásně vidět předěl, vytvořený řekou Váh, mezi Malou Fatrou a Lúčanskou Malou Fatrou. Z Holého následuje krátký sestup do sedla a pak přímý výstup na Ľadonhoru ze severu. Na vrcholu je opět dřevěná lavička, rozcestník a zelená schránka s knihou. Mezi stromy je vidět Malá Fatra v celé své kráse. Z vrcholu sestupujeme po modré zpět do Horného Vadičova. Podle prošlápnutého sněhu je vidět, že krátký a strmý výstup na vrchol je nejoblíbenější. Místy je to doslova skluzavka. Na loukách u rozcestí Nad Kubaščíkovcami se nám otevřel výhled na Horný Vadičov a okolní kopce s vyčnívajícím Rozsutcem.

Náš okruh: https://mapy.cz/s/matajepove

Ľadonhora pohledem z Horného Vadičova.
Cestou po zelené do sedla Skríželné.
Výhledy ze žluté značky na Kysuckou vrchovinu.
Rozcestí na křižovatce lesních cest pod Holým vrchem.
Nástup na hřeben po modré značce.
Zde končí stoupání. Výhled na Kysucké Nové Mesto a Javorníky.
Cestou po hřebeni.
Sněhové převěje.
Triangulační bod ve výšce cca 890 metrů.
Několik vápencových skalek.
Rozcestník z roku 1992.
Vrchol Holého vrchu.
Schránka s knihou.
Výhled z Holého vrchu na jih. Lze vidět, kde končí Malá Fatra a začíná Lúčanská Malá Fatra (výrazný hřeben táhnoucí se zprava).
Sedlo pod Ľadonhorou.
Vrchol Ľadonhory.
Opět knížka.
Výhled na Malou Fatru zpoza stromů.
Na loukách nad Horným Vadičovem. Vlevo vyčnívá Rozsutec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *