Pátek, 14 června, 2024
Oravská Magura, Oravské BeskydyŽivecké Beskydy

Za severním pólem Slovenska

Nejsevernější bod, vtipně označen jako severní pól Slovenska, se nachází na hraničním hřebeni Oravských Beskyd/Živeckých Beskyd těsně pod vrcholem Modralová/Medralowa (1169 m). Tento výběžek je situován asi 6,5 kilometru severozápadně od Babí hory (1725 m). Přes vrchol Modralové prochází červená a modrá hřebenová trasa a častěji je tento bod navštěvován právě v rámci vícedenní hřebenovky. Ze sedla Hlina je to po hřebeni 13 kilometrů a od Babí hory 8.

Nejsevernější bod Slovenska.
Tip na okruh z Polska

Ze slovenské strany by byl jakýkoliv jednodenní okruh delšího rázu (min. 25 – 30 km). O něco kratší okruh se nabízí z polské strany (18,5 km). Z obce Koszarawa vede žlutá značka přes travnatý vrchol Lachów Groń (1045 m), která se pod vrcholem Czerniawa Sucha (1052 m) napojuje na zelenou značku. Zelená pak vede přes sedlo Klekociny a vrchol Kolisty Groń (1114 m) až k nejsevernějšímu bodu Slovenska pod vrcholem Modralové. Asi 1 kilometr za vrcholem směrem na západ se z hraničního hřebene odpojuje další zelená značka vedoucí do obce Przybórow. Za vrcholem Jaworzyny (997 m) se zelená stáčí doleva – abychom se vrátili zpět přímo do Koszarawy, tak je nutné v tomto místě opustit značku (viz bod č. 4 v mapě a na fotu níž) a pokračovat rovně po lesní cestě.

Mapa okruhu z Polska na Medralovou. Bod č. 4 označuje místo opuštění zelené značky a pokračování po lesní cestě do Korsarawy.

Lachów Groń (1045 m).
Přístřešek vhodný na přenocování kousek od Lachówa Grońe.
Vrchol Czerniawa Sucha (1052 m).
Modralová od Czerniawy Suche.
Sedlo Klekociny.
Pohled z Kolisteho Grońe (1114 m) na Modralovou.
Nejsevernější bod Slovenska.
Bývalý salaš těsně pod vrcholem Modralové. Uvnitř jsou kamna a mnoho místa na spaní. Je tam uklizeno a studánka je od salaše 15 metrů. Ideální místo na nocování během hraniční hřebenovky – Babí hora je vzdálena cca 8 – 9 kilometrů. V pozadí je Lachów Groń.
Výhled z Jaworzyny (997 m) na Pilsko (1557 m).
V tomto místě odbočuje zelená značka doleva. Do Korszarawy vás dovede cesta vedoucí rovně. Na lesní cestě je několik odboček – vždy stačí jít rovně stále za nosem ( ne doslova, v jednom místě cesta tvoří serpentinu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *