Sobota, 27 července, 2024
Krušné hory

Z Oseku přes Rýzmburk na Stropník

Malebné městečko Osek v podhůří Krušných hor se nachází přibližně 10 kilometrů západně od Teplic. Blízkost Krušných hor je všudypřítomná, jelikož se přímo nad Osekem vypíná mohutně vyhlížející hora Stropník. Další nepřehlédnutelnou dominantou města je cisterciácký klášter a v lesích na nedalekém skalním ostrohu se ukrývá rozsáhlý hrad Rýzmburk.

Osek vznikl na obchodní cestě vedoucí z Čech přes Krušné hory do Německa. Osekem se kdysi nazývala místa, kde se shromažďovaly kmeny po těžbě lesa. Největší vliv na rozvoj zdejší oblasti měl mocenský vzestup rodů Hrabišiců. Jistý Slávek z tohoto rodu se ujal mnichů z 50 kilometrů vzdáleného Mašťova. Tito mniši byli vyslání do Mašťova, aby zde založili klášter a pomohli tak kultivovat zdejší kraj. Tam byli bohatě obdarování, nicméně po pár letech vyvstal spor s rodem Milhoštů, který se jen tak nechtěl vzdát vlivu nad darovaným územím. Odešli proto do Oseku, kde roku 1206 zakládají nový klášter. Pod vlivem mnichů se hospodářství města rychle rozvíjelo. Ke klášteru patřila také zeleninová a ovocná zahrada s tehdy nevídanými druhy, postupně získal do vlastnictví řadu pozemků i celých vesnic. Klášter nyní patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku a o chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek. Poslední mnich obýval klášter do roku 2010. Do dnešních dnů je tedy bez mnišské komunity, což se může kdykoliv v budoucnu změnit – díky litoměřické diecézi se do něj mohou kdykoliv vrátit.

Pohled na klášter z nádvoří. Tady se každý rok koná historický jarmark.
Od roku 1995 je klášter Národní kulturní památkou

Přibližně 2 kilometry severozápadně nechal pravděpodobně král Václav I. založit královský hrad Rýzmburk (dnes nazývaný také jako Osek). V roce 1250, ze kterého pochází první písemná zmínka, získal hrad Rýzmburk do svého držení Boreš II. z rodu Hrabišiců. Stavba mohutné pevnosti byla nad jeho síly a Rýzmburk dokončil až Borešův stejnojmenný vnuk na počátku 14. století. V roce 1398 se rod Hrabišiců musel hradu vzdát kvůli zadlužení. Za vlády Jiřího z Poděbrad se na krátký čas stává Rýzmburk opět královským. V průběhu 16. století přestává být panským sídlem a pustne. V 19. století za držení Valdštejnů byla věž upravena jako vyhlídka – oblíbeným výletním místem byl Rýzmburk jen na chvíli a v průběhu 20. století dále chátral a zarůstal nálety. O záchranu se v posledních letech snaží Občanské sdružení za záchranu hradu Rýzmburk, díky kterému je hrad dnes dobře přístupný, zbavený sutě a náletových dřevin.

Rýzmburk v dobách největší slávy. Hrad měl obvodové hradby, brány, věže, uvnitř hradu pak stály dvě obytné věže a malý palác. Obrázek pochází z archívu mostecky.denik.cz.

Ať už budete stát v jakékoliv části Oseku, tak vždy na vás bude vzhlížet hora Stropník s výškou 856 metrů. Oblíbeným turistickým cílem byl již od časů, kdy mu většinové německé obyvatelstvo říkalo Strobnitz. Z vrcholu se totiž otevírá výhled na okolní Krušné hory nebo České středohoří. Do roku 1929 stála na Stropníku 18 metrů vysoká rozhledna, která tehdy podlehla zimní bouři. Nyní slouží jako vyhlídkové místo nevysoká skalka s dřevěným ochozem v severovýchodní části vrcholu.

Pohled na Stropník od Oseckého rybníka.
Tip na okruh

Okruh, který si představíme, nabízí ovšem mnohem víc zajímavých míst, než jsou ty v odstavcích výše. Od kláštera se necháme vést naučným chodníkem Přírodou a dějinami Oseka až k hradu Rýzmburk. Od Oseckého rybníka se současně se žlutou značkou dostaneme k přírodní památce Salesiova výšina. Zde se původní pískovcové těleso kvůli intenzivním pohybům půdy rozpadlo na nespočetné časti. Nejvyšší skalní útvar je pojmenován podle oseckého opata Salesia Krügnera. Na skále bývala kamenná vyhlídka, k jejímž zbytkům dodnes můžeme vystoupat po nepatrných schodech. Tady před skálou opustíme žlutou a pokračujeme čistě po naučném chodníku. Ten následně prochází pod skalním útvarem Krušnohorský zlom a za ním kolem bývalé štoly Čertová díra. Zdejší stříbronosné žíly byly předmětem intenzivní těžby. Těžbou stříbra se zabýval zejména rod Hrabišiců a osecký klášter. Po cestě k Rýzmburku natrefíme po dvou kilometrech ještě na jednu štolu.

Naučný chodník pak přechází z pěšinky na lesní cestu po které vystoupáme kousek nad Rýzmburk. Za mostem přes Osecký potok učiníme krátký sestup a odbočku k Rýzmburku. Vstup do hradu je volný. Tady zjistíme, že byl Rýmburk opravdu rozsáhlou pevností. Nejzachovalejší části je obytná věž společně s věží obrannou. Po prohlídce hradu se vrátíme zpět k mostu a vydáme se po lesní cestě proti proudu Oseckého potoka (opustíme tak na chvíli veškeré značení). Po levé straně budeme mít PR Vlčí důl, který se vyznačuje starým bukovým porostem pralesního charakteru. Po cestě nikde neodbočujeme – dovede nás kolem obory a až na zelenou značku. Po značce je to již kousek k rozcestí Stropník a také k vyhlídce. Po této zelené sestoupíme do Háje u Duchcova, ze kterého vede žlutá zpět do Oseku.

Okruh má na délku 15 kilometrů a převýšení je necelých 600 metrů – fajn procházka na několik hodin s mnoha zajímavými místy! 🙂

Přírodní památka Salesiova výšina.
Nejvyšší skalní útvar Salesiova skála nebo také Letohrádek. Tady najdeme i několik pěkných lezeckých cest.
Na skále kdysi bývala zděná vyhlídka.
Krušnohorský zlom.
Štola na těžbu stříbra Čertová díra.
Pohled do zatopené štoly.
Naučný chodník prochází nad skokanskými můstky. Za dobrého počasí je z tohoto místa výhled.
Příchod k hradu Osek.
Obytná část hradu byla schovaná za dvěma řadami hradeb.
Obranná věž v jižní části, podobná jako u Hasištejnu.
Areál hradu je opravdu rozsáhlý – díváme se na zbytky paláce, jehož součásti byly obytné věže.
Zachovalý vstupní portál.
Obytná věž.
Uvnitř věže.
Nad hradem u mostu přes Osecký potok najdeme odbočku do údolí.
Vlčí důl – Osecký potok. Z cesty nikam neodbočujeme a jdeme stále za nosem.
Cesta z údolí vystoupá až k oboře, podél ní se dostaneme na zelenou značku.
Rozcestí Stropník.
Skalka s vyhlídkou.
Mount Stropník 8853 metrů… nač jezdit do Himaláje, když máme také osmitisícovku?
Kolem skalky je dřevěný ochoz, ze kterého jsou za hezkého počasí výhledy až na České středohoří.
Lepší než žádný výhled. Zpět do Oseku je to po zelené a žluté.
U rozcestí Pod Stropníkem můžete učinit krátkou odbočku po červené na Dušanovou skalní vyhlídku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *