Sobota, 27 července, 2024
Bílé KarpatyBílé Karpaty a Vizovická vrchovina

Velký Lopeník

Velký Lopeník s nadmořskou výškou 911 metrů je po Velké Javořině (970 m) a Jelenci (925 m) 3. nejvyšším vrcholem v české části Bílých Karpat. Pokud nebudeme brát v potaz hranice, tak jej předbíhá ještě Chmeľová s výškou 925 metrů a o čtvrté místo se dělí se stejně vysokým Kobylincem. Budeme-li se dívat směrem na jih od Uherského Brodu, tak právě Velká Javořina společně s Velkým Lopeníkem tvoří dominantu zdejší krajiny. Lopeník je samostatná hora, jejíž jižní, východní a západní svahy spadají až do údolí okolních toků. Pouze na severovýchodě je propojený s okolními kopci, konkrétně s Mikulčinným vrchem (799 m), hlubokým Lopenickým sedlem. Při bližším pohledu se jeví Lopeník jako protáhlý hřeben, na kterém se nachází, asi kilometr od toho Velkého, méně výrazný Malý Lopeník (811 m). Středem vrcholu prochází státní hranice se Slovenskem a na obou stranách spadá Lopeník pod CHKO.

Pohled na masív Velkého Lopeníku ze silnice nad obcí Březová. Malý Lopeník je nepatrná vyvýšenina na hřebeni vybíhajícího vlevo z vrcholu Velkého Lopeníku.
Pohled na Velký Lopeník z Velké Javořiny.

Na prostorném a částečně odlesněném vrcholu, hned vedle betonové skruže chránící trigonometrický bod, stojí 22 metrů vysoká rozhledna. Tato je již v pořadí třetí. První zde postavili Němci v roce 1944. Ta o dva roky později vyhořela (nejspíš úmyslně) a obnovena byla ještě ve stejném roce. Rozhledna z roku 1946 vydržela na vrcholu až do 70. let minulého století. Na nynější rozhlednu položili základní kámen v roce 2002. Po společném úsilí z obou stran hranice byla rozhledna se zděným základem a konstrukci z dubového dřeva otevřena v roce 2005. Výhled z rozhledny je opravdu působivý. Velká Javořina je jako na dlani a na Slovensku můžete za dobrého počasí obdivovat nepřeberné množství vrcholů Považského Inovce, Strážovských vrchů, Malé Fatry nebo samostatný a výrazný Vršatec. Na české straně zase malebně zvlněnou krajinu kolem Uherského Brodu. Pod rozhlednou se nachází mnoho laviček, přístřešek nebo dokonce i toalety. Zhruba 100 metrů západně od rozhledny se je studánka Velký Lopeník. Jedná se o jednu z nejvýše položených studánek v Bílých Karpatech.

Krvavý Lopeník

Během druhé světové války procházela přes Lopeník hranice mezi Říši a Slovenským státem, což nahrávalo ilegálním přechodům na Slovensko. U takovýchto přechodů jste ale museli počítat s tím, že jste mohli zaplatit svým životem, pokud vás zastihla pohraniční stráž. Ve vrcholových partiích Velkého Lopeníku došlo ke konci války k těžkým bojům. Rudá armáda zde natrefila na tuhý odpor německé obrany. Prolomit se ji podařilo 27. dubna 1945. V bojích tehdy padlo asi 250 vojáků a také řada místních obyvatel. Dělostřelecké granáty často dopadaly až do stejnojmenné obce a bylo pobořeno celkem 21 domů. I po konci války došlo ještě k několika smrtelným nehodám. Místní obyvatelé, kteří museli odklízet padlé vojáky, vjížděli se svými povozy do zaminovaných lesů. Přímo na vrcholu byl vykopán společný hrob 22 vojákům, nad kterým byl v roce 1975 vybudován pomník.

Dostupnost

Napříč celým masívem Lopeníku prochází zelená značka směřující z pod vrcholu Velké Javořiny přes výše zmiňované Lopenické sedlo až do Bojkovic. Na tuto zelenou značku se lze napojit po žluté značce na dvou místech z obce Lopeník – do Lopenického sedla nebo do sedla pod Malým Lopeníkem. Ze slovenské strany vede na vrchol modrá značka z obce Nová Bošaca. Na vrchol se dá vyjet i na kole po lesních cestách směrem od Malého Lopeníku.

Rozhledna na Velkém Lopeníku.
Základní kámen rozhledny z roku 2002.
Nad společným hrobem 22 padlých ruských vojáků dnes stojí pomník.
Rozhledna je dubového dřeva.
Pohled na severovýchod. V dálce uprostřed je vidět výrazný Vršatec.
Pohled na jih, kde se směrem doprava táhne hřeben Považského Inovce.
A nesmíme zapomenout na pohled na nejvyšší Velkou Javořinu.
Vrcholová část je prostorná. Je zde mnoho laviček i dřevěný přístřešek.
Vrcholový rozcestník.
Dřevěný přístřešek v sedle mezi Velkým a Malým Lopeníkem.
Pohled na Lopenické sedlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *