Sobota, 27 července, 2024
Kysucké Beskydy a Kysucká vrchovinaSlovensko

Velká Rača

Velká Rača se svou nadmořskou výškou 1236 metrů je nejvyšším vrcholem Kysuckých Beskyd. Nachází se na hraničním hřebeni mezi Slovenskem a Polskem jihovýchodně od obce Oščadnica. Velkou část zabírá Národní přírodní rezervace, která byla založena roku 1976. Jedná se o nejvýše položenou rezervaci v CHKO Kysuce. Byla vyhlášena na ochranu lesních společenstev v jejich přirozené podobě. Pod rezervaci spadají i Skalné diery. Nacházejí se na zelené turistické značce mezi vrcholem Velká Rača a horní stanici lanovky. Jedná se o ojedinělou ukázku jeskyní pseudokrasového charakteru v Kysucích. Jeskyně vznikly rozpadem pískovcových lavic. Když už jsme zmínili stanici lanovky, tak nelze opomenout rozsáhlý SKI areál Velká Rača umístěn v jejích severních svazích. Areál se skládá z propojených lokalit Dedovka, Marguška a Lalíky. K dispozici je tak více než 14 kilometrů tratí. Užít si můžete sjezd dlouhý až 1800 metrů. Pokud máte zájem vyzkoušet skialpinizmus, tak máte možnost právě zde. Ve středisku jsou vytyčené tři výstupové trasy v délce 4300 metrů. Půjčovna se nachází u stanice lanovky Dedovka. Více o SKI areálu a skialpinizmu naleznete na stránkách: https://snowparadise.sk/

Sjezdovka pod Velkou Račou. V tomto případě mimo provoz.

Lidé si této dominanty území všímali už v dávných dobách. Velká Rača je zmiňována v některých pramenech už v roce 1417. Po příchodu valašského obyvatelstva v první polovině 16. století se v oblasti vrcholu pásl horský dobytek. Velká Rača se stala i svědkem krvavé války, ve které proti sobě stálo Budatínské a Strečnianské panství. Ke střetu došlo právě ve vrcholových partiích. Dále se vrchol stal i oblíbeným místem pro zbojníky. Využívali pohraničí k rychlému úniku před pronásledovateli z jedné nebo druhé strany. Zbojníci byli pronásledováni nejen panstvem, ale i okolním obyvatelstvem. V těchto oblastech okrádali bohaté i chudé. V roce 1821 byla na vrcholu vybudována pohraniční strážní věž, která plnila i úlohu triangulační věže.

Skalné diery.

Okruh na Velkou Raču

Když otevřete mapu, nabízí se hned jedna varianta na okruh, kterou si nyní přiblížíme. Začátek okruhu se nachází v obci Oščadnica v části nazvané Lalík. Auto se dá nechat na velké autobusové točně vedle hřiště. A jelikož je to okruh, tak můžete vyrazit prvně po modré nebo po žluté. Já jsem zvolil modrou turistickou značku. Myslím si, že je to lepší. Modrá turistická značka je strmější než žlutá. A strmé úseky se lépe zdolávají do kopce (i za mokra). Trasa vede z části po okraji sjezdovky. Pokud vás výstup zmohl, nabízí se možnost občerstvení v chatách na hřebeni. U chat je nutné se napojit na zelenou turistickou značku, která vede až na vrchol Velké Rači. Po cestě jsou již zmiňované Skalné diery.  Chodník vás povede úzkým hřebem, dokud se před vámi nerozprostře plochý a travnatý vrchol. Uprostřed stojí malá rozhledna (viz úvodní foto). Při dobrém počasí budete mít vše jako na dlani – hlavně Malou Fatru. Na polské straně najdete chatu. Na chatách při hranicích většinou nepotřebujete zloté – dá se platit eurem.

Jedna z mohyl a v pozadí Velká Rača.

Když sejdete k chatě a k červené značce, je potřeba po ní odbočit doleva. Značka vás povede po hranici mezi Slovenskem a Polskem. Vrchol Velký Prislop (1044 m) míjí značka zprava. Pokud jej nechcete minout, stačí se držet hraničních kamenů. Na vrcholu naleznete starý rozcestník.  Za masívem Velkého Príslopu se opět dostanete na červenou značku. Ta vás dovede na vrchol Kykuly (1087 m). Z Kykuly se napojíte na žlutou. Žlutá vede zpět k autu přes vrchol Zonka (922 m) a louky poseté kopci z kamenů tvořící jakési mohyly. Navíc se před vámi v plné kráse představí Velká Rača. Proto si myslím, že je lepší si nechat cestu po žluté na konec.

Mapa okruhu. Start a cíl: Osčadnica – Lalík, 2) Chaty na Rači, 3) Velká Rača, 4) Kykula

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *