Pátek, 14 června, 2024
Jeseníky

Ostružná

Osamocený vrchol Ostružná s nadmořskou výškou 1184 metrů se nalézá 5 kilometrů severozápadně od obce Stará Ves kousek od Rýmařova. Ostružná je nejjižnější tisícovkou Hrubého Jeseníku. Od hlavního hřebene je oddělena Mravenčím sedlem a na její vrchol nevede žádná turistická značka. V jihozápadních svazích se nachází asi 250 metrů dlouhý pás rozeklaných kvarcitových skal, které nesou název Medvědí skály.

Přes skály a lesy k vrcholu

Nejjednodušší je zdolat vrchol Ostružné z Mravenčího sedla. Stačí opustit zelenou značku asi 300 metrů za rozcestím Mravenčí sedlo a jít rovně v místě, kde značka odbočuje doprava směrem k Medvědím skalám (viz foto níž). Já jsem opět výstup na vrchol pojal po svém. Ze Žďárského Potoka jsem musel s Jerrym absolvovat 3 kilometry po lesních silnicích. Nejdřív po žluté k rozcestí U Škaredé jedle a následně po zelené k Medvědím skalám. Pod skalisky končí na nějakou dobu náš kontakt se značenými trasami. Nastavujeme směr severovýchodní a pomalu začínáme oblézat první skálu. Prostředí jsem neměl moc nastudované, proto jsem si myslel, že Medvědí skála je jen výchoz nad cestou. Po výstupu na vyšší místo nás čekalo překvapení ve formě dlouhého rozeklaného skalnatého hřebene. Samozřejmě, lze jít lesem a vyhnout se tak oblézání skalek. Ale to bych nebyl já. Terén se dá přirovnat k tatranské jedničkové lezecké obtížnosti – tedy choďák, jak se říká. Okolí je vcelku odlesněné, proto jsou pěkné výhledy do okolí, hlavně z poslední vyšší skalky na konci tohoto hřebene. Za ní následuje pochod přes smrkové lesy v nastaveném směru. Míjíme kótu, v mapách pojmenovanou Kamenec (1023 m), kterou stěží lze považovat za vrchol. Stoupání až na Ostružnou je mírné a v létě musí být nenáročné. Já se cestou na vrchol bořím až po kolena ve sněhu. Asi znáte ten vysilující postup, kdy došlápnete a malinká ztvrdlá vrstva sněhu vás drží jen do té doby, než zvednete a vyprostíte druhou nohu. Jen Jerry něco takového nezná – jeho váha je dobře rozložena mezi čtyři nohy.

Na vrcholu Ostružné stojí menší dřevěný přístřešek s vrcholovou knihou uvnitř. Ostružná je zarostlá smrky, tudíž výhled od přístřešku není žádný. Místo ale působí velmi klidným dojmem – ideální prostředí pro sednutí si v létě lavičku a prostě tady jen být. V okolí je několik nevysokých skalek. Z té nejvyšší je za dobré viditelnosti výhled na hlavní hřeben Jeseníků. Do Mravenčího sedla se schází po chodníku a poté po širším průseku. Pokud by vám přece jen chyběl kontakt s civilizací, tak to můžete napravit v turistické chatě u bývalé Alfrédky.

Rozcestí U Škaredé jedle – zelená značka jde vpravo.
Rozcestník zelené značky pod Medvědími skalami.
Rozcestník.
Začátek medvědích skal nad cestou.
Medvědí skály.
Na začátku Medvědích skal.
Asi 250 metrů přeskakování kamenů.
Trošku jako někde v Tatrách.
Zakončení skalnatého hřebene.
Výhled z poslední skalky.
Výstup lesem na Ostružnou.
Menší chumelenice pod vrcholem Ostružné.
Přístřešek a vrchol Ostružné.
Schránka s knihou.
Vrchol ještě jednou.
Jedna menší skalka.
Z téhle je za dobrého počasí je výhled na hlavní hřeben Jeseníků. Je pár desítek metrů od přístřešku.
Jerry musí vylézt všude – jako já ;).
Sestup z Ostružné.
Cesta z Ostružné do Mravenčího sedla.
Výstup na Ostružnou z Mravenčího sedla – vpravo vede zelená značka k Medvědím skalám. Rovně, odkud jsem přišel, je to na vrchol necelý 1,5 kilometru.
Menší turistická chata u bývalé chaty Alfrédka.

Jeden myslel na “Ostružná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *