Pátek, 23 února, 2024
Vsetínské a Hostýnské vrchy

Karlovské jezero

Karlovské jezero, které je častěji uváděno jen jako Jezero, je zasazeno v malebném údolí Jezerního potoka. Od centra Velkých Karlovic je vzdáleno necelé 4 kilometry severozápadním směrem. Tato vodní plocha vznikla zatarasením vodního toku sesuvem půdy a kamení – proto se řadí do kategorie tzv. závalových jezer. Přesné datování, kdy došlo k sesuvu, nebylo provedeno, ale odhaduje se 16. nebo 17. století. Je zřejmé, že sesuv proběhl beze svědků. Velké Karlovice byly založeny až v roce 1714 a do této doby se jednalo o neobydlenou a divokou oblast. Jezero má na délku přibližně 220 metrů a na šířku 80 až 90 metrů. Je napájeno Jezerním potokem a několika bezejmennými přítoky. V jižní části, která se zužuje na 25 metrů, se nachází v místě přehrazení kamenný přepad.

První osadníci nejspíš zahlédli spoušť po sesuvu a rázem vznikly pověsti o čertech a ďáblech, kteří přehradili potok. Pod hrází se povalují balvany nejrůznějších velikostí s vytlačenými otisky drápů a zády čertů. Jiné prý nesou stopy po řetězech. Jezero údajně působí tajemnými silami dodnes a u mnoha lidí vyvolává nejrůznější emoce. V některých místech si střelka kompasu dělá co chce – neověřil jsem, protože jsem ho zrovna neměl u sebe. Jezero svou mystickou atmosférou zapůsobilo i na Karla Jaromíra Erbena. Dokonce sepsal pověst Karlovické jezero, kterou najdeme v Národních pohádkách. Podle něj obývali jezero draci, které nakonec vylákal ven černokněžník společně s místním chalupníkem. Oba si poté namastili kapsy, když draky rozprodali na maso. Kvůli tomu už dnes Jezero neobývají draci, ale jen raci, škeble, žáby a ryby.

K Jezeru se lze snadno dostat pěšky či na kole po žluté turistické značce vedoucí z Jezerné (asi 2 km), která je součástí Velkých Karlovic. Z Karlovic vede do Jezerné souběžně s cyklotrasou zelená značka. Pod Jezerem se nachází několik kaskád, které jsou vidět z cesty. Od Jezera lze pokračovat po žluté dál (s kolem jen za vydatného tlačení) na hřeben Vsetínských vrchů do sedla Pod Kotlovou. Kousek od sedla je usedlost, kde mívají otevřené okno s občerstvením.

Cestou k Jezeru.
Kaskády pod Jezerem – jsou kousek od cesty.
Dílo čertů?
Jezero.
Kamenný přepad.
Na jižní straně jsou dvě stavení, jinak je vodní plocha obklopená stromy.
Jezero je plné života. Z cesty můžete spatřit i plno ryb.
Severovýchodně kousek od Jezera je ještě jedno menší jezírko.
Usedlost Pod Kotlovou s občerstvením… zrovna zavřeno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *