Cestou na Mojtín přes tři soutěsky
Chceš-li se vydat cestou na Mahtyn, nejdřív musíš překonat tři kamenná vrata. Až se skalnaté údolí za tebou uzavře, teprve tehdy staneš před tvým cílem. Mojtín by mohl připomínat Tolkienovo skryté město Gondolin. Stejně jako Mojtín bylo také sevřeno ze všech stran horami a vstup střežilo několik bran. V našem případě několik přírodních bran.
Obec Mojtín se nachází na menší náhorní planině ve Strážovských vrších. Nadmořská výška Mojtína má rozpětí od 600 do 700 metrů (nejvýše položená je část zvaná Kučmín). První písemná zmínka pochází z roku 1364. Tehdy se uváděl jako Moite, posléze Mahtyn nebo také jako Moythin. Zajímavě zní název maďarsky – Hegyesmajtény. Od roku 1472 již nesl název Mojtín. V obci najdeme hned několik zajímavostí. V centru stojí římskokatolický kostel sv. Cyrila a Metoděje postavený v letech 1858 – 1861. Naproti kostelu, na kamenném podstavci, je socha rodáka a nejdéle sloužícího vojáka ve známé vojenské historii Ladislava Škultétyho – Gabriše (*1738 – † 1831). Do habsburské armády vstoupil dobrovolně už ve svých 12 letech. Většinu života strávil v husarském pluku. V roce 1778 se stal kaprálem a v roce 1790 byl povýšen na strážmistra. Za 81 let v armádě se zúčastnil 22 vojenských tažení a přežil 256 bitev (mj. se zúčastnil tažení proti Turkům a Rusku). Stal se také jedním z hrdinů románů Jána Martiša: Cisárský večný voják a V službách čtyroch cisárov. Tento spisovatel je také rodákem z Mojtína. Dále zde najdeme menší křížovou cestu, ski areál a v okolí je mnoho jeskyní. Z Mojtína lze podniknout výstup na Ostrou Malenici (po zelené) nebo na Rohatou skalu (po žluté směrem na Ladce).
Dvě cesty na Mojtín
Výjezd po silnici z Beluše přes Belušské Slatiny je zajímavý tím, že prochází přes tři menší soutěsky, tzv. Kamenné vráta. Něco jako Manínská tiesňava, ale v menším provedení. První soutěska se nachází 300 metrů za posledními domy Belušských Slatin. Nachází se zde zajímavě tvarovaná věžička se dřevěným křížem na vrcholku. Pod ní si razí cestu Slatinský potok. O čtyři kilometry dál je největší soutěska ze všech tří. Skalnaté vrcholy nad cestou připomínají terény jako v Alpách. Při troše štěstí lze ve svazích spatřit pasoucí se kamzíky. Ke třetí, která je od té druhé vzdálena necelé dva kilometry, začíná prudší stoupání. Poslední soutěska je nejméně skalnatá, ale také dost úzká. Hned za ní začíná obec Mojtín. Neméně zajímavá je cesta údolím z Mojtína do osady Riedka po modré turistické značce a cyklotrase č. 5313. Údolím vede nová úzká asfaltka, která míjí několik skalních výchozů. Z této cesty je odbočka k Mojtínské jeskyni. Aby nemuseli občané Mojtína chodit několik kilometrů do kostela v Pružině, tak nechal farář Štefan Závodník v roce 1855 tuto jeskyni vysvětit. Byl zde postaven kamenný oltář se sochou a jeskyně sloužila jako kostel – což je rarita na území Slovenska. Na konci údolí je to na vás, kudy se vydáte – zda do Pružiny či do Trstie.
Bývam v Belušskych Slatinách a musím povedať že je to jedno z najkrajších miest hneď po Maninskej Tiesňave
Krásne spropagovane toto krásne miesto ešte by som rád dodal miesto Riedka sa volalo Ritka kým osadu nevypaleli, a cesta z Mojtina do Riedka z sklonom 18% (značka klame) je občas až 21% a donedávna 8/2019-11/2019 bola cesta popod 3. Kamenné vráta uzavretá lebo sa odstraňovali skaly ktoré padali na cestu preto sa vybudovala táto komunikácia do Riedka ináč by obec ostala odrezaná od sveta a napr: autobus stúpal po tych úzkych stúpajúcich miestach zo sklonom až 18-21% pár krát za deň
Krásny napísané som rád že sa zaujímate aj o miesta na Slovensku 👍
Děkuji Vám za komentář a doplňující informace, moc mě to potěšilo 🙂 . Opravdu jedno z nejkrásnějších míst, co se týče Strážovských vrchů. Okolí kolem Mojtína má svoje kouzlo. Poprvé jsem se do těchto míst vypravil s kolem v roce 2018. Z Mojtína jsem sjížděl směrem na Riedku a tehdy tam byla lesní cesta s tolika výmoly, že jsem až zanadával, když jsem za prudkou zatáčkou pod skaliskem jeden trefil. Kdyby se tehdy nějaké Kamenné vráta zřítily úplně, tak by asi museli Mojtín zásobovat letecky 😀 . Nyní je to velice hezká cesta údolím.
Doufám, že se k Vám na Slovensko budu moct letos vypravit. Strážovské vrchy, Bílé Karpaty, Velká Fatra, Vysoké Tatry, Nízké Tatry… jedna srdcovka vedle druhé! 🙂