Pátek, 14 června, 2024
Jeseníky

Žárový vrch

Výrazný vrchol, 1094 metrů vysoký, nacházející se 4 kilometry severně od Karlovy Studánky. Není dostupný z turistické značky, ale i tak je na vrcholu za pěkného počasí poměrně živo. Aby také ne, z vrcholového skaliska se naskýtá výhled na značnou část Hrubého Jeseníku společně s Pradědem. Okolo najdete mnoho skal a balvanů nejrůznějších tvarů. Na vrchol vede chodník výrazným průsekem severovýchodně od Sedlové boudy. Výstup je proto orientačně nenáročný. Směrem na východ se cca 100 metrů od vrcholu nachází skalisko s velkým převisem. Za špatného počasí může sloužit jako dobré útočistě, pokud hodláte na Žárovem vrchu přespat.

K Sedlové boudě vede několik cest. Nejkratší a nejméně naročný je výstup od sedla Kóta po asfaltce z jedné nebo z druhé strany Lyry. Mezi další možnosti patří výstup od kempu Vrbno pod Pradědem – ATC, z Ludvíkova nebo i z Karlovy Studánky (přes Rolandův kámen). Od Sedlové boudy se nabízí výstup na Lyru.

Sedlová bouda.
Výhled z vrcholového skaliska na Praděd.
Výhled směrem na Šerák.
Žárový vrch z Lyry.
Několik možností, jak se dostat k Sedlové boudě a na vrchol Žárového vrchu. Červéná – ze sedla Kóta. Žlutá – z Karlové Studánky kolem Rolandového kamene. Fialová – z konce obce Ludvíkov. Hnědá – po asfaltové cestě od kempu Vrbno pod Pradědem, vzdálenost cca 6 km. Modrá – z Ludvíkova kolem malebné vyhlídky s dřevěným přístřeškem. Zelená – z vrcholu Žárového vrchu dále po hřebeni přes Plošinu k Zámeckému vrchu. Zdroj obrázku: mapy.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *