Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
Kriváňská Malá Fatra

Stoh

Stoh (1608 m) je společně s Roszutcem (1610 m) nejvýraznějším vrcholem v Kriváňské Malé Fatře. Výškový rozdíl mezi Stohovým sedlem a vrcholem činí 378 metrů. Stoh si zaručeně nesplete díky jeho charakteristickému severozápadnímu kotli, který je viditelný z velké dálky. Svahy mohou lákat ke skialpinistickým sjezdům. Je ale nutné mít na paměti, že jsou silně lavinovité. Z vrcholu je krásný kruhový výhled. Za dobrého počasí můžete zpozorovat v dáli Západné Tatry, Nízké Tatry, Velkou Fatru nebo Babí horu. V jeho severních svazích až po vrchol se rozkládá Národní přírodní rezervace Rozsutec s výměrou 841 hektarů. Vyhlášena byla v roce 1967. Ochrana se zejména vztahuje na vápencové soutěsky, rokliny, výchozy, skalní stěny a vodopády situované v masívu Rozsutců.

Stoh pohledem z Osnice.

Stoh je dostupný po turistických značkách ze tří stran. 1) Ze severovýchodu po červené značce (vede po celém hlavním hřebeni K. M. F.) ze sedla Medziholie, které je mezi Stohem a Rozsutcem. Na Medziholie vede velké množství tras ze všech světových stran – z Velkého Rozsutce, Štefanové, Biele, z vrcholu Osnice (1363 m) nebo z Bystřičky. 2) Po té stejné červené ze severozápadu od Poludňového grúně. Poludňový grúň (1460 m) je dostupný po žluté od chaty Na Grúni nebo po hlavním hřebeni směrem od Chlebu (1647 m). 3) Z jihu po zelené značce z Kraľovan.

Já jsem s Jerrym šel 12 kilometrový okruh: Štefanová – Medziholie – Stoh – Poludňový grúň – chata Na Grúni – Štefanová. https://mapy.cz/s/dozujogulo

Výhled cestou po zelené na Medziholie. Vlevo je Poludňový grúň.
Sedlo Medziholie a Rozsutec.
Výstup z Medziholie na Stoh – nejdřív je úsek smrkovým lesem.
Za lesem následuje užší hřeben. Toho vzadu nemusím asi představovat.
Výhled na Osnici. Vzadu vpravo je Velký Choč.
Rozlehlé východní svahy Stohu.
Vrchol v nedohlednu.
Tak ještě jednou Rozsutec.
Uf! Je to nekonečné!
Vrcholovka.
Vrchol Stohu.
Hlavní hřeben Malé Fatry ze Stohu – nejvyšší uprostřed je Velký Kriváň (1709 m).
Sestup do Stohového sedla. Kontrast – tady jste v nehostinných zimních podmínkách a dole lidé chodí se slunečními brýlemi.
Stohové sedlo a hřeben vedoucí na Poludňový grúň.
Cestou na Poludňový grúň.
Stoh a jeho kotel v celé své kráse.
Odpočinek na Poludňovém grúni.
Pokračování hlavního hřebene z Poludňového grúně dál ke Chlebu.
Výhled na nejvyšší Velký Kriváň.
Cestou po sjezdovce dolů k chatě Na Grúni.
Chata Na Grúni. Rozsutce je všude plno.
Poludňový grúň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *