Pátek, 23 února, 2024
Kriváňská Malá Fatra

Osnica

Osnica (1363 m) je vrchol nacházející se na hřebeni, který vybíhá ze sedla Medziholie na jihovýchod a táhne se až k obci Párnica. Od Medziholie a hlavního hřebene Malé Fatry je ještě oddělena sedlem Osnice (1160 m) a na opačné straně ji od vrcholu Magura (1260 m) odděluje sedlo Strungový Príslop (1150 m). Vrcholová partie Osnice se dá charakterizovat jako travnatý protáhlý hřeben. Oproti ostatním velikánům, jako je Stoh (1607 m) nebo Rozsutec (1610 m), je mnohem méně navštěvována turisty. Vrcholová špička je skvělým vyhlídkovým místem. Za dobrého počasí lze obdivovat nepřeberné množství vrcholů Oravské Magury společně s Babí horou, Západných Tater, Nízkých Tater, Chočských vrchů a Velké Fatry. Zajímavý a netypický je pohled zejména na celý mohutný masív Stohu.

Osnice z masívu Stohu.

Vrchol Osnice jde po modré značce zvládnou ze dvou stran. Ze sedla Medziholie (cca 1 h) a nebo směrem od Párnice (3,5 – 4 h). Pěkná varianta výstupu se nabízí po žluté značce z Lučivné (2 h). Žlutá nejdřív stoupá příjemným lesem a následně po okraji louky, ze které jsou výhledy na vrchol Osnice. Značka se napojuje na modrou v sedle Strungový Príslop. Po modré je to na vrchol ještě asi 20 – 30 minut chůze přes les s kobercem z medvědího česneku a poté po travnato – skalnatém hřebínku.

Tip na okruh: Pokud se nechcete vracet zpět po žluté dolů, tak je možnost provést okruh s tím, že po modré půjdete směrem na Párnici a od značky se v místě sjezdovky odpojíte a odbočíte na Magurku (1008 m) – viz foto níž. Magurku poznáte podle stožáru. Zpět do Lučivné sestoupíte po sjezdovce – nebo po ni naopak vystoupáte na Magurku, záleží na směru okruhu.

Výhled na Osnici cestou po žluté.
Výhled z louky na západ.
Rozcestník jakoby v sedle Strungový Príslop. Skutečné sedlo je ještě kousek níž.
Závěrečná partie výstupu od Strungového Príslopu.
Vrcholek Osnice. V pozadí jsou kopce Velké Fatry.
Výhled na Západné Tatry (vlevo vzadu), Chočské vrchy (přibližně uprostřed) s výrazným Velkým Chočem a hřeben Nízkých Tater (vpravo vzadu).
Téměř uprostřed úplně vzadu je Babí hora (1725 m), vlevo od ni je Pilsko (1557 m). Jinak je vidět pohoří Oravská Magura.
Hřeben Osnice směřující k sedlu Medziholie a Rozsutec v pozadí. Osnice je trochu bokem od toho všeho ruchu, takže je zde poměrně klid.
Pohled na Stoh z vrcholu Osnice.
Spokojený Jerry se Stohem a s červeným borůvčím okolo.
Pohled na vrchol Osnice ze západu.
Osnice ze sedla Strungový Príslop.
Foto k okruhu – na této sjezdovce se odpojíte od modré značky. Kousek níž vlevo směřuje cesta na vrchol Magurky (přímo naproti se stožárem). Vpravo vzadu je masív Velkého Choče.
Sestup po sjezdovce z Magurky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *