Pátek, 14 června, 2024
Oderské vrchy a Moravská brána

Pramen řeky Odry

Řeka Odra, patřící mezi evropské veletoky, pramení v Oderských vrších – přesněji asi kilometr jihovýchodně od Fidlova kopce (680 m) v nadmořské výšce 633 metrů. Fidlův kopec je zároveň nejvyšším bodem této vrchoviny. Odra urazí od pramene k Baltskému moři dlouhých 854 kilometrů. Jen 113 kilometrů je v Česku. Zbylých 742 kilometrů připadá Polsku, kde posledních 187 kilometrů tvoří hranici s Německem. Svou pouť Odra končí ve Štětínském zálivu u města Police. Celková rozloha povodí je 118 861 kilometrů čtverečních – z toho se u nás rozprostírá jen 7217 (6%).

Pramen Odry byl objeven dvěma německými obchodníky v roce 1823. S vědomím majitele lesa hraběte Leopolda Podstatzkého nechali vyzdít malou studánku, nad kterou byla později postavena šestiboká besídka. Tento pramen se od nynějšího nacházel o kousek dál západním směrem. Ve starých mapách byl uváděn jako Oder Quelle. Postupem času tento horní pramen vyschl a zůstal Unter Quelle – spodní pramen, který vidíme dnes. V roce 1850 byla v místě dolního pramene postavena kaplička, která zanikla v roce 1910 vlivem vichřice. Podezděnou besídku s vodní jímkou zde nechala správa vojenských lesů postavit v roce 1960. Pro veřejnost se pramen zpřístupnil až v roce 1991.

Zde Odra vytéká a začíná svou pouť.
Odra protékající přes Štětín, nedaleko svého ústí do Baltu.
Dostupnost

Z Kozlova vede k prameni Odry červená turistická značka. Pramen se nachází na území vojenského újezdu Libavá, od čehož se odvíjí i návštěvní řád. Tento 1,5 kilometru dlouhý úsek je zpřístupněn jen o víkendech a ve dnech státem uznávaných svátků. Před vstupem do vojenského prostoru je vetší parkoviště. Až téměř k prameni vede asfaltová cesta, tudíž je dobře dostupný i na kole. Nutno zmínit, že před pár léty se šlo nebo jelo v hlubokém lese a přístřešek s pramenem nebyl z cesty téměř vidět. Dnes je široko daleko les vymýcen.

Na kole k prameni – do Kozlova lze vyjet po hlavní silnici od Potštátu nebo směrem z Velkého Újezdu. Příjemnější je určitě využít značenou cyklotrasu č. 6238 vedoucí od Staměřic do Kozlova přes Slavkov nebo z Podhoří údolím tzv. Pekla.

Upozornění před vstupem.
Vstup do vojenského újezdu Libavá.
Cesta po asfaltce k prameni. Jediné stíny tvoří pařezy stromů.
Odbočka z asfaltky k prameni Odry.
Přístřešek před pramenem.
Pramen je podezděný.
Pramen Odry. Uprostřed je vodní jímka.
Cedulky ve třech jazycích.
Znaky klubů.
Charakter cest v okolí. Cyklotrasa č. 6238, úsek mezi Slavkovem a Kozlovem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *