Středa, 30 října, 2024
Jeseníky

Povedená dvojice: Loupežník a Pytlák

Podcelek Medvědská vrchovina v Hrubém Jeseníku skrývá mnoho krásných a odlehlých míst. Značené trasy tady téměř nejsou – ty existující vedou v úbočích hor. Typické pro tuto oblast jsou mohutné a vysoké skalní výchozy, svahy poseté balvany a husté a rozlehlé lesy. Ne jinak tomu je na Loupežníkovi (1020 m) a Pytlákovi (1040 m). Tato dvojice se nachází 2 kilometry jihovýchodně od Medvědího vrchu. Vrchol Pytláka je jedna celistvá skála vysoká 15 – 20 metrů, ze které jsou výhledy na západ a severozápad (téměř celý výhled v úvodní fotce). V nejvyšším místě je umístěn kamenný triangulační bod. Mezi skalisky byl postaven malý dřevěný přístřešek. V západních svazích nad údolím Bílého potoka se kousek od sebe rozprostírají dvě zříceniny strážních hradů Rabenštejna a Pustého zámku. Severně od vrcholu, v menším sedle pod Jánskou chatou, se nachází studánka u Pytláka. Východní Loupežník, vzdálený asi 400 metrů od Pytláka, je uváděný jako jeho vedlejší vrchol. Jedná se o nepatrnou vyvýšeninu vyčnívající jen několik metrů nad okolním terénem. V jeho blízkosti je mnoho menších skal a balvanů. Východně od Loupežníka je ještě jeden vrchol – Na Vyhlídce (978 m). Název kopce byl nejspíš platný v minulosti. Nyní je vrchol zarostlý vysokými smrky.

Přístup na tři výše zmiňované vrcholy je bez značení a téměř bez jakýchkoliv chodníků v hustém lesním porostu. Já jsem zvolil výstup z obce Železná. Na konci luk nad Železnou je dřevěná kaple Panny Marie Sněžné. Původní kaple byla na tomto místě postavena v roce 1878. V 60. letech minulého století došlo k násilnému vniknutí. Interiér byl zcela zdevastován. Kaple byla obnovena v roce 2013. Asi 600 metrů severozápadním směrem od kaple se nachází hájenka zvaná Františkova chata. Od ní se stačí pustit přímo vzhůru. Občas je vidět náznak chodníku. Pod vrcholem Na Vyhlídce narazíme na dvě samostatné skály. Od té druhé odbočíme vlevo a po sto metrech se ocitneme na vrcholu. Nyní si stačí udržet západní směr. Stoupání lesem je mírné až na Loupežníka. Že se nacházíte na něm, poznáte podle malé vrcholové skalky (viz foto níž). Za Loupežníkem se terén vyrovná a prochází se kolem několika výchozů. Těsně před Pytlákem narazíte na lesní cestu vedoucí ze severu na jih. Z cesty je to necelých 100 metrů na vrchol. Z nenápadné vyvýšeniny se vám náhle otevřou výhledy na Petrovy kameny, Praděd, Karliny kameny, Černý vrch a Medvědí vrch.

Z Pytláka se nabízí možnost vystoupit na vrchol Medvědího vrchu (a dál pokračovat na Orlík a Rejvíz) nebo sestoupit dolů do Mnichova od Jánské chaty. Já jsem sestoupil dolů prudkými a skalnatými jižními svahy směrem k Bílému Potoku. V mapě je oblast pojmenovaná Psí hlava – já jsem však v tom nezměrném množství skal nenarazil na podobně tvarovanou.

Pohled na kopec Na Vyhlídce z Vrbna pod Pradědem. Dál vlevo se skrývá Loupežník a Pytlák.
Stoupání po loukách ke kapli Panny Marie Sněžné. Výhled na Vysokou horu (1031 m).
Kaple Panny Marie Sněžné.
Kdysi se rozléhal umíráček po celém údolí.
Františkova chata. Odtud přímo vzhůru lesem.
První skála po cestě k vrcholu Na Vyhlídce.
Druhá skála těsně pod vrcholem Vyhlídky.
Plochý vrchol Na Vyhlídce.
Terén pod Loupežníkem.
Malý a nenápadný vrchol Loupežníka.
Vrcholová skalka Loupežníka z profilu.
Skalní bloky pod Loupežníkem směrem na Pytláka.
Na skalnatém Pytlákovi.
Polorozpadající se přístřešek mezi skalisky.
Nejvyšší bod s triangulačním kamenem.Vzadu vykukuje Medvědí vrch (vpravo).
Pohled směrem na severozápad. Masív před námi je Černý vrch (1200 m).
Pohled na západ – nejvyšší Praděd a vlevo Petrovy kameny.
V sedle severně od Pytláka se nachází stejnojmenná studánka.
Jánská chata nad studánkou.
Skály Pytláka zespoda.
Cestou dolů jižními svahy Pytláka. Terén je velmi skalnatý.
Sestup dolů byl divoký, občas jsem se musel kousek vrátit, protože jsem narazil na sráz.
Tvarově zajímavá skála pod asfaltovou cestou zvanou Nová cesta u kóty 826 m.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *