Neděle, 8 září, 2024
Běščady/Bieszczady

Polonina Wetlińska

Polonina Wetlińska je další ikonickou částí Bieszczad. Tento protáhlý masív se na jihovýchodě zvedá od zapadlé vesnice Brzegi Górne a táhne se v délce 12 kilometrů na severozápad, kde spadá do údolí řeky Wetliny. Zatímco jižní svahy jsou krátké a prudké, tak ty na opačné severní straně mírně klesají a větví se na mnoho hřebenů. Všechny svahy jsou pokryté hustými bukovými lesy. Ve vrcholových partiích nad 1100 metrů nad mořem se vyskytují typické louky zdejších Polonin, které nabízejí úchvatné výhledy na místní hornatou zalesněnou divočinu. Tyto louky v minulosti spásaly stáda skotu čítající až stovky kusů. Během 1. světové války se zde odehrály těžké poziční boje mezi ruskou a rakouskou armádou. V závěru i krátce po 2. světové válce po vrcholcích pobíhali ukrajinští banderovci.

Nejvyšším vrcholem je Roh s výškou 1255 metrů, který ale není turistům přístupný. Stezka totiž vede v jeho jižních svazích a jelikož se celá Polonina Wetlińska nachází v národním parku, tak je přísně zakázáno udělat byť jen jeden krok vedle chodníku (na to upozorňují desítky cedulek podél stezek). Hned vedle Rohu ale je přístupný Osadzki Wierch, který je jen o dva metry nižší. Nejvýraznější dominantou celé této Poloniny je mohutný Smerek (1222 m), situovaný v severozápadní části. Smerek je dvouvrcholový, přičemž přístupný je ten nižší jižní – na tomto vrcholu se nachází několik metrů vysoký kovový kříž, který je ideálním magnetem pro blesky v bouři.

Bývalá Chatka Puchatka pod vrcholem Hasiakowa Skala. Tento pohled je nyní minulostí – zcela od základu se staví nová a moderní chata. Zdroj: globtroter.pl

Na opačném jihovýchodním konci této Poloniny se nachází vrchol Hasiakova Skala (1231 m), pod kterým stála nejvýše položená turistická chatka nebo spíše přístřešek v Biesczadech – Chatka Puchatka. Ta byla postavená po 2. světové válce armádou jako pozorovatelna. V roce 1956 převzal objekt turistický oddíl z Rzeszowa a nyní je správcem národní park. Chatka bývala bez elektřiny, vody, kanalizace a bez obsluhy. Od roku 2020 probíhá velká rekonstrukce a nyní je nepřístupná jak Puchatka, tak i samotný vrchol.

Vizualizace, jak bude budoucí chata vypadat.

Dostupnost

Napříč celou Poloninou Wetlińskou vede od Brzegu Górnych do Smereku hlavní červená magistrála (tzv. GSB – Glówny Szlak Beskidzki). Určitě je to nejlepší varianta, jak si celou Poloninu projít – jen je pak na návrat zpět na start (parkoviště) nutné využít autobus nebo stopovat. Na červenou se napojuje do sedla Orłowicze žlutá značka z obce Wetlina nebo ze Zatwarnice. Do tohoto sedla směřuje i černá ze vsi Jaworzec. Pod Hasiakovou Skalu vede černá a žlutá z Wetlinky. Na vstupech se vybírá vstupné do národního parku 8 zl.

Ohlédnutí směrem na východ po výstupu z Brzegu Górnych pod Chatku Puchatku. Špička vlevo je Polonina Caryńska.
Výhled směrem na západ od Chatky Puchatky. Chatka je nyní nepřístupna a celý kopec Hasiakova Skala je obehnán plotem.
Pod Chatkou Puchatkou najdeme bývalý salaš.
Pochod na kopec Osadzki Wierch (špička vlevo).
Osadzki Wierch (1253 m).
Schodiště na Osadzki Wierch.
Nedostupný nejvyšší vrchol Poloniny Wetlińske protáhlý Roh (1255 m).
Rozcestí.
Na vrcholku Osadzkeho Wierchu.
Pohled z vrcholu směrem na Smerek.
Mohutný Smerek (1222 m).
Cestou z Osadzkeho na Smerek.
Sedlo Mieczysława Orłowicza. V pozadí masív Rohu a Osadzkeho Wierchu.
Výstup na Smerek.
Na jižním vrcholu je kovový kříž. Přichází bouřka, takže raději rychle pryč.
Sestup po červené směrem do vesnice Smerek.
Pohled na Smerek od západu.

Jeden myslel na “Polonina Wetlińska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *