Pátek, 14 června, 2024
Velká Fatra

Ostré a Hrdošná skala

V nejsevernější části Velké Fatry za řekou Váh, zvané Šípská Fatra, se nachází skupinka několika výrazných vrcholů. Mezi nimi vyniká svou špičatostí trefně pojmenovaný vrchol Ostré (1066 m). Vypíná se 1,5 kilometru severovýchodně nad obcí Svošov. Vrcholek Ostré tvoří vysoké vápencové skalisko, ze kterého jsou výhledy na Chočské vrchy, Velkou a Malou Fatru a také Oravskou Maguru.

Z Ostré vybíhá severním směrem asi kilometr dlouhý hřeben s vrcholem Hrdoš (954 m). Hřeben je zakončený mohutnou vápencovou Hrdošnou skalou. Podle jedné oravské pověsti kdysi dávno stal kdesi na vrcholu skaliska hrádek, který obýval jistý panovník. Byl velmi pyšný a proto mu místní neřekli jinak něž Hrdoš. Byl také bohatý a o své cennosti se nesmírně bál. Své bohatství proto rozdělil a ukryl v okolních jeskyních. Nakonec se rozhodl svůj život plný strachu a zlých činů ukončit skokem z nejvyšší skály, která dnes nese název Hrdošná skala. Poklady v okolních jeskyních už nejspíš nenajdete. Nevadí, protože celý masív Hrdoše skrývá jiné cennosti – krásné vyhlídky, vysoké skalní stěny, jeskyně, zajištěný úsek po řetězu a jedno větší skalní okno.

Ostré (1067 m) je špička vlevo a vpravo je masív Hrdoše (954 m). Pohled z luk nad Žaškovem.
Tip na okruh plný vyhlídek

Na Ostré jde vystouit po žluté značce z Lubochně nebo ze Svošova. Na Hrdošnou skalu a Hrdoše vede zelená značka z Komjatné nebo ze Žaškova. Obě místa jde spojit v rámci jednoho okruhu. Pěkná varianta se nabízí z obce Žaškov – tady začíná zelená značka vedoucí do Žaškovského sedla a následně do sedla pod Ostrým. Z tohoto sedla vede na vrchol krátká odbočka žluté značky. Prudší výstup je zakončený zajištěným úsekem po řetězu. Vrchol je sice zalesněný, ale i tak jsou výhledy téměř na všechny strany. Zejména se vyjímá výhled na dominantu Chočských vrchů – Velký Choč (1611 m). Za zmínku stojí i originální nerezová schránka na vrcholovou knihu. Pod vrcholovým skaliskem je šipkou označená vyhlídka na Švošov – po krátkém hřebínku dojdete k asi 10 metrů vysokému kříži s výhledy na Velkou Fatru.

Kousek pod vrcholem Ostré se od žluté odpojuje zelená značka směřující na Hrdoše. Chodníček se proplétá mezi vápencovými skalkami. Po krátkém stoupání se vám najednou otevře výhled na Malou Fatru z vrcholového skaliska Hrdoše. Z Hrdoše se mírně sestupuje až na Hrdošnou skalu. Tady váš uchvátí nejen výhledy na Chočské vrchy a Oravskou Maguru, ale i samotná výška skály. Jen kousek vyhlídky je opatřen dřevěným zábradlím. Hned za vyhlídkou následuje sestup mezerou mezi skalisky, který je zajištěný řetězem. Tím se dostanete pod Hrdošnou skalu, v jejíž stěně se vyjímá vcelku velké skalní okno. Průchod přes okno je také po řetězu. Za ním se nachází menší Žaškovská jeskyně.

Od skalního okna směřuje zelená dolů do obce Komjatná. Abychom dokončili okruh a vrátili se zpět do Žaškova, tak je nutné opustit značku v místě, kde vystupuje z lesa na louky a stáčí se po štěrkové cestě doprava do Komjatné. Z této zatáčky směřuje polní cesta rovně – ta vás dovede přes louky zpět do Žaškova.

Okruh, kterým lze propojit výše zmiňována místa. Na délku má přibližně 11 kilometrů s převýšením 600 metrů. Další možností okruhu je vyrazit ze Švošova po žluté na Ostrou, poté přes Hrdošnou skalu do Komjatné a z ní zpět po červené do Švošova. Z Komjatné do Švošova je ale třeba zdolat přibližně 6 kilometrů po asfaltu.

Žaškovské sedlo s výhledem na Kopu (1187 m).
Rozcestí v sedle pod Ostrým.
„Tak kde vězíš?“
Závěrečný výstup po řetězu.
Vrchol Ostré.
Hezká schránka na vrcholovou knihu.
Výhled z Ostré – v popředí je Hrdoš, v dáli je hřeben Oravské Magury.
Odbočka ke kříži pod vrcholem Ostré.
Kříž je jihozápadně od vrcholu. V pozadí Velká Fatra. Nevím, jestli je tohle místo myšleno jako vyhlídka na Švošov – může být ještě níž. Chodník pokračuje dál a měl by se měl napojit na žlutou kousek od sedla pod Ostrým.
Cestou po zelené od Ostré na Hrdoše se míjí několik skalek – v této i malá jeskyně.
Na vrcholu Hrdoše.
Výhled z Hrdoše směrem na Malou Fatru. Vrchol je jinak celý zalesněný.
Na Hrdošné skale. Výška stěny vás buď uchvátí nebo vystraší. Výšku odhaduji minimálně na 60 -70 metrů. Vrcholy stromů jsou hodně nízko. V pozadí jsou Chočské vrchy s nejvyšším Velkým Chočem. Dole je obec Komjatná. Podobný výhled je i z vrcholu Ostré.
Vyhlídka o kousek níž – výhled na Žaškov.
Zpestření během sestupu nebo výstupu na Hrdošnou skalu.
Skalní okno je hned vedle průrvy.
Skalní okno ve stěně Hrdošné skaly.
Průchod přes okno je také zajištěný řetězem.
Vysoké skalní stěny Hrdošné skaly.
Okno z druhé strany.
Žaškovská jeskyně je hned za oknem.
Tip na závěr, jak se efektivně zchladit, když je vám na cestách přírodou teplo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *