Neděle, 13 října, 2024
Krakovsko - čenstochovská Jura

Největší Orlí hnízdo: hrad Ogrodzieniec

Hrad Ogrodzieniec je perla Krakovsko – čenskochovské Jury zasazená mezi vápencovými skalisky nad městečkem Podzamcze. Majestátně vzhlíží na malebné okolí z pod kopce Góra Zamkowa (516 m), která je zároveň nejvyšším vrcholem této vysočiny. Rozlehlá pevnost patřila do obranné linie Orlích hnízd, které střežily tehdejší hranici proti vpádu českých vojsk do Polska.

Historie hradu je dlouhá a komplikovaná, jelikož se zde vystřídalo mnoho vlastníků. Proto si jí uvedeme ve zkratce. Výhodné strategické místo bylo využito již dříve. Před kamenným hradem zde stála dřevěná tvrz. Ta byla vypálená nejspíš během tatarské invaze v roce 1241. Král Kazimír Veliký nechal v letech 1350 – 1370 na místě tvrze postavit zděný hrad. Pevnost byla dokonale zasazená do místního skalnatého terénu – chránila ji ze tří stan skaliska a vchod vedl úzkou mezerou mezi nimi. V průběhu dalších století byl hrad rozšiřován a zvelebován. Přibývala palácová křídla a věže. Zdokonalovalo se i opevnění. Během švédské invaze v letech 1655 – 1660 byl hrad dobyt a vypleněn. Ogrodzieniec byl poté znovu obnoven s tím, že přibyla nová vstupní brána s padacím mostem a příkopem. Opevnění ale nedokázalo odolat další švédské invazi v roce 1702. Pobořený a vypálený hrad již nikdo nerekonstruoval do původní podoby a poslední majitelé ho opustili v roce 1810. Po roce 1949 prodělal Ogrodzieniec několik rekonstrukcí a jeho brány se otevřely veřejnosti.

Pravděpodobná podoba hradu v 16. století. Zdroj: wykop.pl
Plánek hradu, který dostanete se vstupenkou.

Prohlídka hradu

V Podzamczu se nachází několik parkovišť a ty placené nejblíž hradu stojí 10 zl. Příchod ke hradu je lemovaný stánky. Než dojdete ke vstupní bráně, je možné navštívit park miniatur, menší bobovou dráhu nebo lanové centrum. S dětmi tady lze strávit podstatně víc času. U pokladny máte na výběr ze dvou vstupenek: pouze na hrad Ogrodzieniec (17 zl) nebo Ogrodzieniec + hradiště Birów (21 zl) – o něm níž. Za bránou se nachází rozlehlé nádvoří, které je obehnáno zdí a skalisky. Tady se se konají nejrůznější hradní akce – od středověkých bitev, trhů po koncerty. Všechny akce jsou vyvěšené na stránkách hradu.

Prohlídka palácového komplexu probíhá bez průvodce. Se vstupenkou obdržíte plánek hradu s popisky a vyznačeným směrem prohlídky – je tady jednosměrka. Okruh má celkem 14 zastávek. Začíná se na nádvoří samotného paláce a postupuje se po točitých schodech do vyššího patra. U každé zastávky je stručný popisek místa v PL+AJ. Navštívíte snad všechny zákoutí hradu od kuchyně, knihovny po rytířský sál a prachárnu. Z oken a věže (2020 uzavřená z důvodu rekonstrukce) se otevírá výhled na krásné okolí plné borových lesů a vyčnívajících vápencových věží.

Součástí areálu je i mučírna, která je zasazená mezi bizarně vyhlížejícími skalními věžemi. Lépe snad už tuto budovu ani nešlo umístit. Pro dokonalou atmosféru tohoto místa ještě chybí sedící černí havrani na lesklých vápencových věžích.

Pohled na hrad od cesty k pokladně.
Ogrodzieniec z nádvoří.
Pohled na jednu z věží od brány.
Nádvoří paláce, je tady i tematická středověká krčma.
Stoupání po točitém schodišti.
Hrad je opravdu rozsáhlý.
Výhled z věže (když je otevřená).
Protější věž.
Je tady ještě jedno malé spodní nádvoří. Schází se dolů a pak zase nahoru přes protější dřevěné křídlo.
Pohled ze spodu na jednu z věží.
Mučírna mezi vápencovými věžemi.
Doporučuji si projít hrad i dokola po pěšince – ta vede kolem několika vápencových skal. Okolní skály tvoří významnou lezeckou oblast.
Na jednu skálu lze vystoupat z druhé strany. A je zde krásný výhled na celý areál hradu.
Pohled ze skal.

Hradiště na na hoře Birów

Jak jsem se již zmínil, lze zakoupit vstupenku i s prohlídkou hradiště, které je vzdálené asi kilometr severně od hradu Ogrodzieniniec. Pod Birów vede červená i modrá turistická značka. Hradiště je ukázkou opevnění, kdy v Polsku vládli první Piastové. Hlavním stavebním materiálem je dřevo, zemina a kamení. Velkou část opevnění tvoří přírodní skalní hradba. Takto strategicky výhodné místo obývali lidé podle nálezů již ze začátku doby bronzové. Poslední pevnost zde byla vybudována někdy během 13. století a zanikla v první polovině 14. století během bojů s námi, Čechy – během obléhání byla zničená zápalnými šípy. Dnes je pro ukázku postavená část palisády a dvě dřevěné budovy, ve kterých jsou expozice dobového vybavení a nálezů z dávných dob. A mimo jiné je z vrcholku skaliska daleký výhled nejen na hrad Ogrodzieniec, ale i na rozsáhlé borové lesy.

Příchod k hradišti.
V budovách jsou vystavené archeologické nálezy.
Areál hradiště.
Výhled z Birówa na borové lesy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *