Pátek, 23 února, 2024
Velká Fatra

Lysec

Opět jedu do Velké Fatry, ve které je celkem 252 vrcholů a z toho 139 vyšších, než tisíc metrů. Nelze říct, který je ten nejkrásnější, když každý má něco do sebe. Jedu do Martina a pak na Turčianské Teplice. V Košťanoch nad Turcom odbočuji do dědiny Belá – Dulice. Přes ves jedu stále rovně a na jejím konci vjíždím vlevo do Jasenské doliny. Po necelých 4 kilometrech zastavuji na parkovišti před chatou Lysec. Odsud jde zdolat horu Lysec (1381 m) po modré značce. Tenhle výstup už dobře znám, proto si trasu zase plánuji trochu nekonvenčně. Kráčím tedy po cyklostezce č. 2413 Hornojasenskou dolinou až na její konec, což je asi 4 kilometry. Odbočuji do doliny na jih, ale okamžitě za mostem se dávám doleva do prudkého svahu. Stoupám strmě vzhůru po hřebeni na louku. Na opačné straně louky stojí torzo starého seníku. Následuje pochod přes louku do lesa a pak ještě na další louku, na které stojí funkční koliba.

Za kolibou je hora Lysec.
V pozadí je Velká Lúka.

Jdu dále do kopce, abych zvládl dnešní hlavní cíl, horu Richtárku (1138 m), která se nachází na hřebeni, po kterém kráčím. Směřuji stále východním směrem dokud nenarazím na travnaté sedlo mezi Richtárkou a hřebenem táhnoucím se od Klaku (1394 m) až po chatu pod Borišovem a dále do sedla Šturec. Odsud je výhled na Lysec. Z tohoto místa vylézám na hřeben a po něm se dostávám na Malý Lysec (1298 m). Z něho jsou nádherné výhledy na Ploskou z levé strany a na Borišov z pravé. Uprostřed je masiv Ostredku. Po modré značce mám cestu k němu. Nejdříve sestupuji do sedla Žlebiny, odkud mám pohled na horu Richtárku, která je nad loukou.

Pohled zpět k Lysci.
Výhled z Malého Lysce na Borišov (vlevo) a na Ploskou (kopule vpravo).
A opět výhled na Lysec.
Výhled se sedla Žlebiny na Rychtárku, která je nad loukou.

Následuje dlouhý výstup na dnešní nejvyšší horu, kterou je Lysec. Při pohledu z Lysce na východ jsou v pozadí vidět Nízké Tatry a před nimi je hlavní hřeben Velké Fatry. Za mnou je vidět zdolaný travnatý hřeben táhnoucí se přímo na Lysce 1381m. Ještě se nabízí pohled na sever, kde se týčí Klak (1394 m) a v pozadí dokonce Velký Choč (1613 m). Z vrcholu Lysce můžeme sestoupit buď po modré značce přímo k chatě Lysec (k autu), nebo sejít po žluté trochu oklikou. Zopakuji si žlutou značku, ze které jsou stále krásné výhledy na střední nejvyšší část Velké Fatry. Sestoupíme-li po modré značce, tak konečný výsledek je 15 km + 1120 metrů převýšení. Po žluté a následně zelené našlapeme o 3 km více s převýšením 1220 metrů.

V pozadí jsou Nízké Tatry, před nimi je hlavní hřeben Velké Fatry, z levé strany dominuje Rakytov a z pravé Čierný kamen. Před Rakytovem, téměř uprostřed je Malý Lysec a pod námi je travnatý hřeben táhnoucí se na Lysce.
Vlevo je Klak a v pravo v pozadí Velký Choč.
Výhledy ze žluté značky na Ploskou, Borišov je uprostřed a z pravé strany je Ostredok.
Červeně je trasa, jak jsem to pojal já. Po značených trasách lze udělat okruh – vystopit po modré na Lysce a sestoupit po žluté a zelené (nebo opačně). Zdroj obrázku: mapy.cz

Poloha Lysce: https://mapy.cz/s/3v6AJ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *