Středa, 30 října, 2024
Vysoké Tatry

Dračí hřeben

„Ve jménu lásky tě zaklínám, bestie pekelná, proměň se na skálu!“ vykřikla matka unesené Betky na oheň chrlícího draka. A tak se stalo, že drak, obývající rozlehlé údolí pod Vysokou a unášející dobytek a místní dívky, se proměnil v rozeklaný ostrý hřeben.

A byl to drak dvouhlavý. Dvě nejvyšší věže na hřebeni nesou název Malá Dračí hlava (2244 m) a Velká Dračí hlava (2254 m). Hřeben vybíhá jižně z masívu Vysoké (2548 m), od které je oddělený Dračím sedlem a je „zakončený“ sedlem Zlomisková bránka – hned za ní navazuje ještě Zlomisková věž (2131 m), která je logicky součástí hřebene. Jako první ho přelezli bratři Komárničtí v roce 1911. Na délku má celý hřeben přibližně 500 metrů a nalezneme na něm mnoho věžiček, balvanů, sedélek i ploten. Jedná se o ryze lezecký terén, který je hodnocený úrovni III (UIAA) ve směru Zlomisková věž – Dračí sedlo. V opačném případě asi úroveň V. Hřeben je velmi exponovaný, zejména ve vrcholových partiích obou hlav – někdy má stěží metr na šířku. Hřebenovka není nijak značená, ale většinou je to přímo po hřbetu. Občas jde nějaký ten úsek podejít po východních svazích.

Po dracích je pojmenovaný ještě Dračí štít (2523 m) a Dračí dolinka s plesem západně pod Dračím hřebenem.

Lokalizace hřebene s výstupem. Zdroj: mapy.kst.sk
Osvětlený Dračí hřeben. Dračí hlavy jsou na konci vpravo.
Velká Dračí hlava a Dračí sedlo.
Popis přelezu hřebene

Abychom měli celý celý hřeben se vším všudy, tak jsme se sestrou zahájili výstup na Zlomiskovou věž směrem ze Zlomiskové doliny. Z této strany se téměř až pod vrchol táhne travnatý žlab, který protíná přibližně v půli malá stěna, která se oblézá zleva. Na konci žlabu je to na vrchol po vcelku členité plotně. Z vrcholu Zlomiskové věže se otevírá nádherný výhled nejen na celý Dračí hřeben, ale i na Vysokou s Dračím štítem. Následoval sestup do Zlomiskové bránky, ze které se dále chvíli pokračuje chodeckým terénem. Hřeben pak nabírá na obtížnosti. Občas jsme slanili pár metrů a jindy jsme museli udělat několik kroků nad propastí ze strany Dračí dolinky.

Pod Malou Dračí hlavou přichází nejtěžší část hřebenovky. Začátek se traverzuje z pravé strany po prudkých svazích. Na konci traverzu se slézá pár metrů dolů po malé nepříjemné plotně a pak následuje výstup vzhůru až pod závěrečnou výstupovou plotnu. Pod ní je prostorné místo na jištění za balvanem. Není na škodu mít nějaké vklíněnce nebo i friendy. Na Malé Dračí hlavě jsme se příliš nezdržovali, jelikož tam není mnoho místa. Na konci Malé Dračí hlavy jsou dva slaňáky (několik smyček kolem kamene) – na prvním se slaňuje asi 20 metrů a druhý je o něco kratší. Sedlo je pak ideálním místem na svačinu. Za sedlem je ještě jedna věžička snadná na přelez – z ní jsme slanili asi 10 – 15 metrů na travnaté lávky na západní straně, po kterých lze lehce vystoupat až pod Velkou Dračí hlavu.

Výhled na Dračí hřeben a na Vysokou s Dračím štítem ze Zlomiskové věže.
Lanové družstvo pod Velkou Dračí hlavou

Na konci chodeckého terénu nás dohnali dva lezci ze Slovenska. Domluvili jsme se, že se přivážeme na jedno lano. „Teď už je to lehké, přelezeme tady tu skalku na vrchol a pak už jen slaníme dva snadné úseky do Dračího sedla“ kývali jsme všichni hlavou, nevědíce prozatím, jak moc se mýlíme. Za onou skalkou se otevřel podobný hřeben jako na Malé Dračí hlavě. Navíc nás od něj odděloval asi 2 metry vysoký hladký práh. Oblézali jsme jej složitě z pravé strany a sestra ho raději slanila. Po 30 metrech ještě ostřejšího hřebene než na předchozí hlavě, jsme stanuli na konci nad propastí u dalšího slaňáku. „Boha jeho, to nemá konca!“ vykřikl slovenský spolulezec, když spatřil, že pod námi není Dračí sedlo, ale další věž! Na konci Velké Hlavy se slaňuje přibližně 20 metrů na travnaté lávky na západních svazích. Naštěstí se následující věž dala vyjít zleva a teprve z ní se slaňovaly dva kratší úseky.

Výbava a postřehy z hřebenovky

Někde bylo napsáno, že by 30 metrové lano mohlo stačit. Mnohem větší jistota je 50 metrů. Sice je tato délka na jištění dlouhá, ale během slaňování z obou Dračích hlav ji oceníte. Několik smyc s sebou – na hřebeni nejsou, až na jeden případ, žádné fixní jistící body (nepočítám jednu hodně starou skobu). Celý hřeben se dá přelézt v pohorkách – jen na plotnu pod Malou Dračí hlavou jsme pro větší pocit jistoty využili lezečky.

Zlomisková věž ze Zlomiskové doliny. Výstupový žlab vede z této strany do malé mezery uprostřed.
Výstup na Zlomiskovou věž. Žlab byl vcelku nepříjemný – prudký a travnatý. Během přelezu sklaní překážky jsme se raději navázali. Lepší varianta je vystoupit žlabem do Zlomiskové bránky za Zlomiskovou věži z východu.
Zlehka ze Zlomiskové bránky.
Zlomisková věž.
Tuhnoucí terén – tady se ručkuje.
Plotna na hřebeni.
Jediné pevné jistící body na hřebeni. Následuje jednoduché lezení vzhůru.
Pod tímto blokem začíná traverz z pravé strany pod Malou Dračí hlavu. Traverz ukončuje slézání nepříjemné úzké plotny – nad ní je jedna hodně stará skoba. A pak přímo vzhůru k závěrečné plotně.
Plotna pod vrcholem Malé Dračí hlavy. Je tady zajímavé prostorné místo na jištění schované za balvanem. Hned na začátku je ve spáře napevno zaražený friend. Zbytek jsem si pro jistotu zajistil vklíněnci. Je hodnocena úrovni III, ale přátelé ze Slovenska ji ohodnotili jako IV. (Fotka trošku víc přidává na úklonu plotny).
Na Malé Dračí hlavě.
Slaňování z prvního slaňáku na konci Malé hlavy.
Druhý slaňák je víc vlevo – slanění je kratší.
Dračí pleso v Dračí dolince. V místě dnešního plesa měl drak svůj pelech.
Malá Dračí hlava z věže za ní. Z této věže jsme slanili asi 10 -15 metrů na travnaté lávky na západních svazích. Tato věž lze i obejít po východních svazích.
Konečně alespoň na chvíli chodecký terén pod Velkou Dračí hlavou.
„Tohle jsme vážně přelezli?“. Pohled na Malou Dračí hlavu a téměř celý hřeben z pod Velké Dračí hlavy.
Na Velké Dračí hlavě. Vlevo od středu snímku dvojvrchol Vysoké a vpravo je Dračí štít.
Velka Dračí hlava z věže za ni. Slanili jsme na západní svahy.
Poslední dva jednoduché a krátké slaňovací úseky na konci hřebene.
Velká Dračí hlava (ta druhá vzadu) z Dračího sedla.
Malá a Velka Dračí hlava nevypadají tak hrozivě z východu.

Jeden myslel na “Dračí hřeben

  • Dračí hřeben (Ošarpance + VaM Dračí) a Hřeben Dračích hlav jsou různé hřbety, ale pěkný popis

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *