Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
Moravskoslezské Beskydy

Javorový

Svahy mohutného masívu Javorového (1032 m) se zprudka zvedají jihozápadně od ocelového města Třinec. Na opačné straně navazuje Javorový hřebenem na horu Ropici (1083 m). Pohledem shora tvoří vybíhající vedlejší hřebínky Javorového trojzubec, jehož konce jsou zakončené vrcholy Malý Javorový (947 m), Podgruň (710 m) a Gutský vršek (742 m). Malý Javorový je pro mnoho turistů právě tím nejvyšším vrcholem. Každý pohled zdálky spočine zde, jelikož se na vršku nachází televizní retranslační věž, turistická chata, lyžařské sjezdovky, stanice horské služby a hlavně sedačková lanovka z Oldřichovic, která byla zprovozněná v roce 1957. Z některých pohledů se může dokonce zdát, že je Malý Javorový opravdu nejvyšším bodem. Od chaty se otevírají výhledy směrem na Godulu a část Slezských Beskyd. Častým jevem v okolí vrcholu jsou plachtící paraglidingová křídla. Malý Javorový je totiž vyhlášeným paraglidovým startovištěm.

Masív Javorového směrem od Třince – v popředí je Malý Javorový. Z tohoto pohledu se může zdát, že je nejvyšším bodem. Javorový se nachází o 1,5 kilometru dál. Zdroj. wikipedia.com, autor: Daniel Baránek.
Vrchol Javorový (1032 m) pohledem ze sjezdovky pod vrcholem Příslopu (946 m).

Javorový je od Malého Javorového vzdálený přibližně 1,5 kilometru jihozápadně. Na vrcholu se nachází menší mýtina s geodetickým bodem, který je chráněný betonovou skruží. Na rozcestníku se můžete dočíst, že je vrchol rozhledovým místem. To platilo zejména v 80. a 90. letech, kdy byly lesy značně poničené a vykácené kvůli škodlivým exhalacím z nedalekých Třineckých železáren. Vrcholové partie jsou nyní zalesněné smrkovým lesem a nižší polohy bukem. Nicméně období sucha z minulých let se značně podepsalo na smrkových porostech, zejména v severovýchodních svazích Javorového – z dálky je vidět, jak moc lesy prořídly.

V severním svahu Javorového se rozkládá přírodní rezervace Gutské peklo s rozlohou 37,46 hektarů. V této rezervaci, hlavně kolem Oldřichovického potoka, se nacházejí nejstrmější svahy CHKO Beskydy. Maximální sklon dosahuje 54°. K významným geomorfologickým fenoménům zde patří projevy blokovobahenních proudů. Tyto odlučné procesy vytvořily několik stupňovitých vodopádů s výškou až 5 metrů. Nejprudší svahy jde shlédnout ze zelené značky.

Nejprudší svahy v rezervaci Gutské peklo.

Dostupnost a tip na okruh

Na Javorový vede modrá značka z obce Guty, která prochází i přes Malý Javorový a končí pod vrcholem Ropice. Guty nejsou dobrým startovacím místem pokud přijedete autem. V obci snad není jediné parkovací místo a parkoviště v lese na této značce není již dostupné, jelikož posunuli zákaz vjezdu. Z Řeky jde vystoupit po zelené a pak z Gutského sedla po žluté. Na Malý Javorový vystoupáte po zelené z Oldřichovic nebo lze vyjet na kole po asfaltce z Tyry.

Z Řeky jde uskutečnit okruh zprvu vedoucí po zelené, která vás provede přes výše zmíněné Gutské peklo na Malý Javorový, odkud můžete pokračovat po modré přes vrchol Javorového a Šindelné pod Ropici. Žlutá, červená a nakonec zelená značka vás dovede k rozcestí Pod Ropičkou, odkud lze sejít zpět do Řeky.

Turistická chata Javorový vrch.
Chata s televizní věží.
Výhled od chaty směrem na Slezské Beskydy.
Výhled ze sjezdovky na severozápad.
Malý Javorový vyčnívá jen několik desítek výškových metrů z hřebene.
Cestou po hřebeni na Javorový od Malého Javorového po modré značce.
Vrcholová mýtina Javorového s geodetickým bodem.
Kdysi býval vrchol vyhlídkovým místem.
Vrcholové rozcestí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *