Wielka Rawka a trojmezí na Kremenci
Wielka Rawka (1304 m) společně s Malou Rawkou (1271 m) patří mezi velmi oblíbené turistické cíle. Oba vrcholy nabízejí výhledy na všechny světové strany. Lze spatřit Poloninu Caryńskou, Poloninu Wetlińskou, Bukovské vrchy, Vihorlatské vrchy, Tarnici s Haliczem a ukrajinské pohoří Polonina Runa. Vrcholy patří pod Národní park Běščady, který spadá pod mezinárodní biosférickou rezervaci Východní Karpaty, vyhlášenou UNESCO v roce 1993.
Výstup jsem se sestrou začínal ze sedla Przełęcz Wyżniańska po zelené značce. Už jsme měli za sebou Poloninu Caryńskou a necítili jsme se nijak unavení. Značka nejprve vede po cestě přes louku až k turistické chatě Bacówka PTTK Pod Małą Rawką. U chaty je možnost přespat ve stanu v připraveném tábořišti. Dokonce zde mají pivo Kozel. Od chaty je to na Malou Rawku podle rozcestníku hodina. Podle mapy to vypadalo kousek na vrchol, proto jsme si mysleli, že tam budeme dřív. Hodina nakonec seděla, protože to bylo strmě do kopce. Prochází se divokým bukovým lesem. Takto zachovalé lesy se nachází v celých Běščadech. Nikde nenajdete kousek průseku či mýtiny a suchý strom je opravdu výjimkou. Asi ve 3/4 kopce začínají schody až na vrchol Male Rawky. Z té se otevírají výhledy na všechny strany. Vrchol je kruhově obehnán zábranou a takto v kruhu jsou i umístěny dřevěné lavičky. Na Welkou Rawku se jde po takto vytyčeném koridoru, aby nikdo nevstupoval na louky.
Vrchol Wielke Rawky je protáhlý a poměrně plochý. Z dálky působí jako stolová hora. Nejvyšší bod se nachází u betonového sloupu, sloužící jako geodetický bod. Nicméně vrcholový rozcestník je umístěný na jihovýchodním konci hory a místo s lavičkami je podobné jako na Male Rawce. Asi nemusím zmiňovat, že po celou dobu jsme měli výhledy na všechny světové strany. Z těchto míst i na NP Poloniny na Slovenské straně. U rozcestníku se nabízí jedna velmi zajímavá odbočka – na vrchol hory Kremenec (1221 m). Z dálky je Kremenec obyčejným zalesněným kopcem, kterých je v okolí desítky. Skrývá však dvě zajímavosti. Těsně pod vrcholem je trojmezí třech států – Slovenska, Polska a Ukrajiny. A navíc je nejvyšším vrcholem slovenských Bukovských vrchů. Z Wielke Rawky je to podle ukazatele cca 45 minut. My jsme to zvládli určitě za kratší dobu. Nevýhodou je, že se musí sejít do hlubšího sedla a pak teprve následuje výstup na Kremenec. Označení hranice mezi Ukrajinou a Polskem je zajímavé tím, že vždy naproti sobě stojí dva sloupy v národních barvách se státními znaky. V bodě, kde se setkává hranice tří států stojí mramorový sloup s názvem země a státním znakem z každé strany. Ukrajina je psána v azbuce. Bývá zde poměrně živo a konečně jsme slyšeli i jiný jazyk, než polštinu. Zpět do Ustrzyk jsme museli opět absolvovat výstup na Wielkou Rawku. Z ní vede modrá značka v délce 6 kilometrů do Ustrzyk, která prochází většinu trasy v nádherném bukovém pralese.