Pátek, 23 února, 2024
Oravská Magura, Oravské Beskydy

Rio de Klin

Za sochou Ježíše není nutné jezdit do Brazílie. Nabízím levnější alternativu. O nic nepříjdete. Prostředí je totiž podobné. Uvidíte hory, města a pokud nejste nároční, tak vám místo moře bude stačit vodní nádrž Orava.

Nejvyšší sochu Krista na Slovensku najdete pod vrcholem Grapa (797 m) v hornooravské obci Klin. Socha Krista Spasitele neměla zpočátku název. Postupem času se vžil názel Rio de Klin, protože socha je kopií té v Riu de Janeiru. Autorem celé stavby je rodák z obce, pán Josef Sroka, který celou výstavbu financoval z rodinného rozpočtu. Lákadlem je i daleký výhled. Z místa lze zahlédnout Západné Tatry, Vysoké Tatry, hřeben Oravské Magury, celou vodní nádrž Orava a při dobré viditelnosti i Zakopané v Polsku.

Socha Krista s křížovou cestou vyobrazenou na zdi.
Klečící Jan Pavel II. Za ním je vidět ono moře – vodní nádrž Orava.

S výstavbou se začalo v roce 2007. Jedná se o ocelovou konstrukci zalitou v betonu a natřenou bílou barvou. Výška sochy je 9,5 metrů a roztažené ruce Krista, které symbolizují ochranu pro všechny, jsou široké 7 metrů. Celá socha i s podstavcem váží 23 tun. S úpravou terénu se vybudovala i opěrná zeď pod sochou, na které jsou nerezové tabulky s vygravírovanou křížovou cestou. Před zdí je od roku 2009 umístěná klečící socha Jana Pavla II, která byla postavena stejným způsobem jako Kristus. Jan Pavel II. stojí na kapli Božího milosrdenstva. V ní si za drobný poplatek můžete vzít magnetku nebo pohled. Auto lze nechat na parkovišti pod kopcem. Cestou do kopce k soše vás bude doprovázet křížová cesta.

Kaplička pod sochou.
Za sochou Krista se nachází dva dřevěné přístřešky. Je zde možnost si u ohniště opéct třeba špekáček.

Pravá slovenská romantika

Kolem sochy bývá rušno. Pokud chcete mít klid, stačí navštívit kopec Kopanica (922 m), který je od Grapy vzdálený přibližně 3 kilometry severozápadním směrem. Nově vás tam dovede žlutá značka. Na Kopanici stojí dřevěný přístřešek společně s dřevěným křížem a kapličkou. Celá vrcholová čast slouží jako pastvina. Když budete mít štěstí, zastihnete tady baču s celým stádem ovcí. Nad tím vším vzhlíží královna Beskyd – Babí hora. Z vrcholu jsou také výhledy na Západné Tatry a blízké okolí.

Přístřeší, dřevěný kříž (za modřínem) a kaplička pod vrcholem Kopanice.
Pravá slovenská romantika. Louka, pasoucí se ovečky a v pozadí Babí hora.
Mapa okolí s vyznačenou žlutou značkou. Sochu i vrchol Kopanice lze zdolat i na kole. Souběžně se žlutou značkou vede cyklotrasa. Zdroj: mapy.cz

2 komentáře: „Rio de Klin

    • Opraveno 🙂 Vložil jsem tam náhled, který lze otevřít přímo na stránce Mapy.cz. Nyní už oblast aktualizovali – je tam vyznačený průběh žluté značky a přibylo několik cyklotras.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *