Pátek, 14 června, 2024
Nízké Tatry

Krakova hoľa

Západně od Ďumbieru (2043 m) z Krupove holi (1922 m) odbočuje z hlavního hřebene Nízkých Tater směrem na sever hřeben, na kterém se nachází výrazná vápencová Krakova hoľa (1752 m). Směrem k hlavnímu hřebeni sousedí Krakova hola přes hluboké sedlo Javorie s Tanečnicí (1681 m). Na vrcholu Krakove hole se hřeben dále rozděluje na dvě ramena směřující na severozápad na Demänovskou horu (1304 m) a na sever na Poludnici (1548 m). Ve svazích se nachází mnoho krasových jevů. Nejvýznamnější je jeskyně Starý hrad s bohatou sintrovou výzdobou, která je se svou hloubkou 432 metrů považována za nejhlubší jeskyni na území Slovenska. Slovo hola nebo hole znamená horský travnatý ekosystém, což v minulosti pro Krakovou holi platilo. Dnes hned nad hranicí lesa začíná nepropustná kosodřevina, zarůstající až na výjimky veškeré vrcholové partie. Samotný vrchol není díky kosodřevině nijak prostorný. I tak nabízí téměř kruhový výhled zejména na hlavní hřeben Nízkých Tater a za dobré viditelnosti i na Západní a Vysoké Tatry.

Jihozápadně od vrcholu nad údolím Krčahovo si partyzáni během bojů SNP vybudovali útočiště. Tábor vznikl 30. října 1944 a tvořilo ho okolo 20 polozapuštěných zemljanek, nechyběla štábní zemljanka, ošetřovna ani dílna. Z tohoto místa byly podnikány akce během osvobozování Liptova. Tábor není původní – v roce 1988 byl obnovený a roku 2012 rekonstruovaný.

Pohled na Krakovou hoľu z modré značky před sedlem Machnaté.
Dostupnost a tip na výlet

Na vrchol Krakove hole lze vystoupat z mnoha směrů – např. z Demänovské doliny, z Pavčiny Lehoty po žluté přes Demänovskou horu, z Iľanova po modré přes Poludnici nebo z Jánské doliny.

Pěkný okruh jde uskutečnit z Demänovské doliny od Demänovské jeskyně svobody, nebo lépe z Lúček, kde jde pohodlně zaparkovat (velké parkoviště P4 za závorami bylo zdarma – výjezdová závora byla otevřená). Z Lúček vede zelená značka k Demänovské jeskyni svobody. Chodníček prochází pěkně v úbočí přes mostky a kolem vápencových skalek. U jeskyně se pak napojuje na modrou značku vedoucí až na vrchol Krakove hole. Prvně modrá stoupá v úzkých serpentinách a ve výšce okolo 1300 metrů vychází z lesa na travnaté pasáže pod vrcholy Stav (1500 m) a Pusté (1501 m) – z celého výstupu se jedná o nejhezčí úsek. Za sedlem Machnaté nad hranicí lesa chodník sevře nepropustná kosodřevina, která se otevře výhledům až na malém vrcholovém plácku na Krakove holi. Sestup z vrcholu zpět do údolí je po žluté do sedla Javorie a z něj pak po červené. U rozcestí pod Krčahovom můžete učinit odbočku (cca 15 -20 minut) k partyzánskému táboru. Výlet měří na délku cca 16 kilometrů s převýšením 1100 metrů – nezdá se to, ale údolí u jeskyně má výšku okolo 840 metrů.

Cestou po zelené z Lúček – dobrodružné přecházení po mostku.
Příjemný chodníček.
Tento je nový.
Napojení na modrou u parkoviště pod Demänovskou jeskyní svobody.
Ještě trochu té civilizace u jeskyně. Poté najednou přejdete do jiného světa téměř bez lidí.
Příjemné stoupaní krásným lesem.
Z lesa se pak vystupuje na travnaté pasáže.
Modrá značka, modrý hořec.
Nejpěknější část výstupu.
Ze svahu vystupují četné vápencové skalky.
V sedle Machnaté.
Krakova hoľa se přibližuje.
V nepropustné kosodřevině.
Abyste si nemysleli, že už to máte za sebou… ještě „3“ hodiny na vrchol!
Koridor na vrchol.
Na vrcholu s výhledem na hlavní hřeben Nízkých Tater.
V popředí Poludnica a v pozadí Západní Tatry.
Od rozcestí pod Krakovou holou se sestupuje po žluté do sedla Javorie. Vrchol nad sedlem je Tanečnica (1681 m).
Sestup dolů ze sedla Javorie vymýceným lesem.
Dole od rozcestí pod Krčahovom můžete odbočit údolím k partyzánským bunkrům.
Tábor partyzánů.
Dalo by se zde i přenocovat, v bunkrech jsou pěkné dřevěné palandy.
Bonus

Zjistil jsem díky dědy, že jsem nyní nebyl poprvé na vrcholu, ale že jsem na něho vystoupal už jako malý v roce 2001. Tehdy byl vrchol ještě bez kosodřeviny.

Děda a já v roce 2001 na vrcholu Krakove hole. Zde mi bylo 7 – 8 let. Tento stylový vysokohorský baťůžek semnou zdolal mnoho a mnoho vrcholů 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *