Pátek, 14 června, 2024
Lužické hory

Česko – polsko – německé trojmezí

Trojmezí se nachází v Žitavské pánvi na úpatí Lužických hor asi 2 kilometry severozápadně od Hrádku nad Nisou na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka. Hranice mezi Českem, Polskem a Německem prochází středem obou toků. Trojmezí vzniklo v roce 1945 na základě Postupimské dohody a posunu státní hranice mezi Polskem a Německem západním směrem k linii Odra – Nisa. Hranice států byly přísně střeženy a trojmezí nebylo po dlouhá léta přístupné, i když se jednalo o hranice mezi spřátelenými zeměmi socialistického bloku. Navštívit toto místo bylo možné až po roce 1989 s otevřením hraničních přechodů.

Na místě stojí tři velké hraniční kameny se státními znaky a na březích toků vlají vlajky jednotlivých zemí + vlajka Evropské unie. Na české straně najdeme trojboký žulový pylon a dřevěný sloup se zvonečkem. Na německé straně stojí kříž pokání a na polské straně je kříž s Ježíšem Kristem. Dál za tímto křížem je pomník věnovaný vstupu České republiky a Polska do Evropské unie 1. května 2004. Do Polska lze přejít přes Oldřichovický potok po dřevěném mostu. Do Německa však nikoliv. Již dlouhá léta je v plánu kruhový most přímo nad soutokem. Realizaci brzdí odlišné zákony a byrokratickým překážky. K trojmezí vede pěkná asfaltka od rekreačního jezera Kristýna podél toku Lužické Nisy a dále pokračuje k hraničnímu přechodu Hrádek nad Nisou/Porajów.

Trojmezí se žulovým pylonem na české straně.
Hranice tří států je přímo nad soutokem za vlajkou Evropské unie.
Rekreační jezero Kristýna nedaleko trojmezí. Jedná se o zatopený lignitový důl o rozloze 14 ha a maximální hloubkou 28 metrů. Těžba byla ukončena na konci 60. let a od roku 1970 byl postupně zaplavován.
Kristýna a v pozadí Lužické hory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *