Pondělí, 26 února, 2024
Oravská Magura, Oravské Beskydy

Ze Štefanova na Javorový vrch a Magurku

Mnoho lidí tráví dovolenou u Oravské přehrady, kde je veliké množství sportovního vyžití. Někdy je den, kdy se do vody nikomu nechce. Buď je silný vítr, studená voda nebo se touží po změně. V tom případě navrhuji trochu dobrodružství v okolní přírodě. Pod hrází přehrady se nachází pěkná dědina Štefanov nad Oravou. Při vjezdu do obce je třeba odbočit doleva a pak zase doleva a rázem jsme nad řekou Oravou, kde se nachází něco jako parkoviště. Dále po asfaltové cestě kolem řeky dolů na most a přes Štefanovský potok, ze kterého už vidíme nástup na dnešní túru. Cesta na Javorový vrch a Magurku vede kolem kapličky a začátek je dosti strmý.

Strmý začátek cesty na na Javorový vrch.

Stopáme tak dlouho, dokud nenarazíme na starou a léta nepoužívanou cestu. Po ní pokračujeme dál výrazným hřebenem stále do kopce až nad mýtinu, na které stojí maringotka. Pak ještě kousek a dostaneme se na téměř vodorovný hřeben. Následuje asi 300 metrů odpočinkové chůze a opět je nutné jít do kopce kolem louky. Z těchto míst máme výhledy na horu Magurku.

Výhled na Magurku.

Držíme se hřebene, po kterém vedou dvě cesty – obě nás dovedou nad velkou Mýtinu. Zbývá ještě kousek do kopce a jsme na příjemně stoupající cestě. Ta je v poslední části téměř vodorovná a dovede nás na louku pod vrcholem Javorového vrchu (1076 m). Na něm najdeme rozestavěný přístřešek a po pravé straně cesty je stůl a lavice. Krásné místo na svačinu, občerstvení pivem nebo slivovici. Pokud ji máte sebou. Dále už jdeme po značené cestě z kopce do sedla Priehyby (ze sedla je možnost sestoupit zpět do Štefanova po zelené). Po levé straně máme nejvyšší kopec v této části Oravské Magury Budín (1221 m) nebo výhled směrem k Chočským vrchům.

Rozestavěný přístřešek na Javorovém vrchu.
Výhled na Budín.

Po lesní cestě stále do kopce až se dostaneme pod vrchol Magurky (1112 m). Pokračuji po červené značce směrem k přehradní hrázi a z cesty se nabízí pohled na Javorový vrch, kde jsem byl před chvíli. Přechází se přes Ostrý vrch (988 m), který není ve skutečnosti ostrý. Za ním stále dolů do sedla nad Štefanovem. Odsud se nabízí krásný pohled na přehradu (viz úvodní foto) nebo směrem k Babí hoře, nejvyšší hoře Beskyd. Krásný pohled je hlavně směrem k Roháčům. Zpět do Štefanova jdeme tak dlouho travnatým hřebenem, až narazíme na nepřehlédnutelnou odbočku cesty vedoucí strmě do dědiny, přímo ke kostelu. Ještě jsem šel směrem k přehradě, abych vystoupil na kopec Krivina (686 m) a pokořil tak další vrchol Oravské Magury.

Vysílač na Magurce.
Babí hora v dáli.
Výhledy na majestátní Západné Tatry, jinak zvané Roháče.
Mapa okruhu s odbočkou na Krivinu. Zdroj: mapy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *