Smolný vrch – Venušiny misky
Smolný vrch je 404 metrů vysoký kopec v Žulovské pahorkatině vzdálený tři kilometryˇseverně od obce Černá Voda. Jednalo by se o nenápadný vrchol nebýt skutečnosti, že se těsně pod vrcholem nachází vzácné geomorfologické útvary. Za národní přírodní památku byly Venušiny misky vyhlášeny v roce 1971 a její výměra je okolo 4 hektarů. Smolný vrch vznikl v teplém období třetihor. V období čtvrtohor, během pevninského zalednění, vyčníval vrchol nad ledovcem – proto se jedná o tzv. ostrovní horu. Chemickým působením srážkové vody, zvětráváním a odlučností místní žuly vznikly tvary zvané skalní mísy, skalní sedadla a křesla, výklenky a dutiny. Největší mísa má v průměru 1,5 metru a pojme až 65 litrů vody. Vrchol pokrývá smíšený les s převahou borovice lesní a buku lesního.
Smolný vrch je přístupný po turistické zelené značce (její odbočce) z Velké Kraše nebo z Černé vody. Výstup je nenáročný. Ještě poměrně nedávno se šlo celou dobu v hustém tmavém lese (ať už od Velké Kraše nebo z Černé vody). Les značně prořídl a jižní svahy Smolného vrchu jsou téměř holé. Porost na vrcholu naštěstí zůstal nezměněn. Výška skal se pohybuje od 10 do 15 metrů. Skalní útvar s Venušinými miskami je upraven jako vyhlídka a opatřen kovovým zábradlím. Výhled je především na severozápad. Vidět je samostatnou Kaní horu a část hlavního hřebene Rychlebských hor. Je možnost slézt pod skály mezerou, která je také opatřena zábradlím a stupy. Skály jsou horolezeckou oblastí. Lezení je obtížnějšího rázu s občasným jištěním.
Název Venušiny misky pochází z místní pověsti o nadpřirozených lidech, kteří pobývali pod skalami. Tyto bytosti, zvané Venušiny lidičky (německy Venusleute), využívali mísy ke koupání, vaření a praní. Zahlédnout je bylo možné až po setmění. Jižně od Smolného vrchu se rozkládá rybník U dubu. Pojmenován byl podle chráněného památného dubu, rostoucí hned u cesty. Najdeme zde dřevěný přístřešek s krbem – ideální tiché místo pro odpočinek.