Popova skála
V severovýchodním výběžku Lužických hor vyčnívá nad korunami stromů z dálky viditelná mohutná pískovcová Popova skála (565 m). Mírně protáhlý a zalesněný kopec, na kterém tato skála stojí, najdeme 4 kilometry jihozápadně od centra Hrádku nad Nisou. Cestou k vrcholu zjistíme, že nestojí osamocená – v její blízkosti se nachází mnoho rozeklaných skalisek. Zajímavostí je, že tyto křídové pískovce byly zprvu uloženy vodorovně. Postupem času, kvůli nedaleko probíhajícímu lužickému zlomu, byly vychýlené a šikmo postavené. Zvětráváním se skály rozpadly do mohutných bloků a balvanů, které jsou poskládány tak, že vytvořily nejen vyhlídku, ale i mnoho dutin a jeskyní.
Samotná skála s vyhlídkou dosahuje výšky 35 metrů. Původní německý název byl Pfaffenstein, což by se dalo přeložit jako Kněžský kámen. Do počátku 20. století skálu zdolávali jen horolezci. Místo se natolik zalíbilo místnímu Hugovi Lubischovi, že v roce 1904 začal za své náklady (s povolením lesní správy) budovat pod vrcholem malou roubenou chatku a schodiště na nejvyšší skálu. Projekt dokončila jeho manželka v roce 1907, kdy Hugo náhle zemřel. Nahoře si určitě všimnete, že nejvyšší skalní blok vyhlídky je podezděný. V roce 1934 totiž hrozilo, že se blok zřítí. Proto turisté z blízkého okolí zvětralou skálu otesali a zpevnili zdivem. Hugova chatka zanikla po 2. světové válce.
Popova skála nabízí hezký výhled na Lužické hory včetně nejvyššího kopce Luž. Dále je vidět na Jizerské hory, Krkonoše, Ještěd a část Českého středohoří. Kromě toho vidíte do Německa a do Polska, kde vyniká hlavně elektrárna Turów. Ke skále vede modrá značka z Hrádku nad Nisou a do sedla pod Popovou skálou přichází zelená z Dolního Sedla. Alternativní výstup lze provést ze sedla Podkova – k vrcholu vede chodník, který je označený dřevěnou šipkou.
*modrá značka vytváří okruh a z Hrádku lze vyrazit přes Sedlecký Špičák nebo Dolní Sedlo